Denník N

Legendárny gruzínsky futbalista: Sme radi, že máme takého dobrého trénera, akým je Vladimír Weiss

Levan Kobiašvili (vpravo) v drese Herty Berlín. Foto - AP/TASR.
Levan Kobiašvili (vpravo) v drese Herty Berlín. Foto – AP/TASR.

Ak chceš vo veľkom futbale uspieť, v zápase musíš urobiť maximum, hovorí Levan Kobiašvili, ktorého v Nemecku pre jeho maximalizmus milovali.

Levan Kobiašvili (40) za gruzínsku reprezentáciu odohral 100 zápasov a dal v nich 12 gólov. Hrával na poste ľavého obrancu alebo krídla v Diname Tbilisi, Freiburgu, Schalke 04 Gelsenkirchen či Herthe Berlín. V súčasnosti je prezidentom gruzínskeho futbalového zväzu.

Kobiašvili bol v pondelok na kongrese UEFA v Bratislave. V rozhovore pre Denník N hovoril o reprezentačnom trénerovi Gruzínska Vladimírovi Weissovi a takisto o novej Lige národov, ktorá pomôže menším futbalovým krajinám dostať sa na veľké podujatie.

Čo máte najradšej na práci prezidenta gruzínskeho futbalového zväzu? 

Je to veľká česť, keď môžete viesť futbal vo vašej krajine. Pre mňa je to extrémne dôležité, a taktiež veľký rozdiel v porovnaní s mojou futbalovou kariérou. Nie je to jednoduché, ľahké, lebo musíte robiť rozhodnutia, spraviť správne opatrenia, vyberať vhodné smerovanie pre futbal.

Jednoducho, robíte veľa vecí a nie všetci ich musia akceptovať. Niektorým sa páčia, niektorým nie, ale neopísateľne ma to veľmi baví. Pre mňa je dôležité to, že viem, aké ciele mám ja a aké ciele má gruzínsky futbal. Ako som však povedal, je rozdiel futbal sám hrať a byť šéfom futbalového zväzu. A dosť veľký.

Vy ste nikdy nehrali na veľkom turnaji ako MS alebo ME. Myslíte si, že Gruzínsko môže reálne pomýšľať v blízkej budúcnosti nad účasťou na takomto veľkom podujatí?

Verím, že je to sen každej krajiny: byť na veľkom turnaji, či už na MS, alebo ME. Bohužiaľ, toto som ako bývalý reprezentant nedosiahol a doteraz ma to mrzí, lebo som vždy o tom sníval. Z tohto pohľadu je to samozrejme aj môj cieľ. Nielen môj cieľ, ale sen všetkých Gruzíncov: aby videli svoj národný tím na veľkom podujatí. Musíme však aj dodať, že to nie je jednoduché, je nepochybne ťažké sa kvalifikovať.

Máme však aj novú šancu v podobe Ligy národov, kde budú mať príležitosť aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie