Ruskí hokejisti vyhrali olympiádu, proti Nemcom museli otáčať

Foto – TASR/AP

Ruskí hokejisti ešte na začiatku 60. minúty prehrávali 2:3, no Gusev poslal gólom v čase 19:04 zápas do predĺženia.

Ruskí hokejisti sa stali olympijskými víťazmi, vo finálovom zápase zdolali Nemcov 4:3 po predĺžení gólom Kaprizova.

Rusi museli zápas otáčať, keď v 57. minúte dostali gól na 2:3, no v čase 19:04 vyrovnal Gusev.

Nemecké výkony sú najväčším prekvapením turnaja, cestou do finále zdolali Švédov aj Kanaďanov.

Jediný tím, ktorý v Pjongčangu zdolal Olympijských športovcov z Ruska, je Slovensko, ktorému sa to podarilo v otváracom zápase výsledkom 3:2.

Olympijský turnaj poznamenala neúčasť hráčov z NHL, čím sa Rusi automaticky stali najväčšími favoritmi.

Rusi nemohli oficiálne vystupovať ako Rusi, ale pre trest za doping ako Olympijskí športovci z Ruska a nemohli používať národné symboly.

Počas medailového ceremoniálu znela namiesto ruskej hymna olympijského výboru, no hokejisti s fanúšikmi spievali ruskú hymnu.

Je to pre nich prvá medaila zo zimnej olympiády po 16 rokoch, naposledy mali bronz v Salt Lake City 2002. Získali prvé olympijské zlato od ZOH 1992 v Albertville, kde rovnako ako teraz vystupovali pod olympijskou vlajkou – vtedy sa predstavili ako zjednotený tím bývalých krajín ZSSR.

Rusi vybojovali celkovo deviaty olympijský titul, sedem získali ešte za čias Sovietskeho zväzu.

Pavel Daciuk sa ziskom zlatej medaily zaradil do zoznamu hokejistov, ktorí získali tzv. Zlatú trojkorunu. Tá označuje zisk troch najdôležitejších kolektívnych trofejí v ľadovom hokeji – olympijského zlata, titulu majstra sveta a triumfu v Stanleyho pohári.

V NHL vyhral Daciuk pohár v rokoch 2002 a 2008 a zlato na MS vybojoval s reprezentáciou Ruska v roku 2012 v Helsinkách.

Pred Daciukom získali trojkorunu siedmi Rusi – Valerij Kamenskij, Alexej Gusarov, Sergej Zubov, Alexander Mogyľnij, Viačeslav Fetisov, Igor Larionov a Vladimir Malachov.

Finále – muži:

OŠR – Nemecko 4:3 pp (1:0, 0:1, 2:2 – 1:0)

Góly: 20. Vojnov (Gusev, Kaprizov), 54. Gusev (Kaprizov), 60. Gusev (Zub, Kaprizov), 70. Kaprizov (Gusev, Vojnov) – 30. Schütz (Macek, Hager), 54. Kahun (Mauer, Ehliz), 57. J. Müller (Ehliz, Hördler)

Konečné poradie: 1. OŠR, 2. Nemecko, 3. Kanada, 4. Česko, 5. Švédsko, 6. Fínsko, 7. USA, 8. Nórsko, 9. Slovinsko, 10. Švajčiarsko, 11. SLOVENSKO, 12. Kórejská republika