Denník N

Neakceptovateľné a devastujúci útok na slobodu tlače, ozýva sa zo sveta o vražde Kuciaka

Sviečky za Kuciaka a jeho snúbenicu zapaľovali v Žiline. Foto - tasr
Sviečky za Kuciaka a jeho snúbenicu zapaľovali v Žiline. Foto – tasr

Správy o vražde Jána Kuciaka mali viaceré médiá na titulnej strane. Na Twitteri v Belgicku je #slovakia jeden z najpopulárnejších hashtagov.

Je to obrovská rana novinárskej slobode. Nikdy neakceptujeme vraždu novinára, pretože si robí svoju prácu. Toto sú najčastejšie reakcie zo zahraničia na smrť Jána Kuciaka.

Viaceré svetové denníky (Guardian, Deutsche Welle, Politico) mali správu o smrti slovenského investigatívneho reportéra na titulných stranách svojich portálov. Portál Politico.eu pripojil infografiku o počte zavraždených novinárov v EÚ od roku 1992 do roku 2017, v ktorej dominuje Francúzsko pre masaker v redakcii satirického časopisu Charlie Hebdo.

Britský The Guardian zase upozorňuje, že Kuciak väčšinou písal o daňových podvodoch na Five Star Residence a o prepojení Roberta Kaliňáka s Ladislavom Bašternákom. Správa poľského denníka Gazeta Wyborcza vyzdvihuje slová policajného prezidenta Tibora Gašpara o bezprecedentnom útoku.

Generálny sekretár Medzinárodnej federácie žurnalistov (IFJ) Anthony Bellanger hovorí o devastujúcom útoku na slobodu tlače. K nemu sa pridáva aj prezident Európskej federácie žurnalistov Mogens Blicher Bjerregård.

„Som hlboko ohromený touto smutnou správou, ktorá prichádza iba mesiace po zavraždení maltskej investigatívnej novinárky. Ak sa potvrdí prepojenie medzi jeho prácou a smrťou, bude to veľmi znepokojujúci signál pre žurnalistiku v EÚ,“ povedal.

Reportéri bez hraníc či Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) sú „zdrvení“ týmto brutálnym útokom a volajú po rýchlom a nezávislom vyšetrovaní.

K vražde Kuciaka sa vyjadrujú aj politici. Český premiér v demisii Andrej Babiš na Twitteri napísal, že ak sa potvrdí súvis vraždy s jeho prácou, je to šialené.

„V živote by mi nenapadlo, že sa niečo podobné môže v roku 2018 na Slovensku stať. Násilie proti novinárom úplne odsudzujem,“ povedal.

Naopak, český prezident sa k prípadu nevyjadruje. „Žiadna reakcia,“ napísal hovorca Zemana Jiří Ovčáček portálu iRozhlas.cz na otázku o Kuciakovi. Na Twitteri sa počas dňa v súvislosti s touto témou obul do českých novinárov.

Hashtag #slovakia sa počas dňa vyšplhal medzi najpopulárnejšie medzi belgickými používateľmi Twittera. Predseda Európskej ľudovej strany Manfred Weber napísal, že zabíjanie novinárov je neakceptovateľné. Eurokomisárka Věra Jourová zase upozorňuje na ohrozenie slobody tlače a dúfa v skoré potrestanie vrahov.

Mnohé médiá si všímajú aj vyhlásenie vydavateľstva Ringier Axel Springer, ktoré vlastní Aktuality.sk. „Ak sa potvrdí, že je to zastrašovanie nezávislých vydavateľov, využijeme to ako možnosť na ešte väčšiu snahu na napĺňanie našej žurnalistickej misie,“ cituje vydavateľa server Politico.eu.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie