Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Žitňanská nechcela, aby deti chodili pred súd za pár šlukov trávy. Zastavili ju Danko a spol.

Aktualizované o 21:25 – 1. Emócie a predsudky porazili odborníkov. 2. Mizík oslavuje, ale nemá čo. 3. Širokého Slovan dlhuje Bratislavčanom a Bratislavčania mu chodia fandiť + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Emócie a predsudky porazili odborníkov

Slovensko bude o čosi dlhšie trestať aj deti, čo si zo zvedavosti vyskúšajú marihuanu. Lucia Žitňanská totiž musela pre odpor SNS a Smeru z vlády stiahnuť návrh, ktorý by pri minimálnom množstve drogy z trestného činu spravil priestupok. A aj to len pri prvom prichytení, pri druhom aj ministerka spravodlivosti počítala s tým, že nastúpi Trestný zákon tak ako dnes.

Kým prejdeme k veci, zopár čísel. Aby bolo jasné, že nejde o akademickú debatu, ale je to skutočný problém, ktorý reálnym ľuďom ničí život.

V rokoch 2013 až 2016 poslali súdy za mreže 136 ľudí za prechovávanie malého množstva drogy pre vlastnú potrebu (mnohí z nich boli v podmienke pre iný trestný čin). Ďalších 846 odsúdili podmienečne.

Na porovnanie, trestanie obchodovania s drogami v rámci organizovaného zločinu je podľa oficiálnych štatistík zanedbateľné – jeden prípad v roku 2013, po dva v rokoch 2014 a 2016, žiadny v roku 2015.

Teraz o tom, čo politici chcú, nechcú, aký vplyv na to majú  argumenty a aký emócie.

Čo bolo v návrhu:

– Priestupková hranica mala byť gram marihuany, 0,2 gramu kokaínu, 0,2 gramu pervitínu, 0,5 gramu heroínu či 0,8 gramu alebo tri tablety MDMA (látka v extáze). Jej určenie je dôležité aj preto, lebo rôzne súdy posudzujú to isté množstvo drogy inak.

– Do určeného množstva by sa držba drogy považovala za priestupok, za ktorý môže byť najvyššia pokuta 165 eur, ale nehrozil by zápis v registri trestov, mladiství by mali ísť na drogovú diagnostiku a v prípade potreby aj na liečenie.

– Ak by niekoho prichytili viackrát ako raz za 12 mesiacov, išlo by už o trestný čin.

Čo z toho bude:

– Zatiaľ nič.

– Ministerka Žitňanská sa pravdepodobne časom pokúsi pretlačiť aspoň miernejšiu podobu zákona, ktorá bude obsahovať len limit na ľahké drogy, čím by mohla vyjsť v ústrety najmä Smeru, ale aj niektorým opozičným stranám. Andrej Danko však v stredu večer oznámil, aby sa ministerka o nič podobné ani nepokúšala. „Téma legalizácie je pre mňa uzavretá,“ vyhlásil napriek tomu, že o legalizáciu nejde. Aj po prijatí Žitňanskej návrhu by totiž bolo užívanie mäkkých aj tvrdých drog sankcionované.

Čo to znamená?

Že na Slovensku opäť raz zvíťazila politika nad odbornosťou. Na ilustráciu najlepšie poslúžia dve mená. Ľubomír Okruhlica a Ján Slota.

Ľubomír Okruhlica je asi mediálne najznámejší bojovník proti závislostiam akéhokoľvek druhu na Slovensku. Na príprave zákona sa podieľal od začiatku do konca, celých päť rokov. Keď niekto taký neprotestuje, že je správne stanoviť veľmi nízke množstvo drogy, aby sme nestíhali deti a neškodných drobných užívateľov, tak ho treba brať vážne. No nie je to len on. Návrh – mimochodom, stále omnoho prísnejší ako v mnohých vyspelých krajinách – pripravovali odborníci z ministerstva zdravotníctva, vnútra či prokuratúry. Tí všetci sa po rokoch diskusií zhodli na úprave, ktorú politici zmietli nie na základe argumentov, ale emócií.

Na opačnej strane je Ján Slota. Vlastná strana vrátane súčasného predsedu roky tolerovala jeho alkoholové eskapády, ktoré sú neporovnateľne škodlivejšie ako cigareta marihuany. Dnes sa tí istí politici tvária ako bojovníci za zdravý životný štýl, a nie sú ochotní počúvať racionálne argumenty ľudí, ktorí sa vo veci na rozdiel od nich vyznajú.

Podľa štatistík má na Slovensku s marihuanou skúsenosť až 30 percent mladých. Neodrádza ich ani hrozba prísnych trestov, čo je jedným z dôkazov ich nezmyselnosti. Jedným z ponaučení, ktoré si pre seba zoberú, je, že síce zopár ich menej šťastných rovesníkov skončí pred súdom, ale inak sú tu zákony hlavne na to, aby sa obchádzali. Pretože štát ich nedokáže vynucovať.

Aby hanba nepadla len na SNS, treba pripomenúť, že si ju urobila aj SaS. Limit na mäkké drogy by podporila, ale s tvrdými už má problém. „Pýtame sa, či dôvodom dekriminalizácie kokaínu je fakt, že niektorí predstavitelia strany Smer môžu byť jeho konzumentmi,“ vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová.

Gratulujeme, lepšiu cestu, ako hlúpo zabiť pokus o nápravu chorého stavu (rozdielne posudzovanie rovnakých skutkov), by sme hľadali ťažko.

2. Mizík oslavuje, ale nemá čo

Sudca Špecializovaného trestného súdu odmietol obžalobu na poslanca ĽSNS Mizíka. Dôvodom sú „závažné procesné chyby“. Kotlebovca stíhajú pre zločin výroby extrémistických materiálov, zločin rozširovania extrémistických materiálov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Kotlebovci oslavujú a nehovoria pravdu. „Od začiatku sme tvrdili, že stíhanie Stana Mizíka je nezákonné, čo potvrdil aj samotný sudca v uznesení,“ vyhlásil ich predseda.

V skutočnosti sudca nič také nepotvrdil a Kotleba klame. Súd prípad vrátil prokurátorovi, pretože – zjednodušene – v predvolaní na výsluch pre obhajcu nenapísal mená svedkov či poškodených, ktoré tam podľa sudcu mali byť.

V žiadnom prípade to však neznamená, a ani sa to nepíše v uznesení, že sa Mizík nedopustil toho, za čo je stíhaný. A neznamená to ani, že je jeho stíhanie v troskách.

Prokurátor už podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. Aj keby mu tam nedali za pravdu, prípad sa vráti do prípravného štádia. Prokuratúre by v ňom stačilo napraviť vytýkané nedostatky a podať novú obžalobu už bez nich.

Prokuratúra navyše argumentuje, že zvolila postup, ktorý v inom prípade odobril Najvyšší aj Ústavný súd.

O aký prípad ide. V apríli 2017 polícia vytiahla Mizíka priamo z rokovania parlamentného výboru, prehľadala mu poslaneckú kanceláriu aj počítač.

Všeobecne sa jeho stíhanie spája so statusom, v ktorom kritizoval vyznamenanie od prezidenta Kisku. Mizíkovi sa nepáčilo, že ich dostali aj Židia. Polícia však naňho práve v jeho kancelárii a počítači našla omnoho viac extrémistických materiálov, ktoré Mizíkovi priťažujú.

3. Širokého Slovan dlhuje Bratislavčanom a Bratislavčania mu chodia fandiť

Hokejový Slovan dlží Bratislave milión eur za prenájom štadióna. Už mu aj poslal predžalobnú výzvu, lebo nie a nie zaplatiť. Aby sme to zjednodušili, zopár tisícov fanúšikov, ktorí chodia na jeho zápasy, z toho má dobrý pocit a zvyšok Bratislavčanov dlhy.

Zatiaľ však má navrch táto inak zanedbateľná menšina a majitelia klubu, ktorí chcú za každú cenu hrať v KHL, hoci na ňu nemajú dosť peňazí. Pritom neplatia hráčom, neplatia mestu a nedodávajú hráčov do reprezentácie (na olympiáde nehral ani jeden, hoci sa podľa sľubov mali stať kostrou mužstva).

Milión eur nie je ani pre hlavné mesto málo. V rozpočte na tento rok je to suma určená na výstavbu a údržbu parkovísk. Len o čosi viac má ísť na budovanie nových cyklotrás. Rovný milión má stáť výstavba križovatky Ivanská – Vrakunská – Trnavská. Ručné čistenie chodníkov a námestí vyjde na 850-tisíc. To všetko a ešte omnoho viac by sa dalo urobiť lepšie alebo by sa dalo zaplatiť niečo iné, keby malo mesto to, čo mu dlží Slovan.

Samozrejme, šport niečo stojí a aj iné mestá platia klubom na svojom území. Lenže Slovan je iný prípad v tom, že jeho Projekt KHL je očividne neudržateľný. Nie je pri ňom vôbec jasné, či na ňom verejnosť získa niečo navyše v porovnaní s tým, ako keby hral našu ligu. Aj v nej by musel platiť za rovnaký štadión, ale nepotreboval by ročne 12 miliónov ako teraz.

Iste, majitelia majú svoj klub, hotel a krásny štadión. Lenže hokejisti majú nevyplatené mzdy a my každoročné tance na tému, ktorá Putinova firma zatiahne dlhy tentoraz. Keby aspoň nabudúce nejaký oligarcha zaplatil aj tú sekeru, čo má Široký u Bratislavčanov.

Jednou vetou:

4. Premiér Robert Fico tvrdí, že nevie nič o zatváraní baní na hornej Nitre, do konca júna má byť však hotový plán, ako transformovať región po zatvorení baní.

5. Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková prijme od primátora Richarda Rašiho Cenu mesta Košice, Macejková pritom rozhoduje o Rašiho sťažnosti na výsledok župných volieb, podľa ústavných právnikov ide o konflikt záujmov.

6. Bývalý šéf nebankovej spoločnosti Drukos František Mojžiš sa môže dostať na slobodu, o jeho predčasnom prepustení bude rozhodovať súd v piatok v Ústave na výkon trestu pre odsúdených v Sučanoch.

7. Slovensko už tretí rok v boji proti korupcii stagnuje, podľa svetového rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo vlani na 54. mieste, rovnako ako rok predtým, dosiahlo 50 bodov zo sto možných, o jeden menej ako v rokoch 2015–2016 a rovnako ako v roku 2014.

8. Minister hospodárstva Peter Žiga odmietol, že má v úmysle poskytnúť stimuly firme Embraco, aby Slovensko dosiahlo presťahovanie výroby z Talianska, reagoval tak na obvinenia zo strany talianskej vlády.

9. Slovensko prispeje do Núdzového zvereneckého fondu EÚ na odstraňovanie príčin nelegálnej migrácie sumou 8,75 milióna eur, príspevok V4 vo výške 35 miliónov eur má smerovať najmä do Líbye.

10. Zviera sa už nemá na Slovensku považovať za vec, v novele zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorú schválila vláda, sa zavedú aj opatrenia proti množiteľom, povinné čipovanie psov a opatrenia proti týraniu zvierat.

Zaujímavé články:

Samozrejme, keď sa súdite s Andrejom Babišom, najvplyvnejším človekom v českom a slovenskom priestore, tak to nie je jednoduché. Prirodzene sa cítite pod tlakom.

Veronika Prušová sa rozprávala s právnikom ÚPN v kauze Babiš Pavlom Poláčkom. (dennikn.sk)

Je ochota riskovať, že už dnes v rozdelenej spoločnosti po takomto bezprecedentnom akte (vymenovanie premiéra Fica za predsedu Ústavného súdu) dôjde ešte k väčšiemu znechuteniu ľudí z politiky? Už zaváhanie pri odpovedi je problém.

Filip Obradovič o ťažkých otázkach pre Andreja Kisku. (etrend.sk)

Bolo by veľmi rozkošné, keby (kedysi) dvornú agendu SaS presadila exčlenka KDH vo farbách Mosta vo vláde s SNS a so Smerom.

Peter Tkačenko o zákone o drogách. (sme.sk)

Citát dňa:

Až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu, čo by podľa platnej legislatívy malo znamenať, že títo všetci by mali byť stíhaní.

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti (Most-Híd)

FB status:

Shooty:


Odkaz Martina M. Šimečku:

Lucia Žitňanská

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Teraz najčítanejšie