Denník N

Ministri nechcú Maďariča nasledovať, odstúpiť sa zatiaľ nechystajú

N – Vladimír Šimíček
N – Vladimír Šimíček

Ministri prepojenie talianskej mafie a Smeru nechcú veľmi komentovať.

Nečakám, že ma bude niekto z ministrov nasledovať, hovoril Marek Maďarič, keď ohlásil, že pre vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej podá demisiu.

A podľa odpovedí ministrov to vyzerá tak, že mal pravdu. Denník N oslovil všetkých ministrov, či po Maďaričovom odchode zvažujú, že by podali demisiu tiež.

Ani Drucker, Žiga, Richter ani Lajčák

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) odchod nezvažuje.

Podobne ani minister hospodárstva Peter Žiga zo Smeru. „Minister hospodárstva berie na vedomie osobné rozhodnutie ministra kultúry. Sleduje postup orgánov činných v trestnom konaní, verí v čo najrýchlejšie vyšetrenie tohto ohavného trestného činu a v tejto chvíli sa venuje odbornej práci v rezorte,“ odkázal Žiga po hovorcovi.

Ani minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, tiež nominant Smeru, nezvažuje svoj odchod. „Miroslav Lajčák nevidí, ako by mohol jeho prípadný odchod z funkcie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR prispieť k dolapeniu vrahov dvoch mladých ľudí. Naopak, situácia, ktorá nastala, má aj výraznú vonkajšiu dimenziu a vyžaduje si koordinované diplomatické aktivity v zahraničí,“ poslal odpoveď jeho hovorca.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská nepovedala, či chce odísť z vlády, hoci povedala, že je „absolútne neprijateľné, aby na úrade vlády pôsobili ľudia, ktorí môžu byť v kontakte s mafiou“.

Ministerstvo práce o tom, či minister Ján Richter zo Smeru odíde z postu tak ako Marek Maďarič, neodpovedalo priamo: „Najpresnejšou odpoveďou je dnešné pracovné stretnutie ministra a štátneho tajomníka s novinármi, kde bola prvýkrát prezentovaná pripravená novela zákona na pomoc ľudom s ŤZP.“

Ostatní ministri svoje odpovede zatiaľ neposlali.

Lajčák: Ak by sa veci o mafii potvrdili, je to problém

Denník N sa ministrov pýtal aj na to, ako vnímajú informácie o možnom prepojení talianskej mafie na ľudí blízkych Smeru. Posledný text, na ktorom Ján Kuciak pracoval, sa týkal väzieb talianskej ´Ndranghety na blízkych spolupracovníkov premiéra – tajomníka bezpečnostnej rady Viliama Jasaňa a premiérovu asistentku Máriu Troškovú.

Trošková a Jasaň v stredu spolu oznámili, že do vyšetrenia prípadu odchádzajú z funkcií. Obaja v stredu poobede odišli zo svojich funkcií až dovtedy, kým sa vražda Kuciaka a Kušnírovej vyšetrí.

„V prvom rade je potrebné medializované informácie potvrdiť a podložiť dôkazmi. Toto sú vážne veci, dvaja ľudia prišli o život. Závery je potrebné vyvodzovať na základe faktov a dôkazov. Ak by sa však potvrdilo prepojenie organizovaného zločinu na stranícke či vládne špičky, to by som považoval za neprípustné. Ale znovu opakujem, takéto podozrenia treba najprv dokázať,“ reagoval minister zahraničných vecí Lajčák na otázky Denníka N.

Nominant Smeru Drucker sa k informáciám o prepojení vyjadrovať nechcel. „Mám len tie informácie, ktoré odzneli v médiách, a ako každého občana ma takto podané informácie prirodzene vyrušujú. Zároveň ako politik vôbec nepovažujem za správne akokoľvek prejudikovať závery práce vyšetrovateľov a orgánov činných v trestnom konaní.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie