Denník N

Armáda má problém, náhle zastavila lety vrtuľníkov určených na záchranu pilotov

Vrtuľník Mi-17. Foto – TASR
Vrtuľník Mi-17. Foto – TASR

Objavujú sa informácie, že vrtuľníky mali sfalšované papiere o opravách. Analytik hovorí, že ak by sa to potvrdilo, išlo by o prvotriedny škandál.

V slovenskej armáde došlo k mimoriadnej situácii, ktorá ohrozila jednu z najdôležitejších úloh slovenského letectva. Vojaci v stredu zistili problémy na dopravných vrtuľníkoch Mi-17.

Týchto vrtuľníkov má armáda dvanásť, umiestnené sú na vojenskom letisku pri Prešove. Štyri z nich sú vyčlenené pre Leteckú pátraciu a záchrannú službu (takzvaná služba SAR).

Armáda je povinná túto službu nepretržite zabezpečovať. Je to pre ňu podobne dôležitá úloha ako nepretržitá ochrana vzdušného priestoru pomocou stíhačiek.

Služba pátrania a záchrany totiž vyplýva z medzinárodných dohôd o leteckej premávke. Podľa nich musí mať Slovensko nonstop vyčlenené vrtuľníky, ktoré budú schopné vzlietnuť v situácii, keď nad naším územím zmizne nejaké lietadlo.

Ich úlohou je takýto stroj objaviť a následne k nemu nasmerovať záchranárske tímy alebo posádku rovno odviezť do bezpečia. Ak by štát takúto úlohu nedokázal garantovať, išlo by o medzinárodnú blamáž.

Prvý vrtuľník o pár dní

Informácie o problémoch s vrtuľníkmi Mi-17 potvrdilo vo štvrtok podvečer aj ministerstvo obrany. „Ozbrojené sily dočasne pozastavili z bezpečnostných dôvodov leteckú prevádzku vrtuľníkov Mi-17,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

Potvrdila tiež, že výpadok sa dotkol aj vrtuľníkov určených na službu SAR. Armáda podľa hovorkyne dokáže s týmto problémom pohnúť až v najbližších dňoch, keď chce sprevádzkovať aspoň jeden z odstavených strojov.

„Jeden z vrtuľníkov by mal byť pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby v prevádzke už v najbližších dňoch. Do prevádzky bude zaradený ihneď po vykonaní záletu, ktorý je povinný po vykonaní predpísaných prác,“ dodalo ministerstvo.

Dovtedy bude záchrannú a pátraciu službu podľa Capákovej zabezpečovať ministerstvo vnútra, ktoré má k dispozícii vlastné vrtuľníky. Armáda mu môže v prípade potreby asistovať svojimi pozemnými pátracími skupinami.

„Plnenie úloh pátrania a záchrany je zabezpečené vrtuľníkmi Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky,“ dodala hovorkyňa Capáková.

Jeden vrtuľník pri tragédiách nestačí

Tým sa však tento problém vyrieši len čiastočne. Rezort vnútra totiž nie je na pátranie po nezvestných posádkach pripravený tak dobre ako armáda.

Vrtuľníky, ktoré túto službu zabezpečujú, musia mať totiž zabudované

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie