Denník N

Programovaná bunková smrť zachraňuje životy a mohla by aj našu krajinu

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Chce to veľkú vnútornú silu ustúpiť. No ak to niekto nevie, ohrozuje nás všetkých. Vedieť, kedy odísť a vzdať sa toho, čo nám je najvzácnejšie, je to najväčšie rozhodnutie, aké môžeme uskutočniť.

Autor je neurogenetik, pôsobí vo Viedenskom výskumnom inštitúte molekulárnej patológie a Inštitúte evolúcie a kognitívneho výskumu Konráda Lorenza

Záležitosťou evolúcie je živá hmota, najkomplexnejšia forma organizácie, akú poznáme. Skúsenosti s jej „organizáciou“ majú takmer štyri miliardy rokov. Počuli ste už o pôsobivejších pracovných skúsenostiach? Ťažko sa s ňou prieť, ak ide o rady, ako spravovať komplexné systémy.

Predstavme si parlament ako výkonný orgán, pre ktorý platia aj biologické paralely. Poslancov predstavujú bunky a politické strany predstavujú tkanivá (čo vzhľadom na politickú rôznorodosť platí aj pre Slovensko), ktoré sa formujú do orgánov