Denník N

Kočner sa na súde s Markízou vystatoval, že má IQ 146, televízia hovorí o gigantickom podvode

Marian Kočner na súde o zmenkách. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kočner na súde o zmenkách. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kočner sa sporí s Markízou o miliónové zmenky, ktoré vraj podpísal bývalý riaditeľ televízie Pavol Rusko. Televízia sa snaží preukázať, že sú falošné.

Marián Kočner sa tri dni po tom, čo sa jeho meno skloňovalo v súvislosti so zavraždeným reportérom Jánom Kuciakom, ktorý o ňom často písal, ukázal na petržalskom súde.

Na otázky o tom, či bol v prípade Kuciakovej vraždy vypovedať, Kočner neodpovedal. Už skôr vyhlásil, že s ňou nemá nič spoločné.

Na súde sa objavil pre jeden zo sporov, ktoré vedie jeho firma s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom, a so samotnou televíziou. Kočner žiada na súde Ruska o zaplatenie niekoľkých zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obaja tvrdia, že ich Rusko podpísal ešte v roku 2000 ako riešenie sporu medzi Markízou a Gamatexom z roku 1998. Pravosť zmeniek však spochybňuje TV Markíza a jej súčasný majiteľ, americká spoločnosť CME.

Televízia vystupuje v spore ako ručiteľ a žalovaný v druhom rade, ktorý – ak Kočner vyhrá – bude asi musieť za zmenky reálne zaplatiť. Očakáva sa, že Rusko na zaplatenie zmeniek nemá peniaze.

Televízia žiadala súd, aby umožnil znalecky dokázať vek Ruskovho podpisu na zmenkách, aby sa preukázalo, že ich naozaj podpísal v roku 2000, keď mohol konať aj za firmu Markíza Slovakia, ktorá na vysielanie televízie vlastní licenciu.

Markíza nemala o zmenkách žiadny záznam vo svojom účtovníctve.

Pavol Rusko na súde. Foto – TASR

Kočner: Mám IQ 146, prosím zapísať

Sudkyňa Zuzana Maruniaková dnes právnikom televízie odkázala, že súkromný znalecký posudok, ktorý žiadajú, by bol nadbytočný a nehospodárny. Jej hlavným argumentom je, že už začiatkom februára pravosť svojho podpisu potvrdil sám Rusko.

Na súde vystúpil aj oficiálny súdny znalec z odboru písmoznalectva. Potvrdil, že podpis na zmenkách je naozaj Ruskov.

Markíza spochybňuje najmä vek podpisu, s podobnými expertízami majú však skúsenosť skôr v zahraničí. „Máme vážne pochyby o autentickosti zmenky a súd sa snaží zamedziť žalovanému v druhom rade preukázať, že ide o podvod gigantických rozmerov,“ protestoval právnik Markízy Tomáš Kamenec.

Kočnerovi kládol otázky niekoľko hodín. Kontroverznému podnikateľovi, ktorého meno sa objavilo aj na mafiánskych zoznamoch, sa to nepáčilo. „Takto tu budeme tri dni, neviem, kam smerujú vaše otázky,“ bránil sa. „Kladiete nezmyselné otázky,“ vyčítal mu neskôr.

V prestávke sa Kočner novinárov pýtal, či im Kamencove otázky neprišli hlúpe.

Protesty pred Markízou v roku 1998. Foto – TASR

Kamenec sa snažil detailne ukázať na niekoľko trhlín, ktoré má podľa televízie Kočnerova a Ruskova verzia. Podnikateľa sa napríklad pýtal, ako v roku 2000, keď vraj mali byť zmenky podpísané, vedel, že bude mať Rusko o 15 rokov milióny na ich zaplatenie, alebo prečo to predpokladal.

„Predpokladal som to na základe výšky svojho IQ 146. Prosím zapísať,“ pripomenul podnikateľ súdnej zapisovateľke.

Inokedy sa s právnikom Markízy doťahoval na slovíčkach. Keď sa Kamenec pýtal, kto dohodu o zmenkách inicioval (či Gamatex, jeho právnik, alebo Rusko), Kočner odpovedal: „Jedna strana kontaktovala druhú.“ Na doplňujúcu otázku, ktorá strana oslovila ktorú, len dodal: „Prvá druhú.“

Televízia zmenky spochybňuje aj zmluvou o predaji Gamatexu, ktorá mala v roku 2000 spor o Markízu vyriešiť. V zmluve sa naznačuje, že predajom firmy už neexistujú nevyriešené či skryté záväzky v spore. Podozrivé jej pripadá aj Kočnerovo tvrdenie, že dohodu medzi ním a Ruskom zaranžoval zavraždený právnik Ernest Valko.

„Mám dojem, že sa pán Valko na ničom takomto nezúčastnil. Je veľmi jednoduché o človeku, ktorý už nežije, povedať čokoľvek,“ vysvetľoval Kamenec s tým, že Valko bol v tom čase členom Rady pre vysielanie a retransmisiu. Ak by naozaj konal za Gamatex v spore, v ktorom išlo o televíznu licenciu, bol by v konflikte záujmov.

Kočner má na súde tri aktívne spory s Ruskom a Markízou. Dva sa týkajú dvoch zmeniek v hodnote 8,3 milióna eur, ďalšia má dokonca hodnotu 26,2 milióna eur. V žiadnom zo sporov zatiaľ nepadol rozsudok.

Kamenec sa Kočnera pýtal aj to, prečo sa na vyriešení sporu dohodol len s Ruskom, a nie aj so Sylviou Volzovou, ktorá bola jeho spoločníčkou vo firme Markíza Slovakia. „Neviem sa vyjadriť k tejto otázke. Snáď len, že v tom čase pani Volzová uvažovala o odchode z Markízy. Akékoľvek budúce záväzky od nej by nám boli zbytočné. Nemôžete odo mňa chcieť, aby som si po 18 rokoch pamätal myšlienky.“

Kočner: Nemám vzťah s Ruskom

Televízia sa na súde snažila poukázať napríklad na to, že Kočnera s Ruskom spájajú aj iné aktivity a kauzy. Týždenník Plus 7 dní napríklad v decembri 2016 zistil, že Pavol Rusko býva v Kočnerovom komplexe Five Star Residence. Tvrdil, že žije v byte svojej priateľky, ktorá ho má prenajatý.

Kočner na otázku právnika Markízy Kamenca povedal, že s Ruskom nemá žiadny vzťah. „Môžem použiť výraz ‚ambivalentný‘,“ povedal s tým, že si nespomína, kedy sa s Ruskom v posledných rokoch stretli. „A nevidím dôvod na túto otázku.“

V októbri 2015 sa obaja kontroverzní podnikatelia ukázali na premiére muzikálu Rómeo a Júlia v Prahe. Všimli si ich tam kamery šoubiznisovej relácie Smotánka televízie Markíza. Rusko muzikál produkoval, neskôr projekt skončil fiaskom.

„To bude zaujímavá fotka,“ žartoval Rusko, ukazujúc na novinárov. „To bude zaujímavá fotka,“ prikývol aj Kočner. „Nech sa všetci poj.bú,“ dodal.

Kočner s Ruskom na premiére muzikálu Rómeo a Júlia. Foto – Markíza

Ruska s Kočnerom spojila aj kauza okolo centra Maják nádeje. Centrum pre týrané ženy vzniklo v roku 2002 ako nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Bolo to v čase, keď mal ešte Rusko podiel v televízii. Vo februári 2015 Rusko vedenie centra Maják nádeje prevzal.

V decembri 2015 uzatvoril zmluvu o pôžičke na 100-tisíc eur s Kočnerovou spoločnosťou Správa a inkaso pohľadávok. V tom istom čase Rusko uzatvoril so spoločnosťou Inkasný servis zmluvu o budúcej zámennej zmluve, ktorá vraj hovorila o vzájomnej zámene nehnuteľností Majáka nádeje za priestory v luxusnom komplexe Five Star Residence. Aj za Inkasným servisom stojí Kočner.

Išlo o priestor s rozlohou 750 štvorcových metrov, Kočner hovoril asi o siedmich spojených bytoch. Staré Mesto hovorilo o pokuse o podvod, no podnikatelia tvrdili, že bola zámena myslená vážne. Týrané ženy sa mali podľa ich verzie naozaj presťahovať do luxusného komplexu Five Star Residence.

Kočner na súde povedal, že Maják nádeje so sporom o zmenky nesúvisí. Na otázku, či mu Rusko alebo nejaká jeho firma dlžia peniaze, reagoval: „Nie, neviem o tom.“

Rusko svoj podpis potvrdil

Rusko vypovedal na súde o 8-miliónovej zmenke 8. februára. Bývalý riaditeľ Markízy tvrdil, že podpis na tejto zmenke, aj ďalších, o ktoré sa Kočner s ním a Markízou sporí, je pravý. Povedal aj to, že ich podpísal ešte v roku 2000.

Zmenky mali urovnať jeho spor s Kočnerovou firmou Gamatex, ktorá sa pokúsila prebrať Markízu ešte v roku 1998. Pokus o ovládnutie televízie vyvolal veľké demonštrácie pred jej budovou, lebo k nemu došlo v politicky citlivom období, pred kľúčovými voľbami v roku 1998. Markízu vtedy podporili opozičné strany.

Pavol Rusko 8. februára 2018 na súde o zmenky. Foto – TASR

Podľa verzie Ruska s Kočnerom zmenky vyriešili nárok Gamatexu na licenciu na vysielanie Markízy. „Aj miliardu by som vtedy podpísal, ak by to znamenalo ukončenie sporov a zabezpečenie existencie Markízy,“ vystatoval sa pred súdom Rusko.

Právnik Markízy Kamenec Ruskovu výpoveď spochybňoval. „Mám veľké pochybnosti o tom príbehu, ktorý bol prezentovaný,“ uviedol. „Myslím si, že neexistovali okolnosti, za ktorých by sa ten príbeh udial tak, ako bol opísaný Pavlom Ruskom.“

Rusko svoj podiel v Markíze predal v roku 2005. Za koľko, nikdy nebolo zverejnené, no špekulovalo sa o sume 10 miliónov eur.

Neskôr podľa svojich vlastných slov o väčšinu majetku prišiel. Polícia ho vyšetruje pre podozrenie, že si pred 20 rokmi objednal vraždu svojej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie