Denník N

Policajný prezident Gašpar: O svojom odstúpení sa rozhodnem včas, dám vedieť

Foto TASR – Vladimír Benko/MV SR
Foto TASR – Vladimír Benko/MV SR

Policajný prezident povedal, že vo Veľkej Mači boli vraj v piatok dvaja drogoví díleri, jedného zatkli a našli aj pervitín. Nevedia, či to súvisí s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Napriek zákazu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára zvolal v stredu večer policajný prezident Tibor Gašpar tlačovú besedu, na ktorej informoval o tom, čo polícia zistila pri vyšetrovaní vraždy reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

„Keby sme sa rozhodli, že vám nič nepovieme, tak o hodinu píšu všetky denníky, že neinformujeme,“ povedal Gašpar. Policajný prezident povedal, že vyšetrovateľ zatiaľ nedostal písomný pokyn dozorového prokurátora, ktorým by mu zakazoval o prípade informovať. Keď ho dostane, Gašpar povedal, že až potom ho budú rešpektovať.

Čižnárov pokyn

„So špeciálnym prokurátorom bolo dohodnuté a bolo mu generálnym prokurátorom uložené, aby vzhľadom na citlivosť prípadu a kvôli absolútnemu zamedzeniu úniku informácií, ktoré by mohli sťažiť vyšetrovanie, neinformoval verejnosť a politikov už vôbec nie, a to až do času, pokiaľ zverejnenie informácií bude možné bez negatívnych následkov na vyšetrovanie,“ vyhlásila ešte dopoludnia generálna prokuratúra.

Čižnár vydal pokyn po tom, čo sa Gašpar v utorok zúčastnil na tlačovej besede na úrade vlády s predsedom Smeru a vlády Robertom Ficom a ministrom vnútra a podpredsedom Smeru Robertom Kaliňákom. Kuciakova posledná reportáž bola práve o prepojení talianskej mafie na východnom Slovensku na predstaviteľov Smeru.

„Odmietam akékoľvek podsúvanie názorov v takom zmysle, že by vyšetrovanie koordinoval premiér alebo niekto z politického prostredia. Ani ja nepoznám všetky informácie,“ povedal Gašpar.

Domové prehliadky a pervitín

Tlačovú besedu zvolal preto, aby povedal, že polícia cez informačno-technické prostriedky (odpočúvanie) zistila, že v piatok vraj boli vo Veľkej Mači dvaja díleri drog.

Video: Tlačovka policajného prezidenta k vyšetrovaniu prípadu vraždy
Autor: Monika Tódová

„Pri dokumentovaní inej trestnej činnosti sa zistili relevantné informácie, že v piatok sa dohadovali dve osoby dlhodobo podozrivé z páchania drogovej trestnej činnosti, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača. Popritom boli zistené informácie o pohybe osoby, ktorá sa pohybovala cez ploty, a nastupovala do vozidla,“ vyhlásil Gašpar.

V utorok podľa neho polícia urobila tri domové prehliadky a vypočula viacero ľudí. „Bolo zaistených 160 gramov pervitínu, náboje, krátka strelná zbraň a množstvo chladných zbraní. Minimálne za uvedené veci sa obvinila už jedna osoba a bol spracovaný návrh na väzbu,“ povedal Gašpar. Polícia ešte nevie, či to súvisí s vraždou.

„Čo sa v týchto chvíľach deje, je, že sa zisťujú a verifikujú informácie, o čom mal byť ten piatok, o čom mali byť tie zbrane a prečo to malo byť vo Veľkej Mači. To je jeden z konkrétnych prípadov, ako polícia pracuje.“

Policajný prezident tvrdí, že stále je najpravdepodobnejšia verzia, že Kuciaka zavraždili pre jeho prácu. „Pracuje sa na nej intenzívne.“

Gašpar povedal, že teraz sa sústredí na vyšetrovanie a nevie, čo bude budúci týždeň. „Ja sa rozhodnem o mojom odstúpení včas a dám vám vedieť.“

Gašparov odchod žiadajú už dlhodobo organizátori Veľkého protikorupčného pochodu pre neriešenie daňových káuz vplyvných podnikateľov. Teraz chce jeho aj odchod ministra vnútra opozícia znovu. V stredu bola v Bratislave opozičná demonštrácia. V piatok je demonštrácia študentov. Podľa Facebooku na ňu príde viac ako 7-tisíc ľudí.

Z funkcie sa zatiaľ nechystá odísť ani Kaliňák. „Mám za sebou tri najnáročnejšie dni v mojom živote. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako politická téma a opozícia si na nešťastí krátkozrako prehrieva svoju politickú polievku, cítim to hlavne ako ťažkú vec po stránke ľudskej. Všetci táraji dotárajú, moralizátori domoralizujú, ale po dvoch mladých životoch zostane veľké prázdno. Som odhodlaný urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby sa vrahovia a objednávatelia týchto vrážd našli a pykali za svoje hanebné činy!“ vyhlásil Kaliňák.

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie