Denník N

Demokracia sa môže skončiť skôr, než si jej smrť uvedomíme

Shooty: Sloboda, 17. novembra 2016.
Shooty: Sloboda, 17. novembra 2016.

Kniha Ako umierajú demokracie dvoch amerických profesorov je v USA bestsellerom, ale mali by ju čítať aj slovenskí politici.

Robert Fico nazýva opozičných politikov polobláznami, Igor Matovič posiela Fica do basy, Richard Sulík by obmedzil pôrodnosť Rómov, v ktorých Boris Kollár vidí zvieratá, všetci slovne kopú do moslimov a niektorí aj do médií. Čo majú títo politici spoločné? Rysy autokratov.

Dvaja profesori harvardskej univerzity – Steven Levitsky a Daniel Ziblatt – spísali do štyroch bodov varovné signály, podľa ktorých autokrata spoznáte. Pritom stačí, aby bol splnený jeden, a demokracia sa má mať podľa autorov na pozore.

Tu sú: ak politik

1. slovom alebo činom odmieta demokratické pravidlá hry,

2. popiera legitimitu svojich oponentov,

3. toleruje násilie alebo k nemu vyzýva,

4. naznačuje ochotu obmedziť občianske slobody oponentov, vrátane médií.

Stačí mať dobrú pamäť alebo stráviť pár minút na Googli a zistíte, že všetci lídri slovenských parlamentných strán (teda aj Andrej Danko a Marian Kotleba) spĺňajú najmenej jeden, ale skôr viacero bodov – výnimkou je len Béla Bugár. To, že slovenská demokracia sa ešte nevydala na cestu k autokratickému režimu, ako sa to už stalo maďarskej a poľskej, môže byť len zhoda šťastných okolností, ktoré nemusia trvať večne.

A možno sme sa dokonca touto cestou už aj vydali, len o tom ešte nevieme. Demokracie sa totiž nemusia zrútiť náhle, ako to bolo za Hitlera v roku 1933 Nemecku, alebo v Československu v roku 1948. Môžu upadať nepozorovane, ako sa to prihodilo Venezuele. Ešte v roku 2011, keď už v krajine vládol autoritatívny režim, bolo 51 percent obyvateľov presvedčených, že žijú v demokracii.

Ako sa vyhnúť tejto hrozbe? Predovšetkým ju treba rozpoznať. Levitsky a Ziblatt pred mesiacom vydali v USA knihu s názvom How Democracies Die (Ako umierajú demokracie), ktorá sa okamžite stala bestsellerom. Nečudo: americká demokracia sa ocitla pod veľkým tlakom prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vysiela silné signály autokrata vo všetkých štyroch bodoch.

Nespoliehajte sa na ústavu

Kniha je užitočným, aj keď smutným sprievodcom po diktatúrach, ktoré sa zrodili z demokracií. Často sa tak stalo proti vôli obyvateľstva – pred nástupom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie