Denník N

Olympijský newsfilter: Nóri dominujú, ich deti športujú pre zábavu a majú zakázané rátať si výsledky

Ilustračné foto - tasr/ap
Ilustračné foto – tasr/ap

1. Tajomstvo nórskeho úspechu, 2. nemecký zázrak na ľade, 3. maďarskí bratia Liuovci, 4. výsledky našich, 5. program nazajtra + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa a medailová bilancia.

1. Tajomstvo nórskeho úspechu

Majú toľko obyvateľov ako Slovensko, no v počte medailí sú lepší ako najľudnatejšie aj najvyspelejšie krajiny na svete.

Reč je o nórskych športovcoch, ktorí na olympiáde v Pjongčangu zažívajú svoju vôbec najlepšiu olympiádu.

Svoje neskromné ciele o 30 medailách už prekročili (zatiaľ ich majú 37) a je takmer isté, že v ich počte budú najúspešnejšou krajinou na olympiáde.

Nie je to žiadne prekvapenie, Nóri vyhrali už medailovú bilanciu na prvej zimnej olympiáde v roku 1924. No napríklad v roku 2006 získali iba 2 zlaté. Treba dodať, že tento rok sa odovzdáva až 102 medailí, kým v roku 2002 (na dosiaľ najúspešnejšej nórskej) to bolo 80.

Tu je tabuľka, ako sa Nórom darilo na ZOH:

Čím to je, že sú Nóri takí dobrí?

  1. Nórsko je jedna z najbohatších krajín na svete. Majú dostatok zdrojov, ktoré môžu dávať na šport (a sústreďujú ich na zimné športy). Krajina je jednotkou v mnohých rebríčkoch o kvalite života na svete, napríklad v UN Human Developement Index.
  2. Krajina sa nachádza v ideálnom prostredí na zimné športy, snehu majú v zime dostatok. Hovorí sa, že Nóri sa rodia už s lyžami na nohách, a nemusí to byť úplne nadnesené. Dokazuje to aj nedávny prípad, keď policajti zastavili opitého muža, ktorý išiel z krčmy domov na lyžiach. Problém nebol v tom, že išiel na lyžiach, ale v tom, že išiel „čudnou“ technikou.
  3. Nóri sú horší v letných olympiádach, no nie až tak, ako by ste možno čakali. Posledné hry nosili do desať medailí (aj keď v Riu boli bez zlata).
  4. Pochvaľujú si, že športovci sú často spolu. Napríklad lyžiari v zjazdovom lyžovaní sú spolu asi 250 dní v roku, dokonca majú spoločné „Taco piatky“.

Šéf Nórskeho olympijského výboru dodáva ďalšiu vec. V krajine obrovské množstvo detí športuje. A jedným z pravidiel je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Olympijský newsfilter

Zimné olympijské hry

Teraz najčítanejšie