Denník N

Problémy blízkych Fica pribúdajú, Trošková predala podiel podvodníkovi s DPH

Mária Trošková sprevádzala premiéra aj na obede so študentmi. Foto N – Tomáš Benedikovič
Mária Trošková sprevádzala premiéra aj na obede so študentmi. Foto N – Tomáš Benedikovič

Asistentka premiéra mala biznis kontakty s odsúdeným, nemá ani previerku Národného bezpečnostného úradu. Národný bezpečnostný úrad začal preverovať aj Viliama Jasaňa, Ficovho nominanta v bezpečnostnej rade.

Podozrení z prepojenia ľudí blízkych premiérovi Robertovi Ficovi na organizovaný zločin pribúda. Po tom, ako zavraždený novinár Ján Kuciak spojil jeho asistentku Máriu Troškovú s kalábrijskou mafiou ’Ndrangheta, zverejnila podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS) informácie o tom, že Trošková predala podiel vo firme človeku, ktorý bol zrejme súčasťou organizovanej skupiny podvodníkov s DPH.

Trošková bola v rokoch 2011 a 2012 spolumajiteľkou firmy GIA Management spoločne s Talianom Antoninom Vadalom. Ten je podľa zistení Kuciaka členom jednej z mafiánskych rodín a v Taliansku bol podozrivý z vydierania. Súčasná premiérova asistentka bola v tom čase aj Vadalovou partnerkou.

Transakcie s odsúdeným

V roku 2012 Trošková a tretí spolumajiteľ firmy Vladimír Urban previedli svoje podiely na Vadalu a Jána Petrovského z Vranova nad Topľou. Nicholsonová Denníku N poskytla uznesenie Úradu boja proti organizovanej kriminalite z roku 2007, ktoré ukazuje, že Petrovského spolu s ďalšími ôsmimi osobami obvinili zo zločinu neodvedenia dane a poistného.

Petrovský a „ďalší člen organizovanej skupiny“ podľa uznesenia dali do účtovníctva istej spoločnosti fiktívne faktúry a neoprávnene si od daňového úradu vypýtali vratku DPH. Petrovský tak podľa polície spôsobil štátu škodu 21 616 170 korún (730-tisíc eur). Nicholsonová nevie, či Petrovského za tento podvod aj odsúdili, vo väzení je však podľa nej momentálne za iný podvod.

Trebišovská skupina

Nicholsonová prišla aj s ďalším prepojením talianskeho podsvetia na štát. Šéfom trebišovskej okresnej prokuratúry je František Bicko. Jeho syn František bol s Vadalom vo firme Vadala v rokoch 2008 až 2011 a v rokoch 2005 až 2009 v spoločnosti V. B. D. Europa.

Poslankyňa hovorila aj o blízkom vzťahu medzi Vadalom a Adamom Mahutom, ktorý bol asistentom poslancov Smeru Roberta Puciho a Ota Brixiho.

Úrad vlády neodpísal na otázku, či bude Mária Trošková aj ďalej pracovať pre Fica. Neodpovedal ani na otázku, či zostane Viliam Jasaň na mieste riaditeľa odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na úrade vlády a riaditeľa kancelárie bezpečnostnej rady a tajomníka bezpečnostnej rady. Do týchto funkcií si Jasaňa vybral osobne premiér potom, ako sa v posledných voľbách už nedostal do Národnej rady.

Jasaň ešte ako poslanec v konfrontácii s Igorom Matovičom. Foto – TASR

Denník N sa pýtal úradu vlády aj na to, či má Trošková bezpečnostnú previerku Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý zvykne pri procese previerky zisťovať aj prípadné kontakty s podsvetím. Neprišla odpoveď ani na túto otázku. Poslanec Ľubomír Galko (SaS) dnes na opozičnej tlačovke oznámil, že Trošková previerkou neprešla.

Úrad vlády neodpovedal ani na otázku k previerke Jasaňa. Fico v utorok tvrdil, že má previerku na najvyšší stupeň „prísne tajné“. Aj o tejto previerke hovoril opozičný poslanec Galko, ktorý je členom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť a oznámil, že NBÚ po zverejnení informácií o možnom prepojení Jasaňa s Vadalom jeho previerku otvoril a opäť zisťuje, či je bezpečnostne spoľahlivá osoba.

Jasaňova kariéra

Viliam Jasaň je ďalším človekom, ktorého si Fico povolal na úrad vlády do dôležitej funkcie a je možné ho spojiť s Antoninom Vadalom. Jasaň bol totiž spoločníkom vo firme Prodest od roku 1998 do roku 2010, podiel po ňom prebral jeho príbuzný Slavomír Jasaň a toho v roku 2016 vo vedení firmy vystriedal ako jej konateľ Vadala. Poslancom Národnej rady bol od roku 2006 do roku 2016, teda tri volebné obdobia.

Jasaň má titul RSDr., teda doktor sociálno-politických vied. Najprv pracoval ako robotník v Slovnafte, postupne sa však vyšvihol. Bol funkcionárom Socialistického zväzu mládeže (SZM) a koncom 80. rokov pracoval na Mestskom výbore Komunistickej strany Slovenska, kde ho zastihla revolúcia. Na stretnutie s Jasaňom v roku 1990 spomína vtedajší zakladajúci člen KDH Vladimír Palko. Narazil naňho pri kooptovaní nekomunistických poslancov do vtedajšieho Národného výboru, keď za KSS v Petržalke rokoval práve Jasaň.

Neskôr sa začal presadzovať vo svete bezpečnostných služieb a mal SBS s názvom Uzma. K utajovaným skutočnostiam mal ako politik blízko, bol členom výboru pre kontrolu SIS i členom branno-bezpečnostného výboru.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Mária Trošková

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie