Denník N

Bagala: Bol to najkrajší týždeň môjho profesionálneho života

Týždňový happening vo výklade bratislavského kníhkupectva dnes večer vyvrcholí špeciálnou akciou – nočným čítaním.

„Pozývam všetkých na dnešnú afterpárty. Žiadne chlebíčky a hostesky, iba stoličky a knihy. Nezabudnite si vziať baterky, budeme si čítať potme,“ pozýva vydavateľ Koloman Kertész Bagala. Špeciálny večer v jeho kníhkupectve v centre Bratislavy sa začína o 20:00 a zavŕši akciu, ktorou žil celý týždeň.

Chcel si overiť, či má stále dosť svojich čitateľov, a podarilo sa mu to nad všetky očakávania. Z akcie Príďte si čítať do výkladu kníhkupectva, kde sľúbil, že každý, kto sa na to odhodlá, získa zľavu vo výške minút venovaných čítaniu jeho kníh, sa stal veľký happening. Vo výklade sa od 10. do 17. apríla striedali ľudia „ako na pražskom orloji“ a dopadla viac než úspešne.

„Bolo vyčlenených 56 hodín – toľko, koľko percent si zadarmo pýtal distribútor mojich kníh do siete Panta Rhei, a cez Facebook sa mi prihlásilo 59 ľudí. Termíny boli rezervované za prvé tri dni, ale záujemcovia chodili spontánne aj mimo poradia a čítali nielen v kresle, ale aj na stoličkách v predajni a na ulici. Týždňová tržba stúpla o sedemsto percent, pričom ľudia nekupovali iba knihy so zľavou, ale aj za plnú cenu,“ vraví spokojný vydavateľ.

Svoje nové vlastné priestory na Laurinskej ulici už oživil niekoľkými akciami. V januári tam napríklad čítali herci ukážky z kníh svojich obľúbených spisovateľov, potom čítali mladí autori, teraz prišlo na čitateľov a budúci týždeň opäť pokračuje cyklus Čau o piatej. Literárny kritik a profesor Milan Hamada bude rozprávať o súčasnej slovenskej poézii, Peter Uličný o Kornelovi Földvárim, Verona Šikulová o Vincentovi Šikulovi, Blaho Uhlár o divadle Stoka.

Kultúra

Teraz najčítanejšie