Denník N

Miliónový chrobák v premiérovej hlave

Fico, Kaliňák, Gašpar a milión v hotovosti. Foto N – Tomáš Benedikovič
Fico, Kaliňák, Gašpar a milión v hotovosti. Foto N – Tomáš Benedikovič

Teraz mal predseda vlády príležitosť na ospravedlnenie sa. Ale kdeže, nafúkaný a bohorovný tón zachováva Fico i naďalej.

V utorok ráno nachádzam v pošte zhrozené emaily, jeden od priateľky z Minnesoty, druhý z Nemecka. Kamaráti sa ma pýtajú, čo sa to, preboha, na Slovensku deje? Tak sa dozvedám o krutej vražde, poprave Jána Kuciaka a jeho priateľky. Pozerám na ich fotografiu, pravdepodobne z oslavy, koliesko citróna v prázdnom pohári na vermút. Vyzerajú a aj boli veľmi mladí, o to je to všetko ešte hroznejšie.

Na tlačovke, premiér Fico nerozumie otázke o tom, či cíti zodpovednosť… Keď som pracovala v novinách, presadil zmenu tlačového zákona, k právu na opravu pribudlo právo na odpoveď s tým, že v novinách musí byť zverejnená na rovnocennom mieste a zaberať rovnaký priestor ako článok, na ktorý reaguje. V deň, keď to v parlamente prešlo, som bola v samoobsluhe, kde to starší pán vysvetľoval nadšene svojej priateľke. „A je to dobré?“ pýtala sa ona. „Samozrejme, už si O NÁS nebudú môcť písať, čo chcú, svine novinárske.“

Moja kolegyňa mi jeden deň v práci povedala, že musí dávať pozor, aby jej šesťročný syn nebol v okolí televízora, keď idú správy. Náhodou začul totiž premiéra Fica nadávať novinárom a potom sa mamy spýtal, že či by nemohla byť radšej niečo iné. Hyeny a prostitútky, tak častoval Robert Fico novinárov. Jedného z nich teraz zavraždili. Hyenu? Prostitútku? Teraz bola príležitosť – na ospravedlnenie sa, či nebodaj sebareflexiu.

Ale kdeže, nafúkaný a bohorovný tón zachováva Fico i naďalej, gesto, ktoré nás má presvedčiť o tom, že situáciu berie vážne, spočíva v milióne eur, ktoré premiér spolu s ministrom vnútra Kaliňákom vyložili ako karty na stôl. A stáli tam potom pri tom stole, spolu s policajným prezidentom, ako krupiéri v rulete. Ten vystavený milión na stole pripomenul scény z mafiánskeho filmu, veštenie a pornografiu. Holá skutočnosť, holá kosť, zlato, čo sa blyští. Chýbalo už len zrkadlo a… čas prepudrovať si nos.

Tak píšem mojim priateľom do sveta, dve čerstvé mŕtvoly a stôl plný prachov, to je dnešok na Slovensku. Svet kešu. Lebo jedno je jasné, mladý novinár a jeho láska boli chladne zavraždení, popravení ranami do hrude a hlavy pre nekalé kšefty. Prachom, ktoré si ktosi kdesi túžil vykladať na vlastný stôl.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie