Posledný olympijský newsfilter: Pjongčang bol pre Slovensko najúspešnejší, pre Rusko najhorší za posledné roky (+grafy)

1. Kto z našich potešil a kto sklamal, 2. ruská bieda, 3. príbeh olympiády + jednou vetou, výrok dňa, foto dňa, status dňa a medailová bilancia.

1. Kto potešil a kto sklamal?

Pjongčang bol pre Slovensko najúspešnejšou zimnou olympiádou vôbec – získalo jednu zlatú a dve strieborné medaily. O všetky sa postarala Anastasia Kuzminová.

Na druhom mieste je Vancouver 2010 (zlato, striebro, bronz), druhé Soči 2014 (zlato), tretí Turín 2006 (striebro). Z ostatných olympiád Slovensko medailu nemá.

Dokopy máme osem medailí, z ktorých šesť získala Kuzminová. O ostatné dve sa postarali snoubordista Radoslav Židek (striebro 2006) a biatlonista Pavol Hurajt (bronz 2010).

Denník N pred začiatkom hier vyslovil niekoľko predpokladov, kto je v slovenskom tíme kandidátom na medailu a kto by mohol prekvapiť.

Kandidáti na medaily:

Anastasia Kuzminová bola najväčšou nádejou, do Kórey išla v skvelej forme. Napriek pokazeným prvým pretekom získala tri medaily. Bola to jej posledná olympiáda a 33-ročná pretekárka stále nepovedala, či bude pokračovať v kariére aj v budúcej sezóne.

Kuzminovej návrat na Slovensko:

Petra Vlhová pozíciu jednej z najväčších favoritiek v slalome nezvládla a skončila až trinásta. Potom prekvapila, keď obsadila piate miesto v kombinácii; v tímovej súťaži vypadlo Slovensko už v osemfinále. Vlhová má 22 rokov a ešte nedokáže víťaziť na počkanie, povahu však na to má a ďalšie víťazstvá prídu, keď naberie skúsenosti a vyhnú sa jej zranenia.

Na medailu sme pasovali aj tím slalomárov. Slováci v zložení Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Adam a Andreas Žampovci vypadli už v prvom kole s Nemeckom. Neobhájili tak striebro z minuloročných MS. Hlavné dôvody sú dva: forma Velez-Zuzulovej, ktorá sa vrátila po operácii, a to, že ostatné tímy berú túto disciplínu na olympiáde vážnejšie ako na svetovom šampionáte.

Kto mohol prekvapiť:

Veronika Velez-Zuzulová nepredviedla rozprávkový návrat, po operácii kolena aj tak podala výkon nad racionálne očakávania, v slalome obsadila 17. miesto. Po tímovej súťaži sa rozlúčila s kariérou.

Neprekvapila ani snoubordistka Klaudia Medlová, ktorá už mala bronz z majstrovstiev sveta. V Pjongčangu v disciplíne slopestyle obsadila až 24. miesto, preteky sa však išli za neregulárnych podmienok. Nedarilo sa jej ani v big air, v ktorom si polepšila len o jednu priečku a nepostúpila do finále.

K možným prekvapeniam sme radili aj zmiešanú biatlonovú štafetu. Paulína Fialková však hneď na prvom úseku strelecky vybuchla a slovenský tím neskôr stiahli z trate. Skvelý výsledok však dosiahla ženská štafeta. Od žien sa veľa neočakávalo, no aj vďaka životnému výkonu Terézie Poliakovej obsadili piate miesto.

Ako sa ukázalo, veľkí optimisti sme boli aj pri hokejovom tíme. Napísali sme, že môže vybuchnúť aj prekvapiť, no nakoniec sa nestalo ani jedno z toho. Prekvapením bolo víťazstvo nad Rusmi v otváracom zápase turnaja, dve prehry s USA boli očakávané a mrzí prehra so Slovinskom.

Objav olympiády:

Jednoznačne Paulína Fialková. Tá síce už predtým mala piate miesto z pretekov Svetového pohára, no potvrdiť ho na olympiáde je čosi iné. Staršia zo sestier Fialkových vytvorila aj pekný olympijský príbeh, keď najprv plakala v priamom prenose do kamier po spackanej streľbe v zmiešanej štafete, aby o dva dni neskôr zahviezdila v ženskej štafete a pomohla jej k piatemu miestu.

Foto – TASR; koláž – N

2. Čísla ukazujú, že Rusi v Soči dopovali, ale…

Pozn.: Kompletnú medailovú bilanciu nájdete na konci tohto článku.

