Denník N

Newsfilter: Čo nám po roku a pol povedal Procházka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico chce stredné školstvo prispôsobiť potrebám firiem. 2. čo sa môže stať, keď bude Kaliňák šéfom Smeru. 3. Procházka hovorí, že bol nerozhodný, váhavý a nepresvedčivý. Plus jednou vetou, citát, FB status, Shooty a MMŠ

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Fico chce viac nástrojárov

Nech už aj žijeme v očakávaní, že Robert Fico to balí, premiér ešte stále dokáže prísť s nápadom, ktorý presahuje nielen termín voľby ústavných sudcov, ale aj toto volebné obdobie parlamentu. V poslednom článku v Hospodárskych novinách oživil svoju staršiu tézu, že treba zmeniť štruktúru stredného školstva (a, samozrejme, oprel sa aj do „neuplatniteľného štúdia“ na vysokých školách), pretože trh si žiada niečo úplne iné. A tak by bolo treba odborné školstvo, ktoré v súčasnosti patrí pod VÚC, centralizovať.

Argumentuje tým, že do roku 2022 budú mať najväčší problém zamestnávatelia v strojárstve a automobilovom priemysle, že polovica miest v duálnom systéme vzdelávania je neobsadená a že každý rok budú na Slovensku chýbať tisíce mechanikov strojov a zariadení, nástrojárov, strojných mechanikov, elektromechanikov a podobných profesií.

Nepochybne ide o vážny problém. Napokon, varujú pred tým aj predstavitelia automobiliek. Treba sa však pýtať, prečo s tým premiér prichádza až teraz, prečo to chce riešiť centralizáciou a prečo nerieši podstatnejší problém, ktorým je štruktúra hospodárstva?

Teraz už naozaj. Fico je premiérom už desiaty rok. Keď predsedal prvej vláde, už pätnásť rokov tu fungoval Volkswagen a autá začali vyrábať aj závody Kia a Peugeot Citroën. Jeho druhá vláda sem prilákala automobilku Jaguar.

Kým v minulosti sa hovorilo o tom, že výrobcov sem ťahá lacná a kvalifikovaná pracovná sila, čoraz častejšie sa začali ozývať hlasy, že jej nebude dosť, firmy (nielen tie automobilové) o ňu začali súťažiť, dobrovoľne začali s inzerátmi ponúkajúcimi vyššiu mzdu a začali lákať aj zahraničných pracovníkov.

Medzitým premiér stále opakoval, že ľudia, ktorých živia ich ruky, sa za svoju prácu nemusia hanbiť, že máme priveľa absolventov gymnázií a humanitných vysokých škôl a že naša ekonomika si žiada niečo iné. No vždy zostalo len pri slovách.

Tak ako jeho vlády nijako nepokročili s reformou základného školstva (Mikolajovu reformu nemožno brať vážne), tak ako nijako nepokročili s redukciou veľkého množstva vysokých škôl, tak neurobili nič ani so stredným školstvom, pokiaľ tam teda nepočítame útok súčasnej ministerky školstva na osemročné gymnáziá. Ako potom brať vážne Ficove vety, že teraz už naozaj? A keď naozaj, prečo až teraz, keď už horí?

Lepšie platy alebo donútenie. Druhá vec je, akým spôsobom to ide riešiť. Premiér chce posilniť vplyv krajských rád pre odborné vzdelávanie, v ktorých sú zastúpení predstavitelia zamestnávateľov i úradov práce, na rozhodovanie samosprávnych krajov o štruktúre stredných a odborných škôl. A taktiež chce zmeny v zákone, ktoré donútia VÚC rešpektovať vo väčšej miere vývoj dopytu na trhu práce po jednotlivých profesiách.

Nebudeme premiéra podozrievať z toho, že by chcel zaviesť nejakú obdobu niekdajších umiestneniek, ale nie je jasné, ako by centralizácia rozhodovania o strednom školstve mohla fungovať, keď sa nedarí naplniť ani dnešné kapacity? O odborné stredné školstvo (zatiaľ) deti a ich rodičia nemajú záujem. Minimálne v súvislosti s automobilkami a strojárskymi firmami je to na škodu. Lenže je to ich rozhodnutie, ktoré sa dá zmeniť len tým, že dané odvetvia budú dostatočne lukratívne, aby ich prilákali, alebo donútením. To prvé Fico nevyrieši ani nočnými príplatkami, to druhé si netrúfne.

Vážnejší problém. A nakoniec: Je možné, že automobilky budú našu ekonomiku ťahať aj napriek skeptickým hlasom ešte veľmi dlho. No ak má mať vláda nejakú ambíciu, malo by ňou byť, aby sme od nich – minimálne pre istotu – neboli takí závislí ako dnes. Je fajn mať dostatok strojárov, ale ekonomiky, ku ktorým by sme sa mali približovať, nie sú tak jednostranne orientované. Reči, že máme priveľa „všeobecných dizajnérov, propagačných grafikov, animátorov voľného času a podobne“ na tom nič nezmenia.

2. Kaliňák predsedom a čo môže prísť potom

Za „špekuláciu na druhú“ označil minister kultúry a bývalý podpredseda Smeru Marek Maďarič úvahy o tom, či by sa minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák mohol stať aj po kauze Bašternák (a po prípadnom Ficovom odchode na Ústavný súd) predsedom strany.

Neistá sezóna. Už viac ako týždeň sa novinári pohybujú v neistom teréne s veľkým množstvom dôležitých neznámych ako odchod Andreja Kisku z prezidentského paláca, prezidentský kandidát Smeru, túžba Roberta Fica stať sa predsedom Ústavného súdu, možné Kiskove podmienky, odchod Kaliňáka z vlády a jeho možný prestup do predsedníckej funkcie v Smere.

Kým to prvé už nikto nespochybňuje a na definitívne potvrdenie stačí počkať do marca, všetky ďalšie veci treba stále brať s rezervou. Hoci do seba zapadajú, stále sme na tom rovnako ako napríklad v mesiacoch, keď sa Fico rozhodoval, či bude kandidovať na prezidenta a nebolo jasné, kto ho nahradí.

Žiaľ, pri Smere, kde sa všetko zásadné (od parlamentných kandidátok cez prezidentského kandidáta po program snemu a výmeny v okresoch) rieši v zákulisí, to tak vždy bolo.

Čo ak naozaj. Ale dobre, predstavme si, že Kaliňák nebude v poslednom roku mandátu ministrom vnútra, ale stane sa predsedom strany. S takouto predstavou sa spája hneď niekoľko problémov.

Aj keby bol Kaliňák pre Fica prvou voľbou, medzi členmi to tak byť nemusí. Fico dokázal držať straníkov na uzde, bol rešpektovaný, pretože vyhrával voľby. Kaliňák so svojou záťažou a zázemím si v minulosti vyslúžil aj verejnú kritiku, či dokonca náznaky odporu.

Smer s Kaliňákom na čele by sa ocitol v nevyskúšanej situácii. A ako sme videli pri SDKÚ v čase, keď bol predsedom Mikuláš Dzurinda a volebnou líderkou a neskôr premiérkou Iveta Radičová, mohlo by to viesť aj k veľkým sporom, čo by strane pred voľbami neprospelo.

Navyše, Kaliňákove záujmy sa môžu rýchlo dostať do konfliktu so záujmami iných vysokopostavených smerákov, a to v situácii, keď by sa doterajší arbiter a moderátor nemohol otvorene vyjadrovať k tomu, čo sa v strane deje. A keby sa vyjadroval, bolo by to zlé aj pre celú krajinu.

Nehovoriac o situácii, ak by to Kaliňák vo voľbách napriek všetkému predsa len „dal“ a zrazu by bol predsedom víťaznej strany.

3. Procházka po roku a pol

Právnik a bývalý predseda Siete Radoslav Procházka pri príležitosti vydania novej knihy poskytol rozhovor Denníku N. Odpovedá v ňom aj na otázky o svojej politickej kariéry i budúcnosti, ktorú by si vedel predstaviť na Ústavnom súde. Z odpovedí vyberáme:

Posledný rok a pol? „Staral som sa, aj sa starám o deti, samozrejme, nie sám. Pracoval som a pracujem ako advokát, do jesene minulého roka som viedol katedru na univerzite. Ešte v zime 2016 som začal chodiť na klavír a na španielčinu. Mám asi päť športových podujatí do týždňa, či už ide o futbal, box, posilku alebo plávanie.“

Miesto sudcu v Luxemburgu? „Priznať si chybu má význam a hodnotu, keď to robíte úprimne, a nie paušálne preto, že to chce niekto počuť. Tak, ako si uznávam chyby v politike, a uznávam, že som si odchod z nej zaslúžil, som zároveň presvedčený, že v tej luxemburskej veci sa mi stala veľká krivda. Bola to skôr diplomatická prehra štátu, ako moje osobné zlyhanie.“

Najväčšia chyba v politike? „V kľúčových okamihoch som pôsobil váhavo a nerozhodne. Z môjho vystupovania sa stratila sviežosť, priamosť a autenticita, vďaka ktorým som dva roky predtým získal 400-tisíc hlasov v prezidentských voľbách. Pod vplyvom kolektívneho rozhodnutia, že sa nebudeme zapájať do škriepok s ostatnými pravicovými stranami, som na všetky útoky reagoval príliš defenzívne, a preto nepresvedčivo. To zrejme len posilňovalo dojem, že na všetkých tých rečiach niečo bude. Človek, ktorý zo seba nechá robiť boxerské vrece, nemá nárok na volebný úspech.“

Prečo sa Sulíkovi darí? „Ľudia nevolia kandidátky. Volia šéfa. Preto ide aj neúspech Siete na moju hlavu, nebol som dostatočne silný líder, aby strana uspela. Bol som príliš nerozhodný, váhavý a nepresvedčivý. Chýbalo mi isté sebavedomie.“

Čo bude o päť rokov? „Cesty Pána sú nevyspytateľné… Z ukladania slov do viet a viet do myšlienok mám hlboké osobné uspokojenie. Zároveň mám po mojej mame vysoko vyvinutý zmysel pre spravodlivosť. Na Ústavnom súde by som to vedel skĺbiť. O päť rokov by som rád písal rozhodnutia Ústavného súdu a odborné knihy.“

Jednou vetou:

4. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v januári 5,88 %, oproti decembru bola len mierne nižšia (o 0,06 %), medziročne klesla o 2,76 %, informovalo Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny.

5. Slovenský ochranársky snem vyzval Fica a niektorých ministrov, aby v prípade znečistenia vody na Žitnom ostrove začali konať a chrániť ľudské zdravie.

6. Dvojjazyčné tabule, ktoré pri cestách označujú názvy obcí, sa postupne obmenia, budú rovnako veľké ako tabule so slovenským názvom obce a biele, modrý zostane iba lem ohraničujúci značku, to sa, samozrejme, nepáči Antonovi Hrnkovi z SNS.

7. Podnikateľka a spisovateľka Eva Urbaníková zrušila svoje vydavateľstvo Evitapress, ktoré bolo stratové, urobila to však spôsobom, ktorý ministerstvo spravodlivosti označuje za špekulatívne.

8. Bývalého vysoko postaveného člena gangu sýkorovcov Martina Kováča prezývaného Rybička odsúdili na 20 rokov väzenia, trest dostal za účasť na vražde Romana Deáka.

9. Ľudovít Odór sa oficiálne stal novým viceguvernérom NBS, do funkcie ho vymenoval prezident Andrej Kiska.

10. Muž, ktorý kontrolórovi daňového úradu poskytol úplatok 50-tisíc eur, dostal podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok, rozhodol o tom Najvyšší súd, odsúdenému určil skúšobnú lehotu v dĺžke trvania dva roky.

Zaujímavé články:

Novým premiérom by sa mal podľa krízového scenára v Smere stať košický primátor Richard Raši a predsedom strany nikto iný než Robert Kaliňák.

Martin Hanus a Jozef Majchrák o Ficovom odchode na Ústavný súd. (postoj.sk)

Veď hej, kamaráti buďme. Len či práve s týmto Poľskom sa treba teraz najviac bratriť. Ale Danko nedbá, že ho volajú len renegáti a rád ich chytí pod rameno.

Zuzana Kepplová o Dankovej alternatívnej zahraničnej politike. (sme.sk)

Citát dňa:

Som presvedčený, že Slováci a Poliaci by olympiádu určite zvládli.

Andrej Danko, predseda parlamentu a SNS chce oživiť myšlienku olympiády vo Vysokých Tatrách

FB status dňa:

Pamätám si ešte, keď mala slovenská hokejová repre takú kvalitu, že sa nehanbili hrať zápasy normálne cez deň.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie