Denník N

Najsilnejšia mafia, ktorej nevedia prísť na meno. ’Ndrangheta zarába na kokaíne aj predražených tendroch

Na snímke kukláč odváža jedného z dvoch popredných členov obávaného talianskeho zločineckého klanu Ndrangheta Giuseppeho Ferrara zatknutého v roku 2016. Foto – TASR/AP
Na snímke kukláč odváža jedného z dvoch popredných členov obávaného talianskeho zločineckého klanu Ndrangheta Giuseppeho Ferrara zatknutého v roku 2016. Foto – TASR/AP

Skupina z Kalábrie zarába na drogách aj na skorumpovaných a predražených štátnych zákazkách. Najväčšia sila skupiny je v tom, že každá rodina je v podstate nezávislá.

Kalábria je taká izolovaná časť Talianska, že aj Taliani sa tam najjednoduchšie dostanú lietadlom. Oblasť na špičke čižmy Apeninského polostrova je uzavretá nielen dopravne. Patrí medzi najchudobnejšie časti krajiny a je na spodku mnohých rebríčkov vyspelosti a kvality života v talianskych provinciách.

Ako v roku 2008 povedali americkí diplomati podľa WikiLeaks, ak by Kalábria nebola súčasťou Talianska, bol by to zlyhávajúci štát.

Práve odtiaľto pochádza mafiánska skupina s názvom ’Ndrangheta, ktorá ovláda veľkú časť regiónu. Dlho bola v tieni sicílskej Cosa Nostry či neapolskej Camorry (o ktorej napísal knihu novinár Roberto Saviano). Ako poznamenal jeden expert, v cudzine mnohí jej názov nevedeli ani vysloviť.

V súčasnosti je však najbohatšou a najmocnejšou talianskou mafiánskou skupinou a jednou z najväčších na svete.

Obrat tejto skupiny v roku 2013 odhadovali na vyše 60 miliárd dolárov, čo sú zhruba dve tretiny HDP Slovenska. Nenápadne sa rozšírila do sveta, až 80 percent jej zárobkov pochádza zo zahraničia.

Expertka Anna Sergiová nazvala ’Ndranghetu „nepriateľom číslo jeden“ v globálnej vojne proti mafii.

Písal o nej Kuciak

O ’Ndranghete sa hovorí na Slovensku po tom, čo sa zistilo, že chystaný článok zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka sa mal týkať podvodov s eurofondmi na východe Slovenska, do ktorých vraj boli zapletení Taliani s väzbami na túto skupinu.

A hoci presná príčina vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nie je známa, polícia pracuje s verziou, že dôvodom boli jeho texty. Novinár Tom Nicholson povedal, že by dal ruku do ohňa, že ide o tento prípad.

Nicholson spomínal mená Antonino Vadala a Diego Roda. ​Vadala je meno jedného z klanov ’Ndranghety v Kalábrii.

„Áno. Vadala je ’ndrie (klan) z mestečka Bova Marina. Roda je priezvisko, ktoré sa tiež objavilo pri vyšetrovaniach, ale pokiaľ viem, nie je to meno klanu,“ povedal pre Denník N reportér The Economist v Taliansku John Hooper, ktorý sa venoval aj ’Ndranghete.

Potvrdila to aj talianska expertka Ilaria Meliová. „Medzi členmi klanu Vadalovcov je aj Antonino Vadala. Ale nemôžem povedať, či je to tá istá osoba,“ odpísala. Aj Sergiová tvrdí, že Vadala je v Kalábrii bežné meno. „Vzťahy v ’Ndranghete sú diskrétne a nikto vám nepovie, že ide o ľudí z prostredia mafie,“ povedala pre N.

Ani jeden z expertov nevedel o tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie