Denník N

Aktivista Čupka o bývalom kamarátovi Mazurekovi a ĽSNS: Ľudia prekukli ich falošnosť

Martin Čupka. Foto – Andrej Bán
Martin Čupka. Foto – Andrej Bán

Hovorí, že s Mazurekom a kamarátmi naháňali na Spiši neporiadnych Cigánov. Martin Čupka vlani pred plnou sálou a desiatkami kotlebovcov vystúpil v Kežmarku proti poslancovi ĽSNS Milanovi Mauzurekovi. Koncom februára vypovedal ako svedok na procese s ním.

Nosil maskáče a kanady, za skína sa nepovažoval. Na debate Zabudnuté Slovensko v apríli 2017 zaskočil kotlebovcov, keď svojmu kamarátovi z detstva Mazurekovi pripomenul, aké boli jeho názory.

Na pojednávaní s Mazurekom ste minulý pondelok v Banskej Bystrici vystúpili ako svedok. Aká to bola skúsenosť?

Prebehlo to v rámci mojich očakávaní. Azda nikto, ani ja sám, nečakal, že sa Mazurek ospravedlní a uzná vinu. Samozrejme, celú moju výpoveď spochybnil. Vraj je to politicky vykonštruované zo strany KDH, pretože pracujem vo firme, v ktorej jedným z majiteľov je člen KDH. A dodal výsmešne, že mu závidím, pretože som vraj podľa neho v živote nedokázal, čo som chcel. Považujem to za úsmevné. Ale čo čakať od niekoho, kto nemal problém agresívne vykrikovať na skupinu ľudí, kde boli ženy s kočiarmi, kto „nie je historik“, nemá názor, kto podsúva spoločnosti veci vytrhnuté z kontextu a má vysoké postavenie v strane ĽSNS, ktorá vylúčila jeho vlastného otca, akože bez udania dôvodu? Nie, od takého človeka nečakám nič.

Čo presne ste povedali k Mazurekovi?

Usiloval som sa odpovedať na otázky sudcu, ktoré smerovali k tomu, ako sa vyjadroval v minulosti k Cigánom, Židom, a o popieraní holokaustu.

Ako zasiahla do vášho života pamätná diskusia v Kežmarku, na ktorej ste vystúpili?

Dosť výrazne. Dva dni po nej mi volal známy z Košíc, že preverujú mňa, môjho brata, kriminálka si prezerá naše účty.

Z akých príčin?

Neviem, asi o mne všetko zisťovali. Predtým som sa bežne s ľuďmi nezapájal do debát. Po Kežmarku sa ľudia vyzvedali: a prečo si tam vystúpil proti Miňovi? Veď ste boli kamaráti.

Pýtali sa to zo zvedavosti, alebo pre nesúhlas s vaším vystúpením na tej diskusii?

Aj zo zvedavosti, boli rôzne reakcie. Samozrejme, rodina aj Mazurekova babka prišli za mnou do obchodu a začali mi tam kričať, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slon za Zemplíne, kniha od Andreja Bána v našom obchode

zobraziť

Milan Mazurek

Teraz najčítanejšie