Kým v Soči pred štyrmi rokmi ovládli s 29 kovmi (číslo, ktoré platí po odhalení dopingu) medailovú bilanciu, teraz patrí Rusom 13. priečka, majú 17 medailí. Zjednodušene môžeme povedať, že sa len potvrdil ruský štátom organizovaný doping. Ten je zdokumentovaný a nespochybniteľný, no s číslami musíme byť opatrnejší.

• Rusom síce patrí trinásta priečka so ziskom 17 medailí, no keby išlo len o počet kovov, boli by šiesti. Pri bilancii majú veľkú váhu zlaté medaily, ktoré majú tento rok len dve.
  • Na druhej strane, Rusi získali približne rovnaký počet kovov na olympiádach v rokoch 2010 a 2006 aj s približne rovnako veľkou výpravou, ale:
    • Rusi mali tento rok na olympiáde 168 športovcov, kým v Soči 232. Tesne pred olympiádou prišiel verdikt MOV a Športového arbitrážneho súdu, že zamieta odvolanie 32 Rusov, ktorých nepúšťajú na olympiádu. Tí sa sťažovali, že im poriadne nedokázali ich predošlé prehrešky, medzi nimi aj biatlonista Anton Šipulin, brat Anastasie Kuzminovej (dvojnásobný medailista). Do Pjongčangu nesmel ísť ani šesťnásobný olympijský šampión v šortreku Viktor Ahn.

Bonus: Rusi dostali sľub od MOV, že možno budú môcť na záverečnom ceremoniáli niesť svoju vlajku. Po dvoch prípadoch dopingu (Rusi prišli aj o jednu medailu) im to MOV napokon nedovolil.

3. Príbeh olympiády

Píše Matúš Demiger.

Azda o nikom sa v priebehu olympiády nepísalo toľko ako o Češke Ester Ledeckej. Nielenže ako prvá pokúšala šťastie v dvoch rôznych športoch, ona v oboch z nich získala zlatú medailu. Najmä na lyžiarsku zo super-G sa bude spomínať ešte roky. Dvadsaťdvaročná športovkyňa vyhlásila, že chce naďalej súťažiť na lyžiach aj na snouborde: „Pokiaľ ma to bude baviť, budem sa venovať obom disciplínam. Verím, že sa tým aj dobre uživím.“

Podobne všestranný bol asi len Američan Walter Winans, ktorý na štokholmskej olympiáde v roku 1912 získal dve medaily – striebornú v streľbe a zlatú v sochárstve. Áno, čítate správne, do roku 1948 sa medaily udeľovali aj vo viacerých umeleckých disciplínach. Okrem sochárstva aj v architektúre, literatúre, hudbe či maľovaní.

Jednou vetou:

1. Slovenskú vlajku na záverečnom ceremoniáli niesla lyžiarka Petra Vlhová, Česko reprezentovala Ester Ledecká.
  2. Komisár NHL Gary Bettman neočakáva, že sa hokejisti z NHL predstavia na nasledujúcej olympiáde v Pekingu, olympijskému výboru navrhol, aby hokej zaradil na letnú olympiádu.
  3. Ruský olympijský výbor očakáva zrušenie svojho dištancu od Medzinárodného olympijského výboru v priebehu najbližších dní.
  4. Rodák z českej Plzne Dominik Kahun reprezentoval na olympiáde Nemecko, v ktorom od rozchodu svojich rodičov žije spolu s mamou.
  5. Český mužský štvorbob skončil na požičaných slovenských boboch na 21. mieste a tesne nepostúpil do finále, zlato získala nemecká posádka.
  6. Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Bjørgenová sa stala najúspešnejšou športovkyňou v histórii zimných olympiád. Po výhre v pretekoch na 30 km má bilanciu 8-4-3 a predstihla Oleho Einara Bjørndalena (8-4-1).
  7. Kapitán ruských hokejistov Pavel Daciuk sa stal 28. členom Triple Gold Clubu, v ktorom sú hráči, čo získali Stanleyho pohár i zlato na olympiáde a majstrovstvách sveta.

Bonus: 11. zimná olympiáda sa o štyri roky uskutoční v čínskom Pekingu.

Výrok dňa:

Volal mi Vladimir Vladimirovič, bolo to veľmi milé.

• Tréner ruských hokejistov Oleg Znarok sa pochválil, s kým telefonoval priamo na striedačke bezprostredne po zisku olympijského titulu.

Foto dňa:

Víťazom hokejového turnaja zahrali hymnu Medzinárodného olympijského výboru. Foto – TASR/AP