Denník N

Môj syn možno prežil chrípku len vďaka očkovaniu. Iné deti také šťastie nemali

Ilustračné foto – Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Chrípka môže zhoršovať už existujúce zdravotné ťažkosti, ako napríklad ochorenia srdca či dýchacie problémy. Nie je preto ľahké určiť, koľko obetí má každoročne na svedomí. Americkí lekári odhadujú, že v Spojených štátoch to tento rok mohlo byť medzi 12- až 56-tisíc ľuďmi.

Píše Robyn Correllová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Keď môj syn zrazu z ničoho nič odmieta tablet, viem, že je chorý. Je to veľmi energické batoľa a zvyčajne žobroní, len aby svojimi prstíkmi mohlo ťapkať po obrazovke. Keď som tablet teraz položila vedľa neho, ani sa ho nesnažil dočiahnuť.

Neskôr v tú istú noc som sa pýtala lekárky na pohotovosti, či by to náhodou nemohla byť chrípka. Prezrela telíčko veľké ako detská bábika, ktoré bolo natiahnuté na stole v jej ambulancii, všimla si aj jeho sklené oči, ktorými prázdno hľadel do stropu. „Nemyslím si to. Nemá ani horúčku,“ povedala mi a dodala, že nevidí ani ďalšie typické príznaky ako kašeľ či plný nos.

Rýchly diagnostický test, ktorý spravila naša pediatrička na druhý deň ráno, však potvrdil opak. Ukázalo sa, že má chrípku typu A, a tak sme mu hneď popoludní začali podávať antivirotiká. V nasledujúcich dňoch som pozorovala, ako bojuje s vírusom, ktorý túto zimu pripravil o život už 84 ľudí. Nakoniec sa zotavil, no nikdy predtým som ho nevidela takého slabého a nikdy som sa oňho nebála viac.

Varovné signály

Moja nervozita bola opodstatnená. Podľa profesorky pediatrie Mary Healyovej bol ako dvaapolročný vystavený riziku viacerých chorôb. Štatistiky dokazujú, že keď dostanú chrípku deti mladšie ako päť rokov, hrozia im aj ďalšie zdravotné komplikácie.

Aj u môjho syna sa objavili ďalšie varovné signály, ktoré by si mali rodičia všímať. Trpel silnými bolesťami hlavy, opakovane vracal, v noci sa neprebúdzal, nereagoval. Lekárku najviac znepokojovalo, že nezadržiaval tekutiny a ani sa nepýtal na záchod. To bolo znakom dehydratácie, ktorá mu boj s infekciou vôbec neuľahčila.

Dr. Healyová mi preto odporučila, aby som si všímala, či mu ku koncu viet nedochádza dych, či nemá modrastý odtieň pleti alebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie