Posledný olympijský newsfilter: Pjongčang bol pre Slovensko najúspešnejší, pre Rusko najhorší za posledné roky (+grafy)

1. Kto z našich potešil a kto sklamal, 2. ruská bieda, 3. príbeh olympiády + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa, status dňa a medailová bilancia.

1. Kto potešil a kto sklamal?

Pjongčang bol pre Slovensko najúspešnejšou zimnou olympiádou vôbec – získalo jednu zlatú a dve strieborné medaily. O všetky sa postarala Anastasia Kuzminová.

Na druhom mieste je Vancouver 2010 (zlato, striebro, bronz), druhé Soči 2014 (zlato), tretí Turín 2006 (striebro). Z ostatných olympiád Slovensko medailu nemá.

Dokopy máme osem medailí, z ktorých šesť získala Kuzminová. O ostatné dve sa postarali snoubordista Radoslav Židek (striebro 2006) a biatlonista Pavol Hurajt (bronz 2010).

Denník N pred začiatkom hier vyslovil niekoľko predpokladov, kto je v slovenskom tíme kandidátom na medailu a kto by mohol prekvapiť.

Kandidáti na medaily:

Anastasia Kuzminová bola najväčšou nádejou, do Kórey išla v skvelej forme. Napriek pokazeným prvým pretekom získala tri medaily. Bola to jej posledná olympiáda a 33-ročná pretekárka stále nepovedala, či bude pokračovať v kariére aj v budúcej sezóne.

Kuzminovej návrat na Slovensko:

Petra Vlhová pozíciu jednej z najväčších favoritiek v slalome nezvládla a skončila až trinásta. Potom prekvapila, keď obsadila piate miesto v kombinácii; v tímovej súťaži vypadlo Slovensko už v osemfinále. Vlhová má 22 rokov a ešte nedokáže víťaziť na počkanie, povahu však na to má a ďalšie víťazstvá prídu, keď naberie skúsenosti a vyhnú sa jej zranenia.

Na medailu sme pasovali aj tím slalomárov. Slováci v zložení Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Adam a Andreas Žampovci vypadli už v prvom kole s Nemeckom. Neobhájili tak striebro z minuloročných MS. Hlavné dôvody sú dva: forma Velez-Zuzulovej, ktorá sa vrátila po operácii, a to, že ostatné tímy berú túto disciplínu na olympiáde vážnejšie ako na svetovom šampionáte.

Kto mohol prekvapiť:

Veronika Velez-Zuzulová nepredviedla rozprávkový návrat, po operácii kolena aj tak podala výkon nad racionálne očakávania, v slalome obsadila 17. miesto. Po tímovej súťaži sa rozlúčila s kariérou.

Neprekvapila ani snoubordistka Klaudia Medlová, ktorá už mala bronz z majstrovstiev sveta. V Pjongčangu v disciplíne slopestyle obsadila až 24. miesto, preteky sa však išli za neregulárnych podmienok. Nedarilo sa jej ani v big air, v ktorom si polepšila len o jednu priečku a nepostúpila do finále.

K možným prekvapeniam sme radili aj zmiešanú biatlonovú štafetu. Paulína Fialková však hneď na prvom úseku strelecky vybuchla a slovenský tím neskôr stiahli z trate. Skvelý výsledok však dosiahla ženská štafeta. Od žien sa veľa neočakávalo, no aj vďaka životnému výkonu Terézie Poliakovej obsadili piate miesto.

Ako sa ukázalo, veľkí optimisti sme boli aj pri hokejovom tíme. Napísali sme, že môže vybuchnúť aj prekvapiť, no nakoniec sa nestalo ani jedno z toho. Prekvapením bolo víťazstvo nad Rusmi v otváracom zápase turnaja, dve prehry s USA boli očakávané a mrzí prehra so Slovinskom.

Objav olympiády:

Jednoznačne Paulína Fialková. Tá síce už predtým mala piate miesto z pretekov Svetového pohára, no potvrdiť ho na olympiáde je čosi iné. Staršia zo sestier Fialkových vytvorila aj pekný olympijský príbeh, keď najprv plakala v priamom prenose do kamier po spackanej streľbe v zmiešanej štafete, aby o dva dni neskôr zahviezdila v ženskej štafete a pomohla jej k piatemu miestu.

Foto – TASR; koláž – N

2. Čísla ukazujú, že Rusi v Soči dopovali, ale…

Pozn.: Kompletnú medailovú bilanciu nájdete na konci tohto článku.

Kým v Soči pred štyrmi rokmi ovládli s 29 kovmi (číslo, ktoré platí po odhalení dopingu) medailovú bilanciu, teraz patrí Rusom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.