Denník N

Fico by mal odvolať Kaliňáka a Kiska by mal ostať v politike

Po vražde novinára a jeho priateľky by mal Fico minimálne vymeniť pár ministrov a všetci by sme sa mali veľmi mierniť. Inak sa nám to rozsype.

Mnoho novinárov, politikov, inak verejne činných osôb, ale aj bežných ľudí sa v reakcii na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej zaprisahalo, že nedovolia, aby ich smrť odišla do stratena, podobne ako mnoho iných evidentných zločinov.

Pátos a odhodlanie s tým spojené sú primerané tomu, že nejde len o smrť dvoch poctivých a nevinných mladých ľudí.

Minulý týždeň zabili novinára a jeho družku, čo je na úrovni ďalších doteraz nepredstaviteľných vecí – že napríklad zbijú alebo zabijú nejakého opozičného politika, alebo pred voľbami budú gangy veľkej strany strašiť nepohodlných aktivistov a politikov, alebo že bývalí futbaloví fanúšikovia sa spoja s inými cvičenými mládencami a začnú patrolovať v centrách miest.

Samozrejme, že všetci veríme, že sa nič z toho nestane, a preto sa takéto uvažovanie môže zdať až hysterické. Ibaže jediný spôsob, ako môže demokracia reagovať na anomálie, ako je poprava novinára a jeho družky, je práve veľmi, veľmi hlasné varovanie pred rozširovaním takých praktík.

Na druhej strane, predovšetkým médiá a politici (aj opoziční) musia v takej situácii myslieť na to, čo dokáže stvoriť nekrotená vášeň davu. Mali sme šťastie v roku 1989, aj pri odchode Mečiara v roku 1998, a napokon ani protesty po Gorile neprerástli do nekontrolovateľného zmätku. Ibaže myslime na to, lebo nemáme záruku, že vášne sa podarí udržať aj najbližšie týždne.

Len predbežne počítajme, čo všetko sa v najbližších hodinách stane: Krajinu čakajú pohreby dvoch sympatických nevinných ľudí. Nevieme, kto presne ich zabil, ale určite budeme mať v týchto vypätých chvíľach pred očami, že Ján Kuciak naposledy chystal text o talianskej mafii chránenej slovenskými politikmi. Všetky opozičné strany aj nezávislé iniciatívy k tomu prirodzene budú zvolávať pochody v mestách s legitímnym cieľom zväčšovať vášne a tlačiť na vládu.

Predseda vlády tejto krajiny už bude mať nielen povesť človeka, ktorý býva v byte daňového podvodníka, ale má aj štátnu radkyňu, ktorá do kruhov Smeru pricestovala z prostredia talianskych rodín z východu Slovenska.

On tomu problému rozumie, a preto reaguje neobvykle rýchlo. Vypísal miliónovú odmenu, pozval si na stretnutie šéfredaktorov, sám od seba hovorí o ohrození demokracie, neuráža, ale minimálne navonok koná.

Možný je aj pád vlády

Robert Fico sa veľmi bojí nespokojného davu a vie, že teraz je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie