Denník N

Newsfilter: Z vraždy je vďaka Troškovej najvyššia politika. Fico chce spájať, ale kto mu ešte uverí?

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Novinárov strážil kukláč so samopalom. Asi aby nekradli keš. 2. Čo nové sme sa dozvedeli. 3. Kým zabíjajú novinárov, fašista na súde útočí na Židov. Dnešné Slovensko + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Vaše nápady na digitálne riešenia podporí digitálny Smart grant od ČSOB Nadácie.

Udalosti dňa vybral a okomentoval Roman Pataj

1. Novinárov strážil kukláč so samopalom. Asi aby nekradli keš

Robert Fico chce, aby sme sa zomkli, opozícia chce odvolávať. Alebo presnejšie, kým predseda vlády vystupuje defenzívne, jeho súperi mu idú po krku.

Deň po tom, ako sme sa dozvedeli o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa tak z ich smrti stala definitívne brizantná politická kauza.

Väčšia časť opozície najskôr zvolala tlačovku, na ktorej zopakovala obvinenia, že za vytvorenie ovzdušia, ktoré k vražde viedlo, môže Smer, a preto by mal skončiť minister vnútra.

Robert Fico následne na vlastnej tlačovke kontroval, že ide o „hrubé zneužívanie dvojnásobnej vraždy na politické ciele“. Štátnicky však vyhlásil: „Vyzývam opozíciu, poďte s nami spolupracovať.“

Žiaľ, to je takmer nemožné. Čiastočne pre to, že slovenská opozícia často trpí nedostatkom taktu a prebytkom ostrých slov. V utorok sa však v rámci svojich možností ovládala.

Igor Matovič síce verejne naznačoval, že Mária Trošková je milenkou Roberta Fica, ale vzhľadom na okolnosti bolo očakávateľné, že niekto o verejnom tajomstve prehovorí. Od rána sa totiž ako hlavný motív vraždy spomínala talianska mafia pôsobiaca na východnom Slovensku. Čo čert nechcel, s pochybnými ľuďmi osobná premiérova asistentka v minulosti v jednej z firiem spolupracovala.

Fico, ktorému treba priznať, že sa snaží ovládať a pôsobiť odhodlane, odpovedal: „Nespájajte bez dôkazov ľudí s úkladnou vraždou… to už nie je sranda.“ Má pravdu. Všetci sa pohybujeme po veľmi tenkej hranici. V takýchto chvíľach je mimoriadne lákavé vynášať rýchle súdy a ešte rýchlejšie obvinenia.

Pointa správ o Troškovej a Viliamovi Jasaňovi (bývalý poslanec Smeru a tajomník bezpečnostnej rady, ktorý tiež podnikal s podozrivými Talianmi) je pritom v niečom inom a je aj vysvetlením, prečo môže premiér volať po spolupráci, ale nikto ho nevypočuje.

Problém je, že akákoľvek špina sa na Slovensku vyplaví, niekde tam takmer vždy zakopnete o smeráka. Roky zároveň žijeme v krajine, v ktorej prokuratúra a polícia podozrenia zametú pod koberec. Keď v takejto situácii príde hlava tohto systému pred kamery a prosí, poďme sa spájať, prekvapuje niekoho, že ho skoro nikto neberie vážne?

Žiaľ, z vraždy dvoch mladých ľudí sa nevyhnutne musela stať politika. O budúcej podobe Slovenska rozhodne nielen jej (ne)vyšetrenie, ale aj ochota opozície udržať sa v prijateľných mantineloch.

Poznámka k forme: Premiér dal na úrad vlády dovliecť milión v hotovosti, ktorý má sľúbený ten, čo políciu privedie na stopu páchateľom.

Foto N – Tomáš Benedikovič

S obzvlášť veľkou dávkou veľkorysosti to prijmime ako pokus dodať váhu svojim slovám, hoci je to najmä lacné PR cvičenie.

Keď však premiér z miestnosti odišiel, vystriedal ho kukláč v plnej poľnej. To si akože niekto naozaj myslel, že sa novinári vrhnú na balíčky s peniazmi v priestoroch plných ochrankárov? Naozaj veľkolepé gesto dôvery.

Tá kopa však bola zaujímavá aj z iného dôvodu. Vynásobte si ju dvanástimi a viete, koľko kešu musel v igelitkách nanosiť Bašternák. Narobil sa.

2. Čo nové sme sa dozvedeli

Prakticky všetky médiá ovládla talianska stopa. Detaily sú po celom internete, takže len základné info:

Na východnom Slovensku pôsobia talianski podnikatelia. Podľa všetkého sa zameriavajú na vyciciavanie európskych dotácií, ktoré berú na pôdu, ktorú v regióne skúpili. Základné podozrenie znie, že ide o dve spolupracujúce odnože talianskej mafie. Práve o nich údajne pripravoval Ján Kuciak svoj posledný článok.

Výbušnosť tomuto príbehu dodávajú mená Mária Trošková (premiérova asistentka) a Viliam Jasaň (premiérov človek v bezpečnostnej rade, bývalý poslanec Smeru). Obaja v minulosti v nejakej podobe s Talianmi spolupracovali.

Čo povedal Gašpar:

Veľkú časť spoločnej tlačovky premiéra, ministra vnútra a policajného prezidenta tvorilo vystúpenie Roberta Fica, ktorý sa chvíľami tváril ako vyšetrovateľ.

Najzaujímavejšie novinky však mal Tibor Gašpar.

  • V týchto chvíľach (večer 27. 2.) by už policajti mali mať prvé analýzy dát z telefónov a počítačov obetí.
  • Policajný prezident veľmi neurčito spomínal české prepojenie, preto naša polícia spolupracuje aj s českou.
  • Samozrejme, to isté platí o talianskej polícii.
  • Slovenská polícia sa obrátila aj na Europol, keby bolo potrebné pomôcť dostať sa do zablokovaných elektronických zariadení.
  • Polícia kontroluje kamerové záznamy z Veľkej Mače (miesto vraždy) a okolia.
  • Gašpar apeloval na páchateľov alebo ich pomocníkov, aby sa prihlásili, naznačoval, že by sa mohli dohodnúť s prokuratúrou na zmiernení trestu.
  • Na špeciálnu policajnú linku sa po jej spustení ozvalo vyše 20 ľudí s podnetmi, polícia všetky preveruje.

Všetci traja spoločne naznačovali, že za vraždou môže byť aj iný motív ako Kuciakova práca. Samozrejme, taká možnosť teoreticky stále existuje, len nevidno obecenstvo, ktoré by ju považovalo za pravdepodobnú.

3. Kým zabíjajú novinárov, fašista na súde útočí na Židov. Dnešné Slovensko

V deň, keď sa Slovensko spamätávalo z bezprecedentnej vraždy novinára, kotlebovec Mazurek prehovoril pred súdom. Urobil to tak, že sa sám usvedčil zo všetkých zlých vecí, čo si o ňom myslíme. Obe udalosti spolu súvisia viac, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Mazurek stojí pred súdom pre vyjadrenia v Rádiu Frontinus. Rozprával tam o komunite cigánskych asociálov, špeciálnu školu s rómskymi deťmi prirovnával k zoologickej záhrade atď. Takéto zhovadilosti stáli stovkám kotlebovcov za to, aby svoj holohlavý idol prišli povzbudiť.

Keby ich pustili do pojednávacej miestnosti, boli by títo „nefašisti“ vo vytržení. Mazurek tam totiž útočil na znalca Maxa Steuera (pôsobí na Filozofickej fakulte UK a je to náš príležitostný prispievateľ). Jeho úlohou bolo posúdiť, do akej miery boli poslancove vyhlásenia extrémistické.

Mazurek jeho odborné hodnotenie odbil tým, že je Steuer Žid, a preto je zaujatý. Aby bolo jasné, toto je mimoriadna ohavnosť.

Steuera – ktorý sa považuje za Slováka a ateistu – sa pýtal, či cíti „spojitosť so skupinami osôb, ktoré sa mali stať terčom nenávisti alebo násilia“ v 30. a 40. rokoch. V tejto vete Mazurek de facto poprel holokaust („… sa mali stať…“).

V ďalšej ho vzápätí priznal: „Mali ste nejakých židovských predkov, ktorí sa stali obeťami holokaustu alebo rasového násilia?“

Celé to zakončil vetou: „Z môjho osobného presvedčenia a zo zistení na dnešnom pojednávaní mám za to, že pán znalec je Žid, a preto svoj znalecký posudok vykonával so zaujatím voči mne, ako aj ĽSNS.“

Našťastie zasiahol špeciálny prokurátor, ktorý vyjadrenia označil za rasistické, a sudca námietke vyhovel.

V skratke. Mazurek sa priznal, že je extrémny antisemita a takých by podľa neho nemali posudzovať Židia. Takéto uvažovanie má obrovskú dieru. Ak nie ste fašista, Mazurekove reči sa vám musia hnusiť, či ste Žid, alebo nie.

A súvislosť s vraždou? V predchádzajúcich rokoch sa stalo normou nadávať novinárom do presstitútok, smetiarov, protislovenských prostitútok… Neznamená to, že za vraždu Jána Kuciaka nevyhnutne môžu takéto nadávky. Ale za nejakú inú by raz mohli. Mazurekov slovník na to priamo vyzýva. Rozdiel je len v tom, že novinárov v ňom nahrádzajú Židia, cigánski paraziti atď.

Jednou vetou:

4. Parlamentné voľby by vo februári vyhral Smer so ziskom 24,7 percenta hlasov, druhá by bola SaS (16,2 %) a tretie OĽaNO (10,2 %), vyplýva z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra AKO tesne predtým, ako sa objavili informácie o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej.

5. Na Slovensku zomreli od nedele v súvislosti s mrazmi traja ľudia z Prešovského, Trnavského a zo Žilinského kraja, ďalších 13 osôb pre podchladenie hospitalizovali.

6. Železnice dali do prevádzky zmodernizovaný úsek trate Považská Teplá – Žilina, má 23 kilometrov a je upravený na traťovú rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.

7. Znečistená pitná voda na Žitnom ostrove sa nachádza aj v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda, z ktorej je zásobovaná aj obec Mierovo, informovala poslankyňa a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

8. Ministerstvo dopravy opäť predložilo štúdiu k IT projektu Investičný systém výstavby Pellegriniho úradu na schválenie, Slovensko.Digital verí, že riadiaci výbor prihliadne na odborné argumenty a projekt bude zastavený a prepracovaný.

9. Požiar zrejme úplne zničil hornú časť budovy Daňového úradu v Košiciach, ktorú práve rekonštruovali, zamestnancov daňového úradu evakuovali, do budovy sa úrad presťahoval len v októbri.

10. Trenčianska župa ani región hornej Nitry vlastnými silami nezvládnu proces zatvárania baní na hnedé uhlie, aj preto je vítaná snaha EÚ pomôcť uhoľným európskym regiónom, povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Zaujímavé články:

Dnes platí, že ešte nikdy nebola ’Ndrangheta tak blízko k premiérovi.

Peter Tkačenko o prepojení talianskej mafie na úrad vlády. (sme.sk)

No aj z náhodných zistení je zrejmý biznis model týchto skupín – ide najmä o čerpanie nenávratných finančných príspevkov od Pôdohospodárskej platobnej agentúry, teda eurofondy.

Fero Múčka o talianskej mafii na Slovensku. (postoj.sk)

Dva vyhasnuté životy nech sú aspoň oddnes zlým svedomím pre každého, kto novinárov uráža, kto im berie ľudskú tvár, kto ich predhadzuje davu ako protislovenské živly, zaplatené prostitútky či bezcitné hyeny.

Štefan Hríb o postavení novinárov. (tyzden.sk)

Lenže teraz ste to, ako sa vraví, posrali. Generálne. Nezvrátiteľne. Ale vlastne logicky, pretože všetko, čo tu robíte za posledné desaťročia, nás priviedlo do celkom iného jadra.

Michal Havran o Ficovi a jeho ľuďoch. (sme.sk)

Citát dňa:

Vyzývam rodinu obetí a rovnako aj slovenských novinárov, aby ostro vystúpili proti miliónovej odmene, ktorú ponúkol premiér Robert Fico. Sú to krvavé peniaze.

Mathew Caruana Galizia, syn zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruana Galiziovej

FB status:

Ovčáčkova odpověď „Žádné vyjádření“ na dotaz k vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky je všechno, jenom ne „žádné vyjádření“. Je to, naopak, to nejsilnější, co k této věci z politické scény zaznělo. Jen málo veřejných činitelů je tak nestoudných, aby neodsoudili vraždu.

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Mária Trošková

Milan Mazurek

Newsfilter

 • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
 • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
 • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie