Nemeckí hokejisti zdolali Kanaďanov 4:3, vo finále si zahrajú proti Rusom

Nemeckí hokejisti po vyradení Kanady. Foto – TASR/AP

Nemci po II. tretine vyhrávali už 4:1, Kanaďania napokon zápas zdramatizovali, skončil sa 4:3.

Nemeckí hokejisti zdolali Kanaďanov 4:3 a postúpili do finále olympijského turnaja.

Výber zložený výhradne z hráčov nemeckej najvyššej ligy DEL vyradil vo štvrťfinále Švédsko.

Finále Nemecko – Rusko je na programe v nedeľu o 5.10 nášho času, súboj o bronz medzi Kanadou a Českom v sobotu o 13.10.

Nemci sa prebojovali do finále ZOH prvýkrát v histórii, dosiaľ boli ich olympijským maximom tretie miesta v Lake Placid 1932 a Innsbrucku 1976.

Kanaďania triumfovali na predošlých dvoch olympijských turnajoch za účasti hviezd z NHL.

Nemci v semifinále úspešne prežili úvodný kanadský nápor a potom trikrát skórovali. Súpera šokovali protiútokmi, dvakrát využili presilovku. Po dvoch tretinách viedli 4:1, a hoci favorit dokázal ešte dvoma gólmi zdramatizovať duel, víťazstvo si už udržali.

Jedným z hlavných rozhodcov v zápase bol Slovák Jozef Kubuš.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Christian Thomas, útočník Kanady (v zápase 0 + 1): „Kľúčový bol gól Nemcov v presilovke o dvoch hráčov, ktorým sa dostali do tempa. Tretiu tretinu sme odohrali veľmi dobre, na súperovu bránku šiel oheň, ale nedokázali sme už trojgólové manko zmazať. Budeme sa snažiť dobre pripraviť na zápas s Českom a pokúsiť sa vybojovať aspoň bronz.“

Patrick Reimer, útočník Nemecka: „Neuveriteľné! Prežívame niečo veľmi emocionálne, nedokážeme vyjadriť, čo cítime. Vždy sme mali sen hrať o medaily, ten sa teraz naplnil. Nedokážem opísať slovami, čo tento postup znamená pre nemecký hokej. Vo finále s Rusmi to bude náročný duel, nemáme však čo stratiť.“

semifinále:

Kanada – Nemecko 3:4 (0:1, 1:3, 2:0)

Góly: 29. Brule (Lee, Noreau), 43. Robinson (Thomas, Lee), 50. Roy (Lee, Noreau) – 15. Macek (Kahun), 24. Plachta (Hager), 27. Mauer (Goc, Wolf), 33. Hager (Plachta, Schütz). Rozhodovali: KUBUŠ (SR), Mayer – McIntyre (obaja USA), Otmachov (Rus.), vylúčení: 5:8 na 2 min., navyše Brule (Kan.) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0.

Kanada: Poulin – Robinson, Lee, Noreau, Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery – Brule, Roy, Bourque – Thomas, Kelly, Raymond –Vey, Ebbett, Wolski – Lapierre, O’Dell, Klinkhammer – Kozun

Nemecko: Aus den Birken – Boyle, Ehrhoff, M. Müller, Seidenberg, Hördler, J. Müller, Krupp – Reimer, Hager, Ehliz – Plachta, Goc, Kink – Macek, Kahun, Wolf – Mauer, Fauser, Schütz – Noebels