Denník N

iQos nie sú zdravšie ako cigarety, Philip Morris nie je menej cynický škodca

Starý Marlboro man a jeden z nových.
Starý Marlboro man a jeden z nových.

Nie je dôležité, či sú zariadenia iQos úspešné. Philip Morris sa vďaka nim mohol zázračne premeniť na moderný startup s pozitívnou misiou.

Jeden z najväčších svetových výrobcov cigariet, spoločnosť Philip Morris, investoval do vývoja alternatív ku spaľovaným cigaretám za posledné roky cez tri miliardy dolárov. Výsledkom sú elektronické zariadenia, ktoré nahrievajú tabak namiesto jeho spaľovania.

Podľa veľkého investigatívneho materiálu Reuters sa dajú vedecké zistenia (financované väčšinou samotnou firmou) o efekte používania zariadení na zdravie človeka zhrnúť do vety: fajčiari nahrievaného tabaku sú vystavení menšiemu množstvu škodlivých látok, ale to vôbec neznamená, že elektronické cigarety sú menej škodlivé. Jednoducho to ešte nevieme.

Napriek tomu firma investuje obrovské peniaze do spustenia vlajkového produktu technológie nahrievaného tabaku na vyše tridsiatich trhoch po celom svete. V posledných mesiacoch zaplavili iQos (I quit ordinary smoking – Prestávam s bežným fajčením) aj Slovensko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie