Denník N

Počet detí v domácom vzdelávaní prudko narástol, doteraz ich zrejme školy nepriznávali

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pred piatimi rokmi sa doma vzdelávalo oficiálne len 34 žiakov, dnes ich je 481. Za nárastom je zrejme predovšetkým jedna škola v Banskej Bystrici, ktorá ich zrazu vykazuje výrazne viac.

Na Slovensku sa doma vzdeláva takmer päťsto detí. Pred rokom ich oficiálne bolo 149 a pred dvoma rokmi necelá stovka.

To nevyhnutne neznamená to, že počet detí mimo škôl prudko rastie. No štát už teraz vie, že tých, ktoré nechodia do školy, ale do komunitných škôl, prípadne ich doma vzdelávajú rodičia, je výrazne viac, ako predpokladal.

Prudký nárast počtu domácich školákov prekvapil aj Vieru Krajčovičovú, ktorá vedie občianske združenie Domáce vzdelávanie na Slovensku.

„Počet detí v domácom vzdelávaní rastie, lebo riaditelia základných škôl zrejme začali priznávať reálny počet detí, ktoré v domácom vzdelávaní fungujú,“ vysvetľuje Krajčovičová. A prečo práve teraz? „Možno dostali inšpekciu. Zrejme boli lepšie skontrolovaní,“ hovorí trocha tajomne Krajčovičová.

Za nárastom teda nemusí byť len stúpajúca popularita domáceho vzdelávania.

Výrazný nárast zaznamenali najmä na základnej škole Magurská v Banskej Bystrici, ktorá je známa aj pod menom Dve ruky alebo Fantázia. Podľa oficiálnych štatistík Centra vedecko-technických informácií (CVTI) školu navštevuje 381 žiakov a z nich sa 294 vzdeláva doma.

Minulý rok táto škola vykazovala v domácom vzdelávaní len 60 žiakov a pred dvoma rokmi 17.

Za prudkým nárastom je podľa školy to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie