Denník N

Je veľmi nebezpečné, ak politici robia z novinárov naničhodníkov, hovorí česká novinárka, ktorú tiež chceli zavraždiť

Sabinu Slonkovú mali zavraždiť v roku 2002. Foto – TASR
Sabinu Slonkovú mali zavraždiť v roku 2002. Foto – TASR

Zavraždenie investigatívneho novinára portálu Aktualít nenechalo bez reakcie ani českých kolegov. Novinári majú podľa nich naďalej plniť svoje poslanie.

Šialené, hanebný čin. Zhrození českí novinári len ťažko hľadajú slová, aby zareagovali na vraždu kolegu. Zhodujú sa na tom, že novinári prežívajú ťažké obdobie, hlavne tí investigatívni.

„Nám, tu v Česku, by nenapadlo, že sa niečo také môže stať,“ žasne komentátor portálu Seznamzprávy.cz Jindřich Šídlo. Podobné obdobie prežívali po revolúcii, ale už na to zabudli.

Zabitý Dvořák

V Českej republike sa dlho spamätávali z vraždy novinára Václava Dvořáka z apríla roku 1992. Podobne ako dnešný prípad, aj tento novinár bol zastrelený vo svojom dome v obci Kostelec nad Černými Lesy. Dvořák písal o lokálnom podnikateľovi Františkovi Mrázkovi, ktorý sa spojil so šéfom pražského podsvetia Antonínom Bělom, ktorý vraždu organizoval.

Okolo desiatej večer prišiel vrah Bohuslav Hájek k domu novinára, zazvonil a po otvorení dverí niekoľkokrát vystrelil. Po štrnástich rokoch, v roku 2006, našli podnikateľa Mrázka aj mafiána Bělu zastrelených.

Blízko smrti mala aj novinárka Sabina Slonková, šéfredaktorka portálu Neovlivní.cz. V roku 2002, keď ešte bola reportérkou novín Mladej fronty Dnes, za ňou prišli policajti, že má ísť okamžite s nimi. Odviezli ju do úkrytu za Prahou a povedali jej, že o deň neskôr mala byť mŕtva.

Bývalý generálny tajomník ministerstva zahraničia Karel Srba si objednal jej vraždu u dvoch zlodejov. Jeden z nich sa však deň pred plánovanou vraždou opil a prihlásil sa na polícii.

„Nečakala som, že by vtedy Srba chcel riešiť moje články tým, že si objedná moju vraždu,“ povedala pre Denník N Slonková. Považuje za mimoriadne nebezpečné, že politici robia z novinárov naničhodníkov a tým aj ľahké terče. „Polícia musí teraz na Slovensku urobiť všetko pre to, aby vrahov a objednávateľov chytila. Bez ohľadu na to, z akých sfér pochádzajú.“

V Českej republike sa to v prípade Sabiny Slonkovej podarilo. Objednávateľ, vysoko postavený úradník z ministerstva zahraničia, dostal osem rokov väzenia.

Vyhrážky čítam každý deň

„Nehovorím, že za túto vraždu môžu konkrétni politici, ale mali by sa zamyslieť všetci tí, ktorí vyvolávajú napätie voči novinárom,“ reaguje investigatívny novinár Ondřej Kundra z Respektu. Umelé vytváranie nenávisti voči novinárom, s ktorými sa stretávame dennodenne, považuje Kundra za hrozné.

„Vyhrážky, bohužiaľ, už patria k tejto práci, od nástupu sociálnych sietí čítam každý deň, že by som mal zomrieť.“

Čo by však novinári mali robiť v takýchto prípadoch? Neprestať robiť svoju prácu. „Na tlačovke policajného prezidenta kládli novinári tie správne otázky, musia v tom pokračovať ďalej,“ vyzýva Jindřich Šídlo. „Musíme dúfať, že sa tento prípad vyrieši.“

„Všeobecne platí, že takéto prípady sa musia riešiť s políciou, no lenže ani tá vás stopercentne neochráni,“ myslí si Sabina Slonková.

„Čo sa týka vyhrážania sa mojej osobe, ešte som nikdy nič nehlásil polícii,“ hovorí Kundra. Zvažuje to stále, ale nechce dávať zbytočne veľký priestor na nenávistné ataky voči novinárom. „Vnútorne sa prikláňam k tomu, že by sa to malo hlásiť, ale ešte som to nikdy neurobil.“

„Je to hanebný čin, vyjadrujem sústrasť obom rodinám,“ smúti Slonková. „Je to šialené,“ pridáva sa Šídlo.

Nesmú mať strach

„Novinári nesmú mať strach. Musia naďalej pokračovať v tom, čo robia,“ myslí si odborníčka na médiá z Katedry žurnalistiky Masarykovej univerzity v Brne Lenka Waschková-Císařová. „Čím viac to bude verejná téma, tým menší priestor bude na takéto excesy.“

Podľa odborníčky sa takýmto situáciám predchádzať nedá, „a to si uvedomuje, ako hrozne to znie“.

Čo majú robiť? Keď sa niekto rozhodne zaútočiť, má toľko možností, že sa tomu zabrániť nedá. Najsilnejšou zbraňou novinárov je písanie.

Lenka Waschková-Císařová si myslí, že problém tu vznikol už dávno. „Ak niekto začne hovoriť, že novinári sú na odstrel, ha-ha, tak to niekomu môže docvaknúť a stane sa niečo také. Do dnešného rána som si myslela, že tieto časy sú dávno za nami. Je to neuveriteľné.“

Teraz najčítanejšie