Denník N

Die Welt, La Repubblica či BBC. Svetové médiá píšu o Kuciakovi, ’Ndranghete aj Ficovej modelke v úrade

Spôsob, akým bol slovenský investigatívny novinár Ján Kuciak zavraždený, mal byť podľa nemeckých novín varovaním pre ostatných novinárov, ktorí píšu o veciach, ktoré sa niekomu nepáčia.

Titulka v Die Welt

Nemecké noviny Die Welt venovali Kuciakovej vražde titulnú stranu a ďalšie štyri strany.

Spôsob, ako bol slovenský investigatívny novinár Ján Kuciak zavraždený, mal byť podľa novín varovaním pre ostatných novinárov, ktorí píšu o veciach, ktoré sa niekomu nepáčia. Napísali to v hlavnom článku na titulnej stránke s titulkom „Ako talianska mafia získavala európske peniaze“.

Eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger pre nich povedal, že Európska komisia dá preveriť, ako sa na Slovensku nakladá s európskymi dotáciami pre poľnohospodárstvo a či nie sú zneužívané. O slobode médií na Slovensku chce na budúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu debatovať aj Európsky parlament.

„Pozrieme sa na ten prípad dôrazne,“ povedal Oettinger. Podľa neho je možné, že európske dotácie na Slovensku boli zneužité. „Za niekoľko týždňov budeme mať jasno o finančných tokoch a možnom zneužití.“

Nemecký eurokomisár tiež otvorene kritizoval popredných politikov na Slovensku za útoky na médiá.

BBC: Fotomodelka u premiéra

„Útok, ktorý podľa polície nesie znaky vraždy na objednávku, pohol krajinou,“ píše reportér BBC Rob Cameron vo svojej reportáži z Bratislavy.

Rozoberá v nej okrem iného článok, na ktorom Kuciak pracoval, a opisuje vzťah talianskych podnikateľov s prepojeniami na ľudí v blízkosti premiéra Roberta Fica, vrátane „bývalej fotomodelky Márie Troškovej, ktorá ešte do stredy pracovala ako premiérova hlavná štátna poradkyňa“. Trošková bola Ficovou asistentkou a jej oficiálne platové zaradenia má názov „hlavný štátny radca“, neznamená to však, že by bola poradkyňou.

Kuciakov článok vo svete

Veľké médiá ako Washington Post či Business Insider upozornili na anglickú verziu článku, na ktorom Ján Kuciak pracoval pred svojou smrťou. 

Zverejnila ho medzinárodná organizácia, ktorá združuje investigatívnych novinárov na celom svete a spolupracovala aj s Jánom Kuciakom (OCCRP). A úplnú verziu zverejnil aj server Politico.

Bloomberg: vraždy novinárov spochybňujú samotnú Európu

Vplyvný komentátor agentúry Bloomberg Leonid Beršidskij sa pýta, či členstvo v Európskej únii je aj naďalej garanciou zakotvenia demokracie a právneho štátu v jej krajinách. Európsky blok podľa neho jasne zlyhal v posilňovaní hodnôt na svojej periférii. 

Vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej je toho podľa neho príkladom. Hoci sa mu vyhrážali, polícia s tým nič neurobila.

Francúzske médiá

O dvojnásobnej vražde informovali aj francúzske médiá. Le Monde vydal článok ešte v pondelok, spomína v ňom aj Ladislava Bašternáka, o ktorom Ján Kuciak písal, a to, že v jeho byte býva premiér Robert Fico.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej podľa denníka prichádza v období, keď Fico pre korupčné kauzy čelí napätiu.

V texte spomína aj jeho vyjadrenia o novinároch, ktorých minulý rok označil za špinavé protislovenské prostitútky.

Le Figaro píše, že Kuciakova smrť šokovala Slovensko, a cituje aj zistenia z jeho posledného článku, v ktorom píše o talianskej mafii na Slovensku. Denník takisto pripomína aj Ficove vyjadrenia o špinavých prostitútkach, hyenách a slizkých hadoch.

Švajčiarsky denník Le Temps vydal vo francúzštine celý posledný článok Jána Kuciaka. Denník patrí pod rovnaké vydavateľstvo ako slovenský portál aktuality.sk.

Vraždu aj pre možné prepojenia na taliansku mafiu podrobne rozoberajú talianske médiá. La Repubblica udalostiam na Slovensku venovala dokonca titulnú stranu, je na nej fotka Roberta Fica z utorkovej tlačovky, na ktorú premiér spolu s ministrom vnútra a policajným prezidentom priniesli milión eur v hotovosti.

Talianska La Repubblica mala v stredu na titulke Fica. Reprofoto N

V článku taliansky denník píše o tom, že Kuciaka a jeho priateľku mohla zabiť ’Ndrangheta, no spomína aj to, že Kuciakovi sa vyhrážal Marián Kočner.

Talianska televízia Rai na Slovensko vyslala reportérku. Jej reportáž sa začína záberom na milión eur na stole počas tlačovky. Hovorí v nej aj o zisteniach Jána Kuciaka a jeho poslednom článku.

„Šokovaná krajina, ktorá nie je zvyknutá na vraždy novinárov,“ hovorí televízia o Slovensku.

V reportáži sa mihne aj Igor Matovič, ktorého talianska reportérka oslovila počas stredajšej spomienkovej akcie, ktorú v Bratislave organizoval.

Corriere Della Sera v stredu písal aj o demisii Mareka Maďariča a dočasnom odchode Viliama Jasaňa.

Talianske médiá prípad vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky sledujú veľmi podrobne, na Slovensko vyslali aj svojich redaktorov.

Vo štvrtok mala La Repubblica na titulke svojho online vydania správu o zatknutí Antonina Vadalu a ďalších dvoch Talianov.

Správu o štvrtkovej policajnej akcii na východe Slovenska mali medzi hlavnými správami na titulke aj online vydania médií La Stampa, Corriere Della Sera, televízia Tgcom a talianska agentúra ANSA.

Väčší článok o Kuciakovi prichystala barcelonská La Vanguardia. „Chápadlá mafie nepoznajú hranice,“ píše denník a dodáva, že Ján Kuciak sa chystal publikovať článok o prepojeniach medzi mafiánmi z juhu Talianska a úradom vlády, ktoré existujú „cez bývalú modelku“.

Pripája fotku Márie Troškovej a píše, že mafia mohla mať prístup k dôležitým štátnym tajomstvám.

O vražde stručne informovali aj denníky El País a El Mundo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie