Denník N

Vražda ako vydieranie?

Verzia, že Kuciaka mafia zabila, aby mu zabránila napísať o konkrétnej kauze, je nepravdepodobná. Sú však ďalšie dve možnosti, pri ktorých vyslovení mi naskakuje husia koža.

Autor je reportérom českého Reportér magazínu, napísal knihu Boss Babiš

Len úvaha.

Jeden prípad, na ktorom pracoval zavraždený slovenský novinár Ján Kuciak, sa týkal finančných machinácií talianskej mafie. Tá vraj prala na Slovensku peniaze prostredníctvom miestnych eurodotácií.

Novinár na to podľa všetkého prišiel vďaka dôslednej analýze uniknutých dokumentov známych ako Panama Papers. Čo sú dôverné listiny z bánk, ku ktorým sa dostalo už pred dvoma rokmi konzorcium medzinárodných investigatívnych novinárov ICIJ. A údaje, ktoré sa týkali Slovenska, preveroval práve Kuciak.

Ak to tak bolo, museli by byť do takých finančných machinácií zapojení významní predstavitelia štátu: politici i úradníci. Nie všetci, samozrejme. Len vybraní, ale veľmi vplyvní a dôležití. Inak by nebola záruka, že sa peniaze pretočia, vyperú a vrátia, kam majú, teda k talianskej mafii.

Je síce možné, že si vraždu objednal jeden z podozrivých (podnikateľ, lobista či dokonca politik), na ktorého novinár pri svojej práci narazil. V takom prípade by však išlo o úplného zúfalca, ktorý nedomyslel, čo bude nasledovať.

Predsa musel tušiť, že tým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie