V kostoloch prečítajú výzvu proti Istanbulskému dohovoru, niektorí duchovní to nespravia

Ženy sú často v cirkvi vedené k tomu, že majú násilie strpieť, to je však v rozpore s najdôležitejším prikázaním lásky, hovorí evanjelická farárka Anna Polcková, ktorá chce, aby evanjelická cirkev ratifikáciu dohovoru proti násiliu podporila.

Kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, evanjelická farárka Anna Polcková a starokatolícky kňaz Martin Kováč. Foto N – Tomáš Benedikovič + TASR + archív MK

Kresťanské cirkvi sa cez víkend oficiálne zapoja do kampane proti Istanbulskému dohovoru. V katolíckych, protestantských a ďalších kostoloch sa bude čítať spoločné vyhlásenie. Cirkvi v ňom odsudzujú dohovor, ktorý bojuje proti násiliu na ženách. Denník N hovoril aj s duchovnými, ktorí dokument čítať nebudú, pretože s ním nesúhlasia. 

Na spoločnom vyhlásení sa kresťanské cirkvi dohodli v utorok 13. februára. Zdôrazňujú, že s domácim násilím nesúhlasia, ale Istanbulský dohovor podľa nich nie je riešením.

„Vyhlasujeme, že viaceré tézy, ktoré v tejto súvislosti ponúka tzv. Istanbulský dohovor, považujeme za prejavy genderovej ideológie,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré má Denník N k dispozícii. Jeho celé znenie nájdete na konci tohto textu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Istanbulský dohovor

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |