Denník N

Danko neverí, že tretina mladých skúsila drogu – tu sú dôkazy

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

SNS odmietla dekriminalizáciu malého množstva drog, jej šéf Andrej Danko nechce riešiť ani marihuanu.

Ak má Slovensko akútny problém s návykovými látkami, nie sú to mäkké či tvrdé drogy, ale ide o legálny alkohol. Asi štvrtina stredoškolákov nárazovo pije do opitosti a každý druhý priznáva, že už mal z alkoholu „okno“. Pre dlhodobé pitie ročne umierajú stovky ľudí.

Slovensko však teraz rieši najmä to, čo urobiť s užívateľmi drog – aj s tými, ktorí len vyskúšali marihuanu – a ako ich trestať. Nejde o dílerov a ani o pravidelných užívateľov drog.

Keď v stredu SNS so Smerom zastavili návrh na dekriminalizáciu malého množstva marihuany, postavil sa za to predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.

Pozreli sme sa bližšie na niektoré tvrdenia šéfa SNS a politikov tejto strany a porovnali ich s faktmi.

Áno, tretina mladých vyskúšala marihuanu

„Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu,“ napísal Danko v stanovisku a ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd) odkázal, nech sa návrh dekriminalizácie už ani neunúva prerábať.

Ak by si Danko pozrel posledné štatistiky, zistil by, že je to skutočne tak a nemenia na tom nič ani prísne tresty, ani preventívne programy.

Pred tromi rokmi sa takmer tretina mladých priznala, že niekedy v živote fajčila trávu, a asi deväť percent ju užilo v predošlom roku. V anonymnom prieskume Národného monitorovacieho centra pre drogy z roku 2015 sa k marihuane prihlásilo až 27 percent mladých zo všetkých 10-tisíc oslovených vo veku od 15 do 19 rokov. Od roku 2006 sa tento podiel veľmi nepohol.

Ostatné drogy užilo aspoň raz v živote výrazne menej mladých – extázu iba 2,3 percenta z nich, heroín 0,6 percenta, kokaín 1,1 percenta.

Keď si zoberieme skupinu 15- a 16-ročných detí, tieto čísla sú ešte vyššie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Dekriminalizácia marihuany

Teraz najčítanejšie