Denník N

Newsfilter: Fico s Dankom zachránili ženy pred moslimami aj mladých pred drogami

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Istanbulský dohovor si musí počkať na lepšiu vládu 2. Žitňanskej drogovej politiky sa nezastal ani Bugár 3. Armáda možno roky lieta na vrtuľníkoch s falošnými papiermi + krátke správy, obrázok a status dňa Shootyho a nový odkaz MMŠ.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Istanbulský dohovor si musí počkať na lepšiu vládu

Andrejovi Dankovi a Robertovi Ficovi stačilo 24 hodín, aby nechali krajinu na ďalších iks rokov trčať po kolená v stredovekom bahne. Stačil na to Dankov odkaz ministerke spravodlivosti, že žiadny ďalší návrh o dekriminalizácii drog nemusí robiť, „lebo neprejde cez koaličnú SNS“, a dnešné dve tlačovky Fica a SNS, že nenecháme nejakému dohovoru ohrozovať naše ženy moslimami z Istanbulu.

Chlap Fico. Atmosféra, v ktorej prebieha debata o Istanbulskom dohovore o ochrane práv žien, dávala dopredu tušiť, že Robert Fico nás dnes tejto ťarchy chlapsky zbaví. Tak aj bolo: „Nikdy nedám súhlas na to, aby vláda predložila tento dohovor na ratifikáciu,“ povedal Fico, a tým máme s dohovorom pokoj najmenej na dva ďalšie roky. Premiér opäť ušiel pred výzvou, ktorou teraz bolo preniesť sa cez nie neprekonateľný odpor a nehrať hru, že nám chce ktosi nanútiť manželstvá gejov a lesbičiek. Istanbulský dohovor o téme LGBT vôbec nie je. Fico sa namiesto toho vyhovoril na nesúlad dohovoru s ústavou a potom už len strieľal po slniečkaroch výzvami, že treba chrániť európske ženy pred moslimskými imigrantmi. Do tých pár minút tlačovky vtesnal Fico toľko zbabelosti, alibizmu a populizmu, že by rozdrvilo Modrú mešitu.

Muži budú dojčiť. Slovensko teraz asi ťažko presvedčí Nemcov, Francúzov, Fínov, Nórov, Dánov, Talianov či dokonca Poliakov – dohromady 28 krajín s ratifikovaným dohovorom, že jeho „kontroverzné“ časti treba prispôsobiť stereotypom a komplexom Andreja Danka, takže si môžeme ďalej žiť s našimi slovenskými istotami typu, že buzeranti sú jednoducho buzerantmi a každá žena si za znásilnenie môže tak trochu sama, o výchovnej facke nehovoriac. Presne v tomto duchu prebehla následná tlačovka SNS, v ktorej Tibor Bernaťák, ako verbálne najzručnejší zjav v tejto strane, trasúcim sa hlasom oznamoval, že bude žiadať stiahnutie slovenského podpisu spod Istanbulského dohovoru (podpisovala Radičovej vláda, ratifikuje parlament). Keď Bernaťák hovoril o pohlaví a rode, dojčiacich matkách, folklóre a o svojej manželke, pôsobil ako niekto, kto už videl muža dojčiť.

Sedliacky rozum. Keď dvom z troch najvyšších predstaviteľov štátu trčí slama z topánok, tak taký štát nedozrel na to, aby dokázal pomenovať svoje škodlivé stereotypy. Žiaľ, témy Istanbulského dohovoru, ale aj dekriminalizácie marihuany potvrdili, že spiatočníctvo a nevedomosť sú stále rozšírené naprieč politikou, médiami aj spoločnosťou. Sexuálne a genderové obavy v súvislosti s dohovorom tu netrúsia len Fico s Dankom, výdatnú pomoc im poskytli cirkev i jej médiá. Našťastie sa však pokrok dá len pribrzdiť, nie zastaviť. Napriek všetkým zlovestným prieskumom o názoroch mládeže, napriek stavu školstva či rozloženiu aktuálnych voličských preferencií jedného dňa aj tak preváži zdravý rozum nad tým sedliackym. Najneskôr o desať rokov budeme mať ratifikovaný Istanbulský dohovor bez toho, aby sme sa pri ratifikácii bavili o dojčení a folklórnych tancoch.

2. Žitňanskej drogovej politiky sa nezastal ani Bugár

Marihuana má takmer rovnaký osud ako práva žien, akurát v tejto téme prekvapili aj tí, od ktorých by sme to nečakali. Po stiahnutí návrhu na dekriminalizáciu malého množstva drog to ešte vyzeralo aspoň na remízu, keď ministerka spravodlivosti sľúbila pripraviť nový návrh.

Žiadna kríza koalície. Možno by ministerka vypustila z návrhu tvrdé drogy, možno by len počkala, kým bude SNS niečo potrebovať. Lenže potom ešte vystúpil Andrej Danko s odkazom, že nech sa Žitňanská ani neunúva. Keďže sa už na to nikto z koalície neozval, ak nerátame Bélu Bugára, že „bude to škoda“ a že „určite nie je koaličná kríza“, tak na trávu radšej tiež zabudnime, aspoň do ďalších volieb.

Alebo aj dlhšie ako do volieb. Problém je, že pri drogách nemusí zmena zloženia vlády stačiť. Ak sa dve nové strany nezačnú skokovo posúvať v prieskumoch, tak najväčšou zmenou tu môžu byť KDH, OĽaNO a SaS. KDH je pod Hlinom iné, ako bývalo pod Hrušovským či Figeľom, ale že by súhlasilo s liberalizáciou drogovej politiky, je asi také pravdepodobné, ako že ratifikuje Istanbulský dohovor. OĽaNO je strana, ktorá produkuje Kuffov a Vašečkov. A SaS? Richard Sulík bude radšej bojovať s blogerom Jánošom a s matematikou o svoj odvodový bonus a marihuanu, kedysi ich top marketingovú tému, nechá Natálii Blahovej. Tá síce odvádza parádnu prácu, keď ochraňuje deti pred štátom a pred detskou ombudsmankou, ale drogy sú téma, pri ktorej sa okrem osobného nasadenia a húževnatosti žiada aj štúdium faktov.

Optimisticky. Po dnešku si môžeme zúfať, že sa naša krajina neposúva dopredu, hoci v príkladoch množstva iných štátov môže ľahko vidieť cestu. V takejto chvíli sa hodí pripomenúť, že sme na tom asi stále lepšie ako také Poľsko či Maďarsko, pretože obe tieto krajiny kráčajú dozadu.

3. Armáda možno roky lieta na vrtuľníkoch s falošnými papiermi

Okrem relatívne vznešených tém bude musieť SNS riešiť aj jednu veľmi prízemnú: všetkých dvanásť ruských vrtuľníkov Mi-17 armáda núdzovo „uzemnila“. Na naliehanie reportéra Denníka N to dnes napokon potvrdilo aj ministerstvo obrany. Znamená to, že Slovensko slovenská armáda nebude schopná až do vyriešenia situácie plniť ani svoj medzinárodný záväzok – takzvanú službu pátrania a záchrany. Vyriešenie situácie, teda sprevádzkovanie aspoň jedného z dvanástich vrtuľníkov, potrvá podľa ministerstva aspoň niekoľko dní. Dovtedy bude v prípade napríklad zmiznutého lietadla nad naším územím zabezpečovať záchranu policajný vrtuľník, hoci na to nie je tak dobre vybavený.

Falošné dokumenty. K príčinám kritickej situácie sa už ministerstvo nevyjadrilo. Denník N však má informácie, podľa ktorých ide o problém starý niekoľko rokov, ktorý súvisí s opravami a údržbou strojov. Náhodne sa totiž zistilo, že niektoré mechanické súčiastky v motoroch vrtuľníkov boli opravované, resp. udržiavané len na papieri. Keďže ide o vrtuľníky, navyše armádne, v ktorých sa občas vozia špičky slovenskej obrany, tak sa automaticky rozumie, že do vzduchu môžu len v 100-percentnom stave. Už výpadok jednej kontrolky by mal znamenať, že stroj nesmie vzlietnuť. No a tu hovoríme o súčiastkach, ktoré majú niekoľko rokov falošné potvrdenie o údržbe.

Kto za to môže? Zatiaľ je priskoro pripísať zodpovednosť niekomu konkrétnemu. Problém sa ťahá možno už od roku 2006. Pátranie sa však dá aspoň začať: údržbu týchto strojov robí štátna firma Letecké opravovne Trenčín spolu s ruskými štátnymi spoločnosťami. Avšak niektoré činnosti delegujú na rôzne súkromné firmy, a to bez zverejňovania zmlúv, keďže to nie je pre štátne firmy povinné. A podľa zvyčajne dobre informovaného bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa je možné, že práve niekto z takýchto sprostredkovateľov podvádzal a ohrozoval tak životy ľudí.

Jednou vetou:

4. Po Európskej komisii už aj Amnesty International tvrdo kritizuje Slovensko pre prístup k rómskym deťom, zostávajú v špeciálnych školách, aj keď tam nepatria, a v samostatných triedach, Slovensko za to môže platiť aj pokutu.

5. Proces s obžalovanými z prípadu nitrianskeho baru Mariatchi je od konca minulého roka odložený na neurčito, dôvodom je dlhodobá práceneschopnosť sudcu.

6. Rada pre vysielanie odmietla sťažnosť na príspevok o Matici slovenskej v Reportéroch RTVS, po ktorej Jaroslav Rezník investigatívnu reláciu zastavil, hoci súvislosť odmietal.

7. Slovenský a český minister sa zhodli, že ich krajiny nechcú byť skládkovými veľmocami, kým v Česku skončí na skládkach menej ako 45 % komunálnych odpadov, na Slovensku je to zhruba o polovicu viac – až 67 %. V Rakúsku sú to 4 %.

8. Ministerstvo práce navrhuje zvýšiť príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých pre všetky skupiny poberateľov, po novom by sa mala výška tohto príspevku odvíjať od výšky minimálnej mzdy a nie od súm životného minima.

9. Východoslovenská vodárenská zvýšila ceny vodného a stočného, domácnosti podľa vodárov zaplatia v priemere o deväť eur ročne viac.

10. Na Slovensku sa cez víkend výrazne ochladí a mrznúť bude celý budúci týždeň, môže za to arktický vzduch, ktorý na Slovensko príde zo severovýchodu, hovorí meteorologička Miriam Jarošová.

Zaujímavé články:

Je hanbou vás a všetkých, čo to podporujete, že ste z každého jedného problému spoločnosti urobili problém sexuality, že vaša teológia dnes nesiaha za ejakuláciu, že bojujete proti slobodám ľudí, ktorých predkovia za ne umierali.

Michal Havran o slovenských mužoch a Istanbulskom dohovore. (sme.sk)

Prekvapujúce však môže byť konštatovanie, že kľúčový vplyv na rast nerovnosti, ktorý mnohým slúži ako dôkaz, že žijeme v dobe nespútaného kapitalizmu, mala za posledné desaťročie práve verejná regulácia.

Fero Múčka o následkoch krízy. (postoj.sk)

Stačí mať dobrú pamäť alebo stráviť pár minút na Googli a zistíte, že všetci lídri slovenských parlamentných strán spĺňajú najmenej jeden, ale skôr viacero bodov – výnimkou je len Béla Bugár. To, že slovenská demokracia sa ešte nevydala na cestu k autokratickému režimu, ako sa to už stalo maďarskej a poľskej, môže byť len zhoda šťastných okolností, ktoré nemusia trvať večne.

Martin M. Šimečka o tom, ako umierajú demokracie. (dennikn.sk)

Citát dňa:

Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.

Andrej Danko, predseda parlamentu a SNS

FB status:

Andrej Danko neverí, že žije v štáte, v ktorom 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.
Ja zas neverím, že žijem v štáte, kde je Andrej Danko predsedom parlamentu.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie