Denník N

Ria mala dokonalé tvary a krásne voňala

Foto: Adam Šakový
Foto: Adam Šakový

Pred dvadsiatimi rokmi vytvoril Peter Lehocký fľašu na šampón v tvare ženského tela.

Kúpeľňa je niečo také ako malé kúpele. Glazované obklady, keramické umývadlo, pochrómované armatúry a smaltovaná vaňa. To všetko je viac-menej súčasťou povinnej výbavy miesta očisty a relaxu v ľudskom príbytku.

Dizajn obalov kozmetických výrobkov chtiac-nechtiac dotvára celkovú atmosféru domácich kúpeľov, aj preto je tvarovanie fľašiek na šampóny a telové gély veľmi zodpovedná dizajnérska činnosť.

Ak sú sochy legitímnou súčasťou tradičných kúpeľných areálov, potom má byť aj obal na šampón pre ženy dokonalým nositeľom krásnych kriviek. Podobne uvažoval dizajnér, sochár a maliar Peter Lehocký, keď v roku 1994 dostal ponuku navrhnúť plastový obal na vlasový a telový šampón.

Od nemrznúcej zmesi po šampón

Zadávateľom bolo chemické výrobné družstvo invalidov Rimavan z Rimavskej Soboty. Nebol to žiaden druhotriedny výrobca. Družstvo vzniklo v auguste 1957, keď sa doň sústredili klasickí živnostníci, podnikajúci v oblasti zámočníctva a opráv mechanických zariadení.

V tom čase vyrábal Rimavan najmä výrobky z plastu. V roku 1973 získalo družstvo nové priestory a spustilo aj chemickú výrobu. Prvými produktmi boli nemrznúce zmesi, aerosóly, destilovaná voda a voda do ostrekovačov.
Neskôr výrobu rozšírili o osviežovače vzduchu, aviváže, leštidlá nábytku, čistiace prostriedky, škrob a sódu bikarbónu. V rámci klasickej kozmetiky vyrábal Rimavan deodoranty, šampóny, laky, odlakovače, tužidlá na vlasy a parfumy.

Krásna Ria

Lehocký mal veľa skúseností s tvarovaním obalov pre VD Tatrachema Trnava, Benzinol alebo Lang Chemie Viedeň. V tom čase na niektorých projektoch spolupracoval s Karlom Bělaškom, ktorý bol konateľom LP Plast s.r.o. z Valašských Kloboukov – firmy, ktorá sa venovala výrobe a spracovaniu plastov.

LP Plast dodával rôzne obaly aj pre výrobky CHVDI Rimavan, avšak nový šampón mal byť výnimočný. To si vyžadovalo spoluprácu s profesionálnym dizajnérom a sochárom v jednej osobe. Bělaška odporučil Lehockého a Rimavan dostal niekoľko sadrových návrhov v mierke 1:1. V zadaní bolo napísané, že sa šampón bude volať Ria.

Ženské meno, ktoré je aj skratkou mena Rimava, nemalo pri výbere konkurenciu a zároveň bolo pre dizajnéra výzvou navrhnúť dokonalú a tvarovo podmanivú skulptúru.

Premyslený tvar

Dizajnér je umelec, ktorý vie dať tvaru zmysel. Lehocký to príkladne ukázal na obale, v ktorom sa snúbi emócia s účelnosťou. Fľaša dostala ženské krivky, objem sa rozložil do štíhlej siluety a celú kompozíciu si vzala pod kontrolu vertikálna os.

Tá bola dôležitá pre plnenie šampónom, ktoré sa pre penivý obsah realizovalo dlhou plniacou rúrkou zastrčenou až na dno fľaše. Na prednej strane sa v hornej časti nachádza jemná vlnovitá vydutina, ktorú sám autor definuje ako ženský prvok.

Jej prelis celú fľašu vystužuje a zároveň vymedzuje priestor prednej časti, na ktorej je umiestnený nápis RIA a zadnej plochej časti, kde je miesto na viac informácií o výrobku a výrobcovi. Iba dve veci Lehocký nenavrhoval. Grafiku a vrchnák. Skúsený dizajnér musel celkovú formu svojho návrhu fľaše prispôsobiť napojeniu na štandardný vrchnák. Tak to bolo aj pri iných obaloch, ktoré vytvoril na rozprašovač alebo motorové oleje a aditíva.

Konkurz a koniec

Keď malo družstvo 49 rokov, teda 22. septembra 2006, vyhlásili na jeho majetok konkurz. My všetci sme tým prišli o realizácie ďalších návrhov Petra Lehockého na kozmetické výrobky z CHVDI Rimavan. Škoda. Ria je napriek tomu stále fešanda!

Peter Lehocký (1944) je dizajnér, sochár a maliar. Narodil sa 11. februára 1944 v Drietome. Na Strednej priemyselnej škole strojníckej študoval od roku 1958 presnú mechaniku a optiku. Po škole, v roku 1962 pracoval ako podnikový konštruktér. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, oddelenie tvarovania výrobkov spotrebného priemyslu u doc. Václava Kautmana. Od roku 1986 pedagogicky pôsobil na Katedre dizajnu FA STU. Žije a tvorí v Bratislave a Trenčíne. Je autorom výtvarného riešenia átria, fontány a osvetľovacích telies v bývalom národnom podniku Trikota vo Vrbovom (1977), svetelných plastík v Dome smútku v Trenčianskych Tepliciach (1980), osvetľovacích telies pre exteriér kolonády v Mariánskych Lázňach (1981) a areálu Trójskeho zámku v Prahe (1982), sklenených plastík v átriu Ústavu vzdelávania v stavebníctve v Bratislave (1983), návrhu výtvarného riešenia svietidiel pre Medickú záhradu v Bratislave (1984) a Františkánskej záhrady v Prahe (1988), osvetľovacích telies pre terasu Hotela Fórum v Bratislave (1989), holografického objektu vo vstupnej hale Hotela Danube v Bratislave (1991), návrhu fontány pre mesto Žilina (2003).
Peter Lehocký (1944) je dizajnér, sochár a maliar. Narodil sa 11. februára 1944 v Drietome. Na Strednej priemyselnej škole strojníckej študoval od roku 1958 presnú mechaniku a optiku. Po škole, v roku 1962 pracoval ako podnikový konštruktér. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, oddelenie tvarovania výrobkov spotrebného priemyslu u doc. Václava Kautmana. Od roku 1986 pedagogicky pôsobil na Katedre dizajnu FA STU. Žije a tvorí v Bratislave a Trenčíne. Je autorom výtvarného riešenia átria, fontány a osvetľovacích telies v bývalom národnom podniku Trikota vo Vrbovom (1977), svetelných plastík v Dome smútku v Trenčianskych Tepliciach (1980), osvetľovacích telies pre exteriér kolonády v Mariánskych Lázňach (1981) a areálu Trójskeho zámku v Prahe (1982), sklenených plastík v átriu Ústavu vzdelávania v stavebníctve v Bratislave (1983), návrhu výtvarného riešenia svietidiel pre Medickú záhradu v Bratislave (1984) a Františkánskej záhrady v Prahe (1988), osvetľovacích telies pre terasu Hotela Fórum v Bratislave (1989), holografického objektu vo vstupnej hale Hotela Danube v Bratislave (1991), návrhu fontány pre mesto Žilina (2003).

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie