Denník N

Nie svaly, ale mozog je kľúčom k športovému úspechu, tvrdia neurovedci

Andrea Pirlo. Foto – archív TASR/AP
Andrea Pirlo. Foto – archív TASR/AP

Olympijských športovcov robí jedinečnými ich schopnosť vytvoriť zložité modely samovoľných pohybov, z ktorých neskôr vznikajú sofistikované rutiny, vraví americká profesorka

Píše Susan Svrlugaová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Keď istý prominentný neurochirurg sledoval, ako rýchlokorčuliari spomaľujú v kľúčovom úseku olympijských pretekov, nesúhlasil s tvrdením televízneho komentátora, že to robia pre hromadenie kyseliny mliečnej v stehenných svaloch. „Priveľmi sa zameriavajú na svalovú stránku športu,“ povedal si. Oveľa zaujímavejšie je podľa neho sledovať mozog.

Čo vidia počas olympiády neurológovia a iní odborníci, ktorí sa venujú mozgu, keď sledujú najlepších športovcov sveta? Všímajú si najmä to, ako im mozog umožňuje stvárať neuveriteľné kúsky. Športovci sa točia a skáču bez závratov, ich mozog sa rýchlo prispôsobuje, predvída nástrahy.

Sofistikované rutiny

„Rada sa pozerám na tých úžasných, talentovaných športovcov,“ vraví profesorka biomedicínskeho inžinierstva Kathleen Cullenová. „Je nádherné vidieť, čo telo dokáže. Predstavujem si všetky tie nevyhnutné výpočty a musím uznať, že je to veľmi pôsobivé.“

Mozog snoubordistu, ktorý robí dvojitý McTwist alebo krasokorčuliara skáčuceho trojitý lutz či axel, je týmto komplikovaným manévrom prispôsobený. „Čo robí olympijských športovcov jedinečnými, je ich schopnosť vytvoriť zložité modely samovoľných pohybov, z ktorých neskôr vznikajú veľmi sofistikované rutiny,“ povedala Cullenová.

Schopnosťou zareagovať na niečo nečakané počas rutiny podľa Cullenovej neoplýva každý priemerný človek.

Zrak je príliš pomalý

Cullenová skúmala nervové mechanizmy, ktoré „kódujú“ pohyb. Zamerala sa na spôsob, akým mozog narába s informáciami z vestibulárneho systému, ktorý sa nachádza v strednom uchu a občas býva označovaný za „šiesty zmysel“. Ľudia vďaka nemu vedia, kde sa nachádzajú a ako sa pohybujú priestorom.

„Zrak je veľmi pomalý zmysel,“ vraví. „Keby ste sa začali šmýkať po ľade a spoliehali sa pritom na zrak, že vás na to upozorní, nedopadli by ste práve najlepšie.“ Ale keď sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie