Denník N

Myslite na 41. ženu. Prečo potrebujeme Istanbulský dohovor

Považujem za neprijateľné, aby v dôležitých otázkach ako zastavenie násilia páchaného na ženách rozhodoval vplyv fundamentálnych cirkevných predstaviteľov.

Autor je spisovateľ

Premiér Slovenskej republiky Robert Fico a predseda Národnej rady Andrej Danko, prestaňte konečne klamať verejnosť o Istanbulskom dohovore! Vašou prvoradou úlohou je občanov informovať pravdivo, nie šíriť nebezpečné dezinformácie a vyvolávať strach. Ste povinní pracovať s faktmi, nie množiť bludy a demagógiu. Vy nie ste konšpiračné médiá, ktoré naháňajú kliky a zarábajú na reklame. Vy nás systematicky vyčleňujete zo západného civilizačného okruhu. Už dosť, stačilo!

Nebalamuťte, že sa agenda dostatočne rieši v našej legislatíve. Desaťtisíce Sloveniek – aj pre vašu neschopnosť vytvoriť im dôstojné pracovné miesta doma – cestujú za prácou po kontinente, preto potrebujú rovnaké práva v celej Európe, aby sa na ne mohli aj účinne odvolávať.

Klaniate sa v ruskej dume, v zákonodarnom zbore, ktorý vzišiel zo sfalšovaných a z nedemokratických volieb, a kde váš zbabelý, hanebný postup určite uvítali, pričom by ma už ani neprekvapilo, keby vám ho rovno nadiktovali. Zato bojkotujete mimoriadne významnú iniciatívu, ktorá sa zrodila odborne, transparentne a zo slobodnej vôle občanov a ich zvolených zástupcov.

Za zlepšenie ochrany žien, za ich slobodný a dôstojný život bez hrozby násilia bojovali už naše staré mamy a mamy. Nepomôže im váš každoročný karafiát na MDŽ, ktorý zvädne skôr, než stihnete na ďalšom mítingu povedať sexistický vtip. Ony potrebujú trvalú a ozajstnú zákonnú podporu a pomoc.

Slovenské ženy naďalej zarábajú o štvrtinu menej ako muži a dostávajú aj značne nižšie dôchodky – hoci je ich vysokoškolsky vzdelaných už oveľa viac. Každá štvrtá Slovenka zažíva doma násilie, stovky ročne sú znásilnené, ale nie členmi neexistujúcich, no vami sústavne z prsta vyciciavaných „uzavretých moslimských komunít“. A čo je hrôzostrašné a varujúce – štyridsať žien u nás od roku 2010 rukou partnera zomrelo! Ak sa niečo nezmení, štyridsiata prvá obeť môže byť vaša suseda, kolegyňa či príbuzná…

Zdroj: FB Sexistický kiks

Dohovor zvyšuje aj ochranu detí a upozorňuje, ako škodlivo na ne domáce násilie vplýva – a robí to oveľa účinnejšie ako vami menovaná katastrofálna detská ombudsmanka Viera Tomanová, ktorej zlyhanie vo funkcii je naša medzinárodná hanba.

Odmietnuť Istanbulský dohovor v deň začiatku Národného konventu o Európskej únii považujem za zvlášť cynické a smutné. Iba ste vo mne utvrdili presvedčenie, že pod vaším bezobsažným vedením charakterizujú smerovanie nášho štátu hlavne chaos, hodnotová dezorientácia a korupcia.

Desí ma, že výzva na bojkot dohovoru sa v nedeľu 25. februára čítala v kostoloch kresťanských cirkví po celom Slovensku, kam podľa výskumov chodieva výrazne viac žien ako mužov – a česť farárkam a farárom, ktorí sa na tejto propagande odmietli podieľať. Štvrtina manželiek sa z chrámu domov vráti po bitku, pár stoviek do polnoci zažije obťažovanie či vynútený sex a všetky pôjdu v pondelok do roboty za nižšie platy, alebo ako živiteľky rodín o štvrtej ráno nasadnú do vlakov smer zahraničie robiť ďalší mesiac opatrovateľky.

Pred tým, ako Istanbulský dohovor skritizujete a odmietnete, aspoň raz si ho, prosím vás, prečítajte. Ak nie celý, tak aspoň základné zhrnutie – a nie na Hlavných správach, ktoré ani len odpis nevedia urobiť bez sfalšovania a školáckych gramatických chýb. Zistíte, že o LGBT občanoch sa tam nič nepíše. Gender ideológia ani tam nejestvuje. Registrované partnerstvá v dokumente takisto nenájdete, takže nám ich nik nevnúti (hoci podľa mňa sme ich už dávno uzákoniť mali a manželstvo ako zväzok muža a ženy by to ani zamak neohrozilo).

Považujem za neprijateľné, aby v dôležitých otázkach ako zastavenie násilia páchaného na ženách rozhodoval vplyv fundamentálnych cirkevných predstaviteľov ako Marián Kuffa, ktorý vyzýva na diskrimináciu veľkých skupín obyvateľstva, gejov označuje za prasatá či páchateľov národnej genocídy a žiada ťažké tresty za asistovanú reprodukciu.

Je neprijateľné, aby v štáte, ktorý sa podľa ústavy neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo, pretrvával zásadný vplyv náboženských a ultrakonzervatívnych skupín na vrcholných predstaviteľov štátu. Laxný a potupný prístup k dodržiavaniu zákonov sa nedá ospravedlniť naháňaním volebných hlasov a bojom proti padajúcim preferenciám. Vláda Slovenskej republiky nie je Aliancia za rodinu, ktorá dodnes neobjasnila podozrivé financovanie miliónovej a napriek tomu neúspešnej kampane na referendum, a ktorá už za ovplyvňovanie parlamentných volieb dostala pokutu.

Iba dve krajiny z Rady Európy Istanbulský dohovor nepodpísali: Azerbajdžan a Ruská federácia. Nevracajte nás na úroveň štátov, kde sa žena považuje za občana druhej kategórie a kde domáce násilie láme smutné svetové rekordy.

Predseda vlády SR a predseda Národnej rady, myslite na nerovné platy, na nespravodlivo nižšie dôchodky, na zmarené kariérne príležitosti, ako aj na psychické rany týraných matiek a detí, na modriny na telách a hlavne na osem nevinných obetí. Nedopusťme, aby zomrela 41. žena.

Ako občan, manžel a otec troch detí vás vyzývam: dodržiavajte medzinárodné zmluvy a záväzky Slovenskej republiky. Ratifikujte Istanbulský dohovor!

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Istanbulský dohovor

Komentáre

Teraz najčítanejšie