Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Vo Veľkej Mači je 30 kamier, no vrahovia novinára a jeho priateľky ich mohli obísť

Ilustračné foto N – Kamery vo Veľkej Mači. Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Kamery vo Veľkej Mači. Tomáš Benedikovič

Polícia skúma záznamy z kamier vo Veľkej Mači a jej okolia. Priamo v obci je niekoľko kamier na najrušnejších miestach, no k domu novinára a jeho priateľky sa dalo dostať aj cez pole.

Z ktoréhokoľvek smeru vstúpite do Veľkej Mače, narazíte na obecnú tabuľa s informáciou, že v obci sú rozmiestnené kamery. Radnica ich nakúpila tridsať a rozmiestnila ich najmä na väčších križovatkách. Na niektorých stĺpoch sú aj tri kamery, ktoré snímajú viac smerov.

Záznamy z nich v týchto hodinách pozorne sledujú vyšetrovatelia vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka z Aktualít a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Polícia prezerá hodiny záznamov

Policajný prezident Tibor Gašpar potvrdil, že vyhodnocujú veľké množstvo dát z kamier priamo v obci alebo v širšom okruhu od rodinného domu, v ktorom snúbenci žili. Ak by k domu vrah alebo vrahovia prichádzali po hlavnej ceste, niektorá z kamier by ich nasnímala.

Existuje však spôsob, ako ich obísť, a človek nemusí byť ani miestny rodák z tejto obce v okrese Galanta, aby po pohľade na Google Maps a následne rýchlej obhliadke terénu pochopil, ako sa dá vojsť do obce tak, aby si ho všimlo čo najmenej ľudí a vyhol sa aj kamerám.

Poľná cesta od Malej Mače. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na ulici, kde stojí dom Jána a Martiny, obecné ani súkromné kamery nie sú. Dom je na kraji obce a dá sa k nemu nepozorovane dostať zo západu aj po poľnej ceste, ktorá vedie zo susednej Malej Mače. Vyjazdená cestička je v zime tvrdá a hrboľatá, no menšie terénne vozidlo alebo bežné SUV auto s ňou nemôžu mať problém.

Vrahovia po poľnej ceste nemuseli prísť priamo z Malej Mače, kde by ich opäť mohli nasnímať kamery. Pole medzi obcami je prakticky rovina, cez ktorú sa mohli krížom dostať na rušnú cestu medzi Sládkovičovom a Sereďou.

Dom, v ktorom žil Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Aj v utorok pred ním parkovalo policajné auto. Foto N – Tomáš Benedikovič

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel hovorí, že fotografie alebo videozáznamy polícii v minulosti už viackrát pomohli, a preto ich aj v niektorých prípadoch zverejňujú.

Preveria vodičov, ktorých nájdu na zázname

Keďže obec Veľká Mača archivuje nahrávky z kamier niekoľko dní, polícia môže pracovať aj so staršími záznamami z konca minulého týždňa. Dvojnásobná vražda sa najpravdepodobnejšie odohrala ešte vo štvrtok večer, alebo v piatok.

Ábel hovorí, že polícia preverí všetky vozidlá zo záznamov, ktoré sa v kritickom čase pohybovali v okolí. Potom polícia môže pristúpiť aj k výsluchom ich majiteľov. Veľká Mača leží len kúsok od výjazdu na rýchlostnej ceste R1 pri Seredi a vodiči ju často využívajú najmä vtedy, keď sú zápchy na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou.

Okrem kamier sa polícia musí spoliehať aj na tradičný vyšetrovací postup – čo najpodrobnejšie vypočuť obyvateľov Veľkej Mače, či si nevšimli podozrivé alebo náhodné osoby. Dôležitý v tejto fáze môže byť každý detail.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie