Denník N

Do brexitu ostáva trinásť mesiacov, nová britská strana ho chce zablokovať

Stranu tento týždeň predstavili Sandra Khadhouriová, James Clarke a James Torrance. Foto – TASR/AP
Stranu tento týždeň predstavili Sandra Khadhouriová, James Clarke a James Torrance. Foto – TASR/AP

Opakované referendum o brexite podporuje 58 percent Britov, vláda je proti.

S politikou nemajú veľa skúseností, inšpirovali sa francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a chcú zastaviť brexit. Francúzske médiá o Renew Britain (Obnovme/oživme Britániu) píšu ako o malom bratovi En Marche či o anglických macronovcoch.

Macronovo hnutie Britov otvorene podporuje a pomáha im aj pri štarte strany. Vznikla už minulý rok, no médiám ju podrobnejšie tento týždeň predstavili traja ľudia – bývalá novinárka a odborníčka na strategickú komunikáciu, ktorá pracovala v NATO aj OSN, účtovník a startupový konzultant.

Ich cieľom je prilákať ľudí, ktorí ľutujú, že v roku 2016 hlasovali za brexit, a tých, ktorí s odchodom z EÚ nesúhlasia. Podporu chcú hľadať aj medzi voličmi, ktorí majú pocit, že „tradičné strany“ na nich zabudli.

Vláda druhé referendum nechce

Do marca 2019, keď by Británia mala odísť z EÚ, ostáva 13 mesiacov. Renew Britain brexit považuje za najväčšiu chybu od druhej svetovej vojny.

Zastaviť ho však nebude jednoduché. Hoci sú vyjednávania o brexite komplikované, málokto dnes verí, že by sa britský odchod z EÚ ešte dal zastaviť bez toho, aby v Británii vzniklo ešte viac chaosu.

Renew Britain dnes nemá v britskom parlamente žiadnych poslancov, a ak do marca 2019 neprídu predčasné voľby, ani nebude mať šancu získať ich. Hnutie preto prišlo s inou taktikou – chce ovplyvniť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Brexit

Teraz najčítanejšie