Denník N

Marek Vagovič: Janovu vraždu si budem do smrti vyčítať

Novinár Marek Vagovič. Foto N – Vladimír Šimíček
Novinár Marek Vagovič. Foto N – Vladimír Šimíček

Šéfa investigatívneho tímu Aktualít Mareka Vagoviča zaujal Ján Kuciak na súťaži začínajúcich novinárov tým, ako vedel pracovať s otvorenými zdrojmi. Na pracovnom stole po ňom zostala rozčítaná kniha o talianskej mafii.

Kedy ste spoznali Jána Kuciaka a prečo ste sa rozhodli prijať  ho do Aktualít?

Spoznali sme sa niekedy v roku 2014. Jano sa prihlásil do súťaže pre začínajúcich novinárov, ktorú organizovalo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku v Prahe. Bol som jedným z mentorov tímu, v ktorom bol aj Jano. Už na prvom stretnutí ma ohromilo, ako dobre sa vie orientovať v otvorených zdrojoch. Zobral som si ho bokom a oslovil ho na spoluprácu s časopisom .týždeň, kde som vtedy pracoval. Neskôr som ho oslovil do investigatívneho tímu, ktorý som rozbiehal na Aktuality.sk.

Ako ste sa dostali k tipu pracovať na talianskej mafii a jej prepojení na politikov Smeru?

Nemôžem hovoriť, kto s tým prišiel, aby som neohrozil jeho bezpečnosť. Jana to hneď zaujalo, takže sa pustil do témy, na ktorej pracoval 18 mesiacov. Spojil sa s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku, s ktorým sme už predtým spolupracovali na kauze Panama Papers. Oni kontaktovali novinárov v zahraničí, predovšetkým z Talianska. Na téme pracovalo šesť ľudí, Jano mal zmapovať takzvanú slovenskú stopu. To znamená biznis ľudí s kontaktmi na taliansku mafiu a ich väzby na slovenskú politiku.

Kontaktoval Ján Kuciak Talianov a politikov Smeru, aby mu poskytli stanovisko?

Bohužiaľ, už to nestihol. Tento týždeň v pondelok mal ísť na východné Slovensko, aby konfrontoval svoje zistenia s firmami okolo Vadalu. Dohodli sme sa, že ja oslovím premiéra Fica, ďalší kolegovia Máriu Troškovú a Viliama Jasaňa. Zámerne sme to chceli urobiť až krátko pred publikovaním kauzy, aby sme zabránili možnému úniku informácií.

foto N – Tomáš Benedikovič

Na kauze ste pracovali ako na iných ďalších. Nenapadlo vám, že vám môže ísť o život, keďže ide o Ndranghetu?

Keď som si minulý týždeň v stredu prvýkrát prečítal Janov text, bolo mi jasné, že toto je kauza minimálne na úrovni Gorily, ktorá môže zmeniť situáciu na Slovensku. Vedel som, čo je Ndrangheta, nedávno som o nej videl aj televízny dokument. Jano má dodnes na svojom pracovnom stole v Aktuality.sk rozčítanú knihu o tejto mafiánskej skupine. Napriek tomu som nepredpokladal, že môže dôjsť k vražde. Vadalovci boli na Slovensku vnímaní ako etablovaní podnikatelia, ktorí sa snažili zaradiť do spoločnosti. Počítali sme s možnými vyhrážkami, ale že udrú bez varovania – navyše takýmto brutálnym spôsobom – nám ani vo sne nenapadlo. Bohužiaľ, mýlili sme sa, čo si budem do smrti vyčítať.

Kedy ste sa s Kuciakom videli naposledy? Ako ste sa rozlúčili?

Minulý týždeň v stredu. Povedal som mu, že napísal najlepší investigatívny článok v ére slovenskej samostatnosti. Bol som naňho neskutočne hrdý, pretože za dva roky práce pre Aktuality.sk sa vypracoval na novinára, ktorý by obstál aj v zahraničnej konkurencii. Upozornil som ho tiež na možné tlaky zo všetkých strán. S tým, že stojíme za ním a budeme v téme pokračovať v širšom tíme.

Z Kuciakovho textu, ktorý zverejnili všetky médiá, vyplýva, že na východnom Slovensku bez problémov operovala talianska mafia, dostávala miliónové dotácie od štátu, unikala spravodlivosti napriek tomu, že existovali vážne podozrenia. Mohlo sa toto všetko diať bez vedomia najvyšších predstaviteľov Smeru?

Je evidentné, že talianska mafia mala kontakty s viacerými politikmi Smeru, vzájomnú náklonnosť si vyznávali aj na sociálnych sieťach. Ale či to bolo koordinované a organizované na úrovni vedenia Smeru, si netrúfam povedať. Skôr si myslím, že to boli väzby s jednotlivcami – s politikmi, policajtmi, prokurátormi, sudcami. Ak je však pravda, že o aktivitách talianskej mafie vedela aj SIS, no nič sa v tejto veci neurobilo, potom je to aj problém najvyšších predstaviteľov Smeru.

Akú úlohu v celej kauze zohráva Mária Trošková? Je to len „asistentka“, alebo má väčší vplyv?

Jej úlohu netreba preceňovať. Už Pavol Rusko, pre ktorého kedysi tiež pracovala, povedal, že veľmi rýchlo pochopila, ako v živote postupovať.

Dnes opozícia zorganizovala prvý verejný protest, na piatok sa pripravuje ďalší. Chcete, aby ľudia vyšli do ulíc?

Každý má právo vyjadriť nespokojnosť spôsobom, aký uzná za vhodné. Chápem, že ľudia sú nahnevaní, lebo vražda investigatívneho novinára je extrém, na ktorý sme neboli na Slovensku zvyknutí. Vážim si všetky prejavy podpory a solidarity, ktoré v týchto dňoch dostávame od známych aj neznámych ľudí. Osobne sa však nebudem zapájať do žiadnych aktivít s politickým nádychom. Našou úlohou je pokračovať v príbehu, ktorý nedokončil Ján Kuciak, a pozorne sledovať, či bude objasnená a potrestaná jeho vražda.  

Myslíte si, že Jána zabili v súvislosti s týmto článkom?

Považujem to za najpravdepodobnejšiu verziu.

Máte teraz policajnú ochranku?

Polícia prijala isté opatrenia na ochranu mňa aj mojej rodiny, ktoré však nemôžem konkretizovať.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie