Denník N

Autobusom vozí Nórov a napísal o tom knihu: Slovák jazdí naschvál ako blázon, Nór je iba nepozorný

Foto – archív O. S.
Foto – archív O. S.

Ondrej Sokol utiekol z vysokej školy za volant MHD, odtiaľ do Škandinávie a napísal o tom vtipnú knihu historiek.

ONDREJ SOKOL sa narodil pri Trenčíne v roku 1980. Tlmočníctvo a prekladateľstvo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici nedoštudoval, odišiel pracovať ako vodič autobusu do MHD v Bratislave. Potom zakotvil v Nórsku, kde jazdí už desať rokov. O zážitkoch za volantom písal najprv na internet, tento mesiac vydal knihu s názvom Ako som vozil Nórov, ktorá sa stala hitom. V rozhovore sa dočítate:

  • ktorá je najhoršia bratislavská linka
  • ako vodiči prezývajú cestujúcich
  • prečo v Osle s autobusmi jazdia stovky Slovákov
  • čo by Nóri povedali na našu premávku
  • prečo nórski narkomani cestujú zadarmo

Ste tak trochu unikát. Máloktorý autobusár napíše o práci knihu.

V Anglicku je vodič, ktorý knihu napísal a dostal Man Brookerovu cenu. On však písal o inom, nebola to kniha o vození substrátu.

Myslel som si, že vozíte ľudí.

Substrát je neoficiálne označenie cestujúcich. Pôvodne to vzniklo na diskusnom fóre imhd.sk., kde sa jeden pobúrený cestujúci sťažoval na bratislavských vodičov, že sa správajú, ako keby namiesto ľudí vozili substrát. Následne sa toto slovo vžilo medzi vodičmi. Používajú sa aj výrazy „vlci“, „vlke“, v Česku „kaštani“, ale to netuším, akého je pôvodu.

S jazdením ste začali v bratislavskej MHD. Prečo sa na manuálnu profesiu dal študent cudzích jazykov?

Môj život by sa pravdepodobne vyvíjal inak, keby nám nezavreli školu. V Banskej Bystrici som študoval odbor nemčina-angličtina na filologickej fakulte. Keď sa stal dekan županom, nastali trenice a školu zavreli. Dlho sa nevedelo, čo s nami bude, či nás presunú na inú školu, alebo na učiteľstvo. To ma vôbec nelákalo. Rozmýšľal som, že by som šiel voľakde do zahraničia.

Doprava ma vždy bavila, ale ako koníček, sám seba za volantom som si nevedel predstaviť. Vedel som však, že je to istota, vodičov je málo. Spravil som si vodičák a uvažoval, kde nabrať pred zahraničím prax. Kde sa zaučím a zocelím vystavený tomu najhoršiemu? Odpoveď sa núkala: Dopravný podnik Bratislava.

Tam ste sa len ohriali.

Nórski dopravcovia zháňali vodičov a robili sa nábory na Slovensku. Po štyroch mesiacoch som prešiel do firmy Nettbuss, čo je jeden z najvačších nórskych dopravcov, de facto štátna spoločnosť. Najprv som jazdil po mestečku Stavanger a po pár mesiacoch, keď firme vypršala zmluva na verejnú dopravu, ma prevelili do Honefossu približne 80 kilometrov od Osla. Tam som bol päť rokov.

Spomínate nábor. Naozaj to bolo tak, že zástupcovia nórskych dopravcov prišli do Bratislavy, s tlmočníkom sa postavili pod Most SNP a verbovali vodičov?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie