Denník N

Najsilnejšia mafia, ktorej nevedia prísť na meno. ’Ndrangheta zarába na kokaíne aj predražených tendroch

Na snímke kukláč odváža jedného z dvoch popredných členov obávaného talianskeho zločineckého klanu Ndrangheta Giuseppeho Ferrara zatknutého v roku 2016. Foto – TASR/AP
Na snímke kukláč odváža jedného z dvoch popredných členov obávaného talianskeho zločineckého klanu Ndrangheta Giuseppeho Ferrara zatknutého v roku 2016. Foto – TASR/AP

Skupina z Kalábrie zarába na drogách aj na skorumpovaných a predražených štátnych zákazkách. Najväčšia sila skupiny je v tom, že každá rodina je v podstate nezávislá.

Kalábria je taká izolovaná časť Talianska, že aj Taliani sa tam najjednoduchšie dostanú lietadlom. Oblasť na špičke čižmy Apeninského polostrova je uzavretá nielen dopravne. Patrí medzi najchudobnejšie časti krajiny a je na spodku mnohých rebríčkov vyspelosti a kvality života v talianskych provinciách.

Ako v roku 2008 povedali americkí diplomati podľa WikiLeaks, ak by Kalábria nebola súčasťou Talianska, bol by to zlyhávajúci štát.

Práve odtiaľto pochádza mafiánska skupina s názvom ’Ndrangheta, ktorá ovláda veľkú časť regiónu. Dlho bola v tieni sicílskej Cosa Nostry či neapolskej Camorry (o ktorej napísal knihu novinár Roberto Saviano). Ako poznamenal jeden expert, v cudzine mnohí jej názov nevedeli ani vysloviť.

V súčasnosti je však najbohatšou a najmocnejšou talianskou mafiánskou skupinou a jednou z najväčších na svete.

Obrat tejto skupiny v roku 2013 odhadovali na vyše 60 miliárd dolárov, čo sú zhruba dve tretiny HDP Slovenska. Nenápadne sa rozšírila do sveta, až 80 percent jej zárobkov pochádza zo zahraničia.

Expertka Anna Sergiová nazvala ’Ndranghetu „nepriateľom číslo jeden“ v globálnej vojne proti mafii.

Písal o nej Kuciak

O ’Ndranghete sa hovorí na Slovensku po tom, čo sa zistilo, že chystaný článok zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka sa mal týkať podvodov s eurofondmi na východe Slovenska, do ktorých vraj boli zapletení Taliani s väzbami na túto skupinu.

A hoci presná príčina vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nie je známa, polícia pracuje s verziou, že dôvodom boli jeho texty. Novinár Tom Nicholson povedal, že by dal ruku do ohňa, že ide o tento prípad.

Nicholson spomínal mená Antonino Vadala a Diego Roda. ​Vadala je meno jedného z klanov ’Ndranghety v Kalábrii.

„Áno. Vadala je ’ndrie (klan) z mestečka Bova Marina. Roda je priezvisko, ktoré sa tiež objavilo pri vyšetrovaniach, ale pokiaľ viem, nie je to meno klanu,“ povedal pre Denník N reportér The Economist v Taliansku John Hooper, ktorý sa venoval aj ’Ndranghete.

Potvrdila to aj talianska expertka Ilaria Meliová. „Medzi členmi klanu Vadalovcov je aj Antonino Vadala. Ale nemôžem povedať, či je to tá istá osoba,“ odpísala. Aj Sergiová tvrdí, že Vadala je v Kalábrii bežné meno. „Vzťahy v ’Ndranghete sú diskrétne a nikto vám nepovie, že ide o ľudí z prostredia mafie,“ povedala pre N.

Ani jeden z expertov nevedel o tom, že by sa ’Ndrangheta snažila rozpínať aj na Slovensku. Hooper vraví, že táto skupina sa zaujímala o expanziu do východnej Európy po roku 1989, no konkrétny prípad na Slovensku nepozná. Hovorca Europolu odpísal, že nemá informácie o aktivitách ’Ndranghety na Slovensku či vo východnej Európe.

Podľa infografiky talianskych novín il Fatto Quotidiano je ’Ndrangheta aktívna v Poľsku, no nie u nás. Na Slovensku spomínajú iba aktivity neapolskej skupiny Camorra, ktorá vyrába syntetické drogy a obchoduje so zbraňami.

Ako McDonald

Na pochopenie fungovania tejto skupiny je dobré poznať jej štruktúru. Na rozdiel od Cosa Nostry či Camorry, ktoré mali silných šéfov, je oveľa decentralizovanejšia. Skladá sa z množstva rodinných buniek v jednotlivých dedinách. A aj keď je možné, že medzi seba zoberú aj cudzinca, práve krv a rodina sú silné puto, ktoré spája a drží skupiny pohromade.

Preto sa nedá hovoriť o jednej organizácii. „Klany sú teritoriálne jednotky založené na krvných a rodinných väzbách a nekonajú spolu pod jedným strategickým plánom,“ napísala pre portál The Conversation kriminologička Anna Sergiová z Univerzity v Essexe. Dodala, že názov ’Ndrangheta treba brať ako značku.

„Je to ako McDonald. Kamkoľvek idete, nájdete ten istý hamburger. Za ’Ndranghetou nájdete tie isté inštitúcie, tie isté pravidlá, ten istý kód. To je jeden z dôvodov ich sily,“ povedal pre The Economist taliansky prokurátor Nicola Gratteri.

Zbrane visia na stene skrýše, v ktorej sa skrýval niekoľko rokov Giuseppe Ferraro. Foto – TASR/AP

Kým pri centralizovanejších organizáciách sa dá ľahšie bojovať, pri ’Ndranghete je to iné. Aj keď odstavia niektoré klany, stále ich tam veľa zostane. Podľa AP sa ’Ndrangheta skladá z vyše sto rodín.

Titul najsilnejšia mafia v Taliansku dostala až za posledné roky. Dlho bola vnímaná ako chudobnejšia príbuzná Cosa Nostry. Tá sa v 80. rokoch sústredila na obchod s heroínom, a tak chudobnejším mafiánom z Kalábrie zostal menej výnosný kokaín.

To sa zmenilo v 90. rokoch. Jednak popularita kokaínu stúpla po tom, čo sa zistilo, že AIDS sa prenáša aj ihlami po pichaní si heroínu. Druhá vec je, že taliansky štát začal po sérii významných vrážd ísť tvrdo po Cosa Nostre a menej si všímal mafiánov z Kalábrie.

’Ndrangheta v tom čase tiež uniesla 150 ľudí a pýtala si výkupné, čo im prinieslo veľké peniaze. Uniesli vnuka ropného magnáta Johna Paula Gettyho. Keď nechcel zaplatiť, odrezali mu ucho a poslali ho jeho starému otcovi s tým, že zvyšok vnuka bude nasledovať. Magnát napokon mafii zaplatil tri milióny eur.

Mafia z Kalábrie sa postupne začala rozširovať nielen geograficky. Silní sú najmä v Nemecku, Kanade, Španielsku či Belgicku (celkovo sa spomína 30 krajín). Využíva pri tom skupiny imigrantov z Kalábrie.

Ako píše Europol vo svojej správe z roku 2013, pri rozširovaní sa ’Ndrangheta často veľmi výstižne používa slovo kolonizácia. Snažia sa kopírovať v zahraničí svoju štruktúru a vytvárať klany.

Momentálne sú najväčším obchodníkom s kokaínom v Európe (hovorí sa až o 80 percentách trhu). Nie je to ich jediný druh príjmu. Niektoré rodiny „podnikajú“ v stavebníctve, pašovaní zbraní, prostitúcii či vo vydieraní.

Podľa Europolu je ich hlavným zdrojom príjmu po drogách využívanie verejných peňazí cez podvody a sfalšované tendre. „’Ndrangheta opakovane dokázala svoje zručnosti infiltrovať sa do politického a ekonomického prostredia a svoju obdivuhodnú schopnosť korupcie,“ píše sa v správe Europolu.

V prípade Vadalu sa spomínajú údajné podvody s fotovoltickými článkami. Kriminológ z Oxfordu Federico Varese nechcel komentovať tento konkrétny prípad, no vraví, že všeobecne sú podobné prípady, keď mafia zneužívala dotácie na fotovoltiku, známe aj v Taliansku, dokonca aj v regióne Kalábria.

Zabiť novinára?

V minulosti sa už stalo, že talianske skupiny organizovaného zločinu zabili novinára. No v súčasnosti je to už podľa oslovených expertov skôr výnimočné.

„Nie je typické, že by ’Ndrangheta (alebo Cosa Nostra či Camorra) zabila novinára. Aspoň nie teraz. Bolo to bežné v 80. a 90. rokoch (Pippo Fava, Mauro Rostagno, Giancarlo Siani a mnohí iní). Novinárom sa stále vyhrážajú a mnohí žijú pod policajnou ochranou, no často ich už nezabíjajú, pretože sa snažia byť nenápadní a nevzbudzovať veľký záujem polície či verejnosti,“ hovorí Meliová.

Varese tvrdí, že nevie o žiadnom prípade, keď by ’Ndrangheta zabila novinára, na rozdiel od Cosa Nostry či Camorry. „Nezabili významného politika ani prokurátora, aj keď samozrejme, násiliu sa nevyhýbajú, keď ho potrebujú,“ hovorí.

Preto sa mu ani nezdá veľmi pravdepodobné, že by z Kalábrie nariadili popravu novinára na Slovensku.

Vadala však mohol byť podľa neho samostatná jednotka, s nie veľmi pevnými väzbami na Kalábriu. Varese vo svojej knihe Mafia on the Move vraví, že mafia sa často rozširuje nie strategicky, ale náhodne a proti svojej vôli.

To mohol byť aj prípad Vadalu, ktorý podľa textu portálu aktuality.sk, ktorý pripravoval Kuciak, odišiel na Slovensko v roku 2003 po tom, čo mal doma problémy so zákonom.

Násilie však skupine nie je cudzie. Podľa Small Arms Survey zabili v roku 2010 vyše 20 ľudí (často môže ísť o spory klanov).

V Nemecku, kde je skupina okrem Talianska najrozšírenejšia, došlo k tragédii v Duisburgu, kde zomrelo pri sporoch rodín v roku 2007 šesť ľudí. Až vtedy si mnohí v Nemecku uvedomili, že nejaká ’Ndrangheta existuje.

Tento rok v januári zatkli v Taliansku a Nemecku 160 ľudí podozrivých z prepojenia na túto skupinu.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie