Olympijský newsfilter: Bola posledná a piata odzadu, no teraz išla ako Kuzminová

Terézia Poliaková počas ženskej štafety. Foto - tasr
Terézia Poliaková počas ženskej štafety. Foto – tasr

1. Nečakané výkony, 2. Nasťa úspešnejšia ako Rusko, 3. výsledky našich, 4. program nazajtra + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa, status dňa a medailová bilancia.

1. Ako sa z outsiderok stali hrdinky

Slovenskému biatlonovému tímu pred ženskou štafetou nedávali veľké šance, úspechom malo byť ôsme miesto, ktoré aj obsadili na minuloročných MS, povedal pre RTVS Ivor Lehoťan, viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU). Bežne im v pretekoch Svetového pohára patrí miesto v druhej desiatke.

Napokon Slovenky obsadili piate miesto.

Obavy boli hlavne pri pohľade na strelecké štatistiky Terézie Poliakovej, ktorá sa na trať mala dostať ako tretia Slovenka – v tejto sezóne má podľa webu IBU 67-percentnú úspešnosť.

V Pjongčangu to boli jej tretie preteky, na 15 km trati skončila posledná (87.), v šprinte na 7,5 km bola piata odzadu (83.). V oboch trafila iba polovicu zo všetkých terčov.

Poliaková však napokon v štafete spravila len dve strelecké chyby, pričom Kuzminová ich spravila päť. Od Kuzminovej mala čas horší len o 28,9 sekundy. V šprinte na 7,5 km (teraz sa bežalo 6 km) napríklad za ňou zaostala o viac ako tri a pol minúty.

Oveľa lepšie výsledky nemala ani Ivona Fialková, ktorá v šprinte obsadila 74. miesto (50-percentná streľba), na 15 km skončila 64. (70-percentná). V štafete však minula len dva terče (80-percentná úspešnosť) a mala lepší celkový čas ako Kuzminová takmer o pol minúty.

V pretekoch sa ukázala stará známa slovenská črta. Našim športovcom sa skrátka viac darí, keď sú v pozícii outsiderov a môžu len prekvapiť.

Naopak, keď sú v pozícii favoritov a musia potvrdiť nejaký predpoklad, často zlyhajú. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko, stačí si pozrieť tohtoročné výsledky hokejistov na olympiáde.

Ivona Fialková povedala, že po zmiešanej štafete, ktorú Slovensko pre spackanú streľbu jej sestry Paulíny ani nedokončilo, sa spustila nezastaviteľná vlna.

„Veľa sme sa o tom nerozprávali, napätie sa dalo krájať. O to krajší je to teraz pocit,“ povedala pre RTVS. „Dnes to bolo o streľbe, som hrdá na každú z nás. Mala som veľkú trému, keď išla sestra, potom opadla a znova prišla, keď som sa dostala na trať. Povedala som si, že dnes nepripúšťam trestné kolo, podarilo sa to, som šťastná a spokojná.“

Zároveň sa ukázalo aj to, aká je v športe dôležitá psychika a čo dokáže spraviť hlavne v športe, akým je biatlon, v ktorom záleží na pevných nervoch. Niekomu vyhovuje, keď sa môže oprieť o tím, iný zas ide radšej sám.

Uvidíme, ako tímová atmosféra zafunguje v sobotňajšej tímovej súťaži slalomárov, štartujú ráno o tretej nášho času.

Časy jednotlivých slovenských pretekárok:

Paulína Fialková – 17:07,8 min

Anastasia Kuzminová – 18:30,5

Terézia Poliakova – 18:59,4

Ivona Fialková – 18:04,1

2. Kuzminová lepšia ako všetci Rusi

Píše Tomáš Vasilko, redaktor zahraničnej redakcie.

Olympijským športovcom z Ruska sa zatiaľ (tri dni  pred koncom) na olympiáde v Pjongčangu nedarí. Kým v Soči aj po odrátaní sporných výsledkov medailí získalo Rusko 29 medailí, z toho 11-krát zlato a celkovo boli najúspešnejšou výpravou, v Južnej Kórei je to zatiaľ fiasko.

Doteraz získali síce 12 medailí, no ani jednu zlatú a v rebríčku sú zatiaľ na 21. mieste. Nadnesene sa dá povedať, že slovenská reprezentantka Anastazia Kuzminová má viac zlatých ako všetci jej rodáci. Zlomiť zlaté prekliatie môžu cez víkend ruskí hokejisti, ktorí nevyhrali olympiádu 26 rokov.

Mimochodom, takto by vyzerala medailová bilancia, ak by krajiny Európskej únie vystupovali pod jednou vlajkou. Nechytali by sa ani doteraz najlepší Nóri.

Foto – medaltracker.eu

3. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

• Petra Vlhová obsadila v kombinácii (zjazd, slalom) piate miesto.
  • Adam Žampa obsadil v slalome 24. miesto, jeho brat Andreas 35. priečku, Matej Falat preteky nedokončil.
  • Štafeta biatlonistiek obsadila piate miesto.

4. Program slovenského tímu nazajtra

• 2.00 – krasokorčuľovanie, voľné jazdy – Rajičová
  • 12.15 – biatlon, štafeta mužov – účasť Slovenska

Kompletný program olympiády nájdete tu.

Jednou vetou:

1. Maďarsko získalo historicky prvú zlatú medailu zo zimnej olympiády, jeho rýchlokorčuliari v štafete na 5000 m zároveň vytvorili olympijský rekord.
  2. Americké hokejistky po 20 rokoch opäť vyhrali olympijský turnaj, vo finále zdolali Kanaďanky 3:2 po nájazdoch.
  3. Tím Olympijských športovcov z Ruska prišiel o bronzovú medailu v súťaži miešaných dvojíc v curlingu po dopingu Alexandra Krušelnického.
  4. Trumpova dcéra Ivanka bude viesť delegáciu USA na záverečnom ceremoniáli olympiády v Kórei.
  5. Švédsky lyžiar Andre Myhrer sa stal najstarším olympijským víťazom v slalome, po pretekoch povedal, že „aj starší chlapci vedia zajazdiť dobré časy“.
  6. Manažér českého hokejového tímu vyhnal kameramana ruskej televízie, ktorý chcel nahrávať tréning českých hokejistov.

Výrok dňa:

Veľa sme sa o tom nerozprávali, napätie sa dalo krájať. O to krajší je to teraz pocit.

• Ivona Fialková o zmiešanej štafete po tom, ako ženská štafeta obsadila piate miesto.