Denník N

Olympijský newsfilter: Nóri dominujú, ich deti športujú pre zábavu a majú zakázané rátať si výsledky

Ilustračné foto - tasr/ap
Ilustračné foto – tasr/ap

1. Tajomstvo nórskeho úspechu, 2. nemecký zázrak na ľade, 3. maďarskí bratia Liuovci, 4. výsledky našich, 5. program nazajtra + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa a medailová bilancia.

1. Tajomstvo nórskeho úspechu

Majú toľko obyvateľov ako Slovensko, no v počte medailí sú lepší ako najľudnatejšie aj najvyspelejšie krajiny na svete.

Reč je o nórskych športovcoch, ktorí na olympiáde v Pjongčangu zažívajú svoju vôbec najlepšiu olympiádu.

Svoje neskromné ciele o 30 medailách už prekročili (zatiaľ ich majú 37) a je takmer isté, že v ich počte budú najúspešnejšou krajinou na olympiáde.

Nie je to žiadne prekvapenie, Nóri vyhrali už medailovú bilanciu na prvej zimnej olympiáde v roku 1924. No napríklad v roku 2006 získali iba 2 zlaté. Treba dodať, že tento rok sa odovzdáva až 102 medailí, kým v roku 2002 (na dosiaľ najúspešnejšej nórskej) to bolo 80.

Tu je tabuľka, ako sa Nórom darilo na ZOH:

Čím to je, že sú Nóri takí dobrí?

  1. Nórsko je jedna z najbohatších krajín na svete. Majú dostatok zdrojov, ktoré môžu dávať na šport (a sústreďujú ich na zimné športy). Krajina je jednotkou v mnohých rebríčkoch o kvalite života na svete, napríklad v UN Human Developement Index.
  2. Krajina sa nachádza v ideálnom prostredí na zimné športy, snehu majú v zime dostatok. Hovorí sa, že Nóri sa rodia už s lyžami na nohách, a nemusí to byť úplne nadnesené. Dokazuje to aj nedávny prípad, keď policajti zastavili opitého muža, ktorý išiel z krčmy domov na lyžiach. Problém nebol v tom, že išiel na lyžiach, ale v tom, že išiel „čudnou“ technikou.
  3. Nóri sú horší v letných olympiádach, no nie až tak, ako by ste možno čakali. Posledné hry nosili do desať medailí (aj keď v Riu boli bez zlata).
  4. Pochvaľujú si, že športovci sú často spolu. Napríklad lyžiari v zjazdovom lyžovaní sú spolu asi 250 dní v roku, dokonca majú spoločné „Taco piatky“.

Šéf Nórskeho olympijského výboru dodáva ďalšiu vec. V krajine obrovské množstvo detí športuje. A jedným z pravidiel je, že do 13 rokov sa športuje len pre zábavu. Deti majú zakázané rátať a zapisovať si výsledky a časy.

„Myslíme si, že je to lepšie pre dieťa, pretože sa môže koncentrovať na to, aby ho to bavilo a aby bolo s priateľmi a vyvíjalo sa. Myslíme si, že najväčšou motiváciou pre naše deti, aby športovali, je, že sú tu s kamarátmi a bavia sa, chceme, aby si tento pocit udržali celú kariéru,“ povedal pre USA Today Tore Ovrebo.

Okrem toho sa v Nórsku odporúča, aby sa deti do 10 rokov nešpecializovali na jeden šport (do 13 rokov je to obmedzené). To je jeden z dôvodov, prečo Nóri nie sú dobrí v športoch ako krasokorčuľovanie či gymnastika, v ktorých sa treba špecializovať od malička.

Lieky na astmu

Podľa kritikov (a často ich vidieť na ruských portáloch) za nórskym tohtoročným megaúspechom však môže byť aj jeden menej lichotivý fenomén. A tým je časté užívanie liekov proti astme, čo sa týka najmä bežcov na lyžiach. V tomto športe získali vyše tretinu (a skoro polovicu zlatých) medailí v Pjongčangu. Marit Bjørgenová (takisto astmatička) sa stala vôbec najúspešnejšou športovkyňou na zimných olympiádach (14 medailí).

Lieky na astmu pre športovcov sú do istej miery dovolené. Svetová antidopingová asociácia napríklad povoľuje liek s maximálnou dávkou 1600 gramov látky salbutamol.

Jeden z úspešných nórskych lyžiarov, Martin Johnsrud Sundby, za prekročenie limitu dostal v roku 2016 dvojmesačný (podľa mnohých príliš mierny) trest. Trest za dvojnásobné prekročenie hrozí aj cyklistovi Chrisovi Froomovi.  

Pred olympiádou uverejnila dokument švédska verejnoprávna televízia SVT. Zistila, že 70 percent všetkých nórskych medailí od roku 1992 získali športovci, ktorí trpeli astmou. V prípade Švédov to bolo 50 percent.   

Zvýšený výskyt astmy u športovcov, špeciálne bežcov na lyžiach, však nemusí nič znamenať. Vedci tvrdia, že zimné športy ako ľadový hokej, korčuľovanie či práve beh na lyžiach podporujú vznik astmy. Podľa jednej štúdie zo 171 mladých elitných lyžiarov asi polovica (Nórov aj Švédov) hlásila prejavy astmy.

„Ak niekto užíva lieky proti astme odporúčané na chorobu a je to v rámci noriem WADA, neveríme, že má nejaké špeciálne výhody. Naopak, veríme, že súťažiaci, ktorí majú dokázateľne astmu a nedostávajú vhodnú liečbu, by boli vo veľkej nevýhode,“ povedal pre Reuters šéf Nórskeho antidopingového výboru Per Medboe Thorsby.

2. Nemci môžu ďakovať trénerovi Sturmovi

Nemeckí hokejisti senzačne postúpili do finále olympijského turnaja, v semifinále zdolali Kanadu 4:3. Vo finále si v nedeľu zahrajú proti Rusom, Kanaďania v sobotu proti Čechom o bronz.

Nemci boli medzi rokmi 2012 a 2015 v hlbokej výsledkovej aj hernej kríze. Na MS 2012 vedení Jakobom Köllikerom prehrali s Nórskom 4:12, v roku 2014 sa tesne vyhli zostupu a pred MS 2015 odmietlo pod trénerom Patom Cortinom reprezentovať viac než 20 hráčov, následkom čoho Nemci prehrali s Kanadou 0:10.

Nemecký hokej sa začal meniť po príchode Marca Sturma na lavičku. Jeden z najlepších nemeckých hokejistov histórie vrátil Nemcov medzi najlepšiu svetovú osmičku – do štvrťfinále postúpili na ostatných dvoch MS a teraz na olympiáde dosiahli najväčší úspech nemeckého hokeja.

Výber zložený výhradne z hráčov nemeckej najvyššej ligy DEL vyradil vo štvrťfinále Švédsko, v semifinále Kanadu a na olympiáde získa minimálne striebro. Kto videl tieto zápasy, musí súhlasiť, že Nemecko je vo finále zaslúžene.

Nemci už dávno nehrajú úpornú defenzívnu nudu. „Väčšina krajín je stále lepšia než my a stále sa musíme koncentrovať na obranu, ale už nie v bloku piatich hráčov. V posledných dvoch rokoch sme našli cestu hrať severoamerickým štýlom,“ povedal Sturm pre USA Today.

Nemecká reprezentácia pritom za krátky čas, čo je Sturm trénerom, neprešla obrovskou personálnou zmenou – debakel 4:12 od Nórov si pamätá 6 súčasných olympionikov, 14. miesto z MS 2014 dokonca 11.

Zmenila sa však nemecká hra. Nemci majú to, čo veľmi chýbalo slovenskému tímu – schopnosť popri zodpovednej obrane aj zaútočiť, kombinovať a efektívne zakončovať. V zápase proti Kanaďanom si už Nemci miestami dovoľovali aj individuálne parády.

Veľké prekvapenie sa vzhľadom na absenciu hráčov z NHL dalo na olympiáde očakávať a netreba ho preceňovať, no Nemci ukázali, čo dokáže kvalitná liga, zmena herného systému a príchod progresívneho trénera. 39-ročný Sturm pre USA Today už naznačil, že jeho cieľom je trénovať v NHL.

3. Maďarom pomohli bratia Liuovci

Píše Michal Červený, športový reportér Denníka N.

Maďarsko síce získalo takmer 500 medailí z letných olympiád, no zo zimnej má ešte len siedmu, prvú zlatú a z iného športu ako krasokorčuľovanie, a to zo šortreku.

Pomohli k tomu bratia Liuovci, ktorí majú maďarskú mamu a čínskeho otca, obaja sa narodili v Budapešti.

Shaolin Sándor aj Shaoang to skúšali v plávaní, no dosť chorľaveli, tak sa dali na šortrek.

V kariére bratom veľmi pomohlo pol druha roka, ktorý strávili v rodnej krajine svojho otca, veľmoci v tomto športe.

Vo štvrtok spolu s Viktorom Knochom a Csabom Burjanom získali prekvapujúce olympijské zlato v štafete na 5-tisíc metrov.

4. Ako sa dnes darilo slovenskému tímu

  • Krasokorčuliarka Nicole Rajičová obsadila v súťaži sólistiek na olympiáde 14. miesto;
  • štafetu biatlonistov v zložení Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko, Martin Otčenáš stiahli z trate počas tretieho úseku.

5. Program slovenského tímu nazajtra

  • 3.00 – lyžovanie, tímová súťaž, účasť Slovenska

Kompletný program olympiády nájdete tu.

Jednou vetou:

6. Olympijskí športovci z Ruska získali v Pjongčangu prvú zlatú medailu, 15-ročná krasokorčuliarka Alina Zagitovová predviedla najlepšiu voľnú jazdu.

7. Členka ruského dvojbobu Nadežda Sergejevová mala pozitívny dopingový test. Ak ruskú posádku diskvalifikujú, jamajský ženský dvojbob sa posunie na 18. miesto.

8. Americká lyžiarka Lindsey Vonnová v dejisku olympiády rozsypala popol svojho starého otca, ktorý slúžil v kórejskej vojne.

9. Česká lyžiarka Nikol Kučerová absolvovala preteky v skikrose s kamerou na prilbe, skončila až 14., ale diváci mohli vidieť, ako jazda vyzerala z jej pohľadu.

10. Ester Ledecká sa v sobotu o 4.00 ráno nášho času postaví na štart snoubordového paralelného slalomu.

Výrok dňa:

Ďakujeme nášmu pánovi prezidentovi Putinovi za ohromné úsilie, ktoré vynaložil, aby sme tu mohli štartovať.

Foto dňa:

Nemeckí hokejisti po vyradení Kanady. Foto – tasr/ap

Medailová bilancia na ZOH 2018

Krajina ZLATO STRIEBRO BRONZ Spolu
Nórsko 13 14 10 37
Nemecko 13 7 6 26
Kanada 10 8 9 27
USA 8 7 6 21
Holandsko 8 6 4 18
Švédsko 6 5 0 11
Francúzsko 5 4 6 15
Rakúsko 5 2 6 13
Kórejská rep. 4 4 4 12
Švajčiarsko 3 6 4 13
Japonsko 3 5 3 11
Taliansko 3 2 5 10
Bielorusko 2 1 0 3
Čína 1 6  2 9
OŠR 1 5 8 14
Česko 1 2 3 6
Slovensko 1 2 0 3
Veľká Británia 1 0 3 4
Poľsko 1 0 1 2
Ukrajina 1 0 0 1
Maďarsko 1 0 0 1
Austrália 0 2 1 3
Slovinsko 0 1 0 1
Fínsko 0 0 4 4
N. Zéland 0 0 2 2
Španielsko 0 0 2 2
Kazachstan 0 0 1 1
Lichtenštajnsko 0 0 1 1
Lotyšsko 0 0 1 1

 

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Olympijský súhrn

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie