Denník N

Smer už pre Váhostav ukazuje aj na Kisku

Traja najvyšší ústavní činitelia. Foto – TASR
Traja najvyšší ústavní činitelia. Foto – TASR

Vládna strana schvaľuje zákon o Váhostave na poslednú chvíľu. Ak ho prezident okamžite nepodpíše, nemusí sa už Váhostavu týkať. Smer hovorí, že potom to bude Kiskova zodpovednosť.

Ak sa má návrh Smeru o odškodnení veriteľov týkať aj tých z Váhostavu, musí zákon platiť najneskôr 30. apríla. To by znamenalo, že prezident Andrej Kiska nevyužije svoju maximálnu 15-dňovú lehotu na jeho posúdenie, ale podpíše ho takmer okamžite.

Ak tak neurobí, bude podľa poslancov Smeru neodškodnenie veriteľov Kiskova zodpovednosť. Viacerí to povedali pre piatkové vydanie denníka Pravda.

„Nebudeme to komentovať,“ povedal prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Čakali, že Figeľ prizná chybu a pôjde sa ďalej

„Nechcem prejudikovať chovanie pána prezidenta. Som presvedčený, že tak, ako konáme my, mali by aj ďalší, ak chcú skutočne pomôcť,“ povedal Denníku N poslanec Smeru a žilinský župan Juraj Blanár.

Smer sa dostal do časového stresu aj tým, že do debaty o schvaľovaní zákona vložil bod o odvolaní Jána Figeľa z funkcie parlamentu. Národná rada o tom v piatok rokovala už tretí deň.

„Predpokladali sme, že to bude konštruktívna debata, aby sa to rýchlo vyriešilo. Namiesto toho, aby niekto, kto bol pri tom, keď sa to udialo, to pokorne prijal a povedal: ‚Poďme hľadať riešenie,‘ tak sme začali byť označovaní za zlodejov. My sme banda zločincov, keď chceme pomôcť?“ hovorí Blanár.

Smeru by podľa neho stačilo, keby Figeľ povedal, že si uvedomuje chybu.

Nie Figeľ a Kiska, ale Fico a Široký

Stále nie je jasné, kedy sa bude o odvolaní Figeľa hlasovať, ani či to Smer schváli.

„Prebieha rokovanie. Situácia ma neteší, chceli sme riešiť problém, nie sa vybíjať v politických hrách. V rozprave určite ešte zaznie výzva, aby aj z ich strany nastal ústupok. Nechcem nič prejudikovať, ale návrh sme predložili. Muselo by prísť zo strany KDH k inému prístupu. Minimálne by sa mali dištancovať od vyjadrení pána Matoviča, ktorý nás posiela do basy.“ Blanár k tomu vzápätí KDH vyzval aj v rozprave.

„To, že Smer hľadá vinníka niekde mimo sféry svojho vplyvu, je smiešne, detinské. Je to blufovanie. Na vine nie je Kiska, Figeľ ani opozícia, ale Fico a Široký,“ povedal na to Július Brocka z KDH.

Poslanci si v piatok odhlasovali, že rokovanie bude pokračovať v utorok. Nebudú však ďalej odvolávať Figeľa, ale vrátia sa k rokovaniu o zákone, ktorý má podľa Smeru pomôcť živnostníkom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie