Denník N

Fico neschváli dohovor o násilí na ženách, SNS žiada, aby ho Slovensko úplne odmietlo

Istanbulský dohovor sa stal pre vládne strany veľkou témou, Smer aj SNS ho odmietajú. Napriek tomu Fico hovorí, že 98 percent tohto dohovoru je užitočných a bolo by dobré, aby boli súčasťou slovenskej legislatívy.

Premiér Robert Fico (Smer) jednoznačne odmietol ratifikáciu Istanbulského dohovoru, ktorý má bojovať proti násiliu na ženách. Slovenská národná strana (SNS) dokonca žiada vziať späť podpis Slovenska pod dohovorom, ktorý vznikol pred siedmimi rokmi.

“Pokiaľ budem predsedom vlády a nebudú odstránené pochybnosti pri výklade kontroverzných ustanovení Istanbulského dohovoru, pokiaľ nebude zabezpečený úplný súlad ustanovení dohovoru s ústavou, predovšetkým s definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy, nikdy nedám súhlas na to, aby vláda predložila tento dohovor na ratifikáciu. Opakujem, nikdy,“ povedal predseda vlády.

Fico sa obáva, že niektoré časti dohovoru sú v rozpore s časťou slovenskej ústavy, v ktorej sa od jej novelizovania poslancami Smeru, KDH aj časti opozície v roku 2014 píše, že “manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou”. V Istanbulskom dohovore sa však o partnerských zväzkoch medzi ľuďmi rovnakého pohlavia nepíše a dohovor sa ani nezaoberá právami LGBT ľudí. 

Fico označil 98 percent tohto dohovoru za užitočných a hovorí, že by bolo dobré, aby boli súčasťou slovenskej legislatívy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Istanbulský dohovor

Teraz najčítanejšie