Denník N

Marek Vagovič: Janovu vraždu si budem do smrti vyčítať

Novinár Marek Vagovič. Foto N – Vladimír Šimíček
Novinár Marek Vagovič. Foto N – Vladimír Šimíček

Šéfa investigatívneho tímu Aktualít Mareka Vagoviča zaujal Ján Kuciak na súťaži začínajúcich novinárov tým, ako vedel pracovať s otvorenými zdrojmi. Na pracovnom stole po ňom zostala rozčítaná kniha o talianskej mafii.

Kedy ste spoznali Jána Kuciaka a prečo ste sa rozhodli prijať  ho do Aktualít?

Spoznali sme sa niekedy v roku 2014. Jano sa prihlásil do súťaže pre začínajúcich novinárov, ktorú organizovalo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku v Prahe. Bol som jedným z mentorov tímu, v ktorom bol aj Jano. Už na prvom stretnutí ma ohromilo, ako dobre sa vie orientovať v otvorených zdrojoch. Zobral som si ho bokom a oslovil ho na spoluprácu s časopisom .týždeň, kde som vtedy pracoval. Neskôr som ho oslovil do investigatívneho tímu, ktorý som rozbiehal na Aktuality.sk.

Ako ste sa dostali k tipu pracovať na talianskej mafii a jej prepojení na politikov Smeru?

Nemôžem hovoriť, kto s tým prišiel, aby som neohrozil jeho bezpečnosť. Jana to hneď zaujalo, takže sa pustil do témy, na ktorej pracoval 18 mesiacov. Spojil sa s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku, s ktorým sme už predtým spolupracovali na kauze Panama Papers. Oni kontaktovali novinárov v zahraničí, predovšetkým z Talianska. Na téme pracovalo šesť ľudí, Jano mal zmapovať takzvanú slovenskú stopu. To znamená biznis ľudí s kontaktmi na taliansku mafiu a ich väzby na slovenskú politiku.

Kontaktoval Ján Kuciak Talianov a politikov Smeru, aby mu poskytli stanovisko?

Bohužiaľ, už to nestihol. Tento týždeň v pondelok mal ísť na východné Slovensko, aby konfrontoval svoje zistenia s firmami okolo Vadalu. Dohodli sme sa, že ja oslovím premiéra Fica, ďalší kolegovia Máriu Troškovú a Viliama Jasaňa. Zámerne sme to chceli urobiť až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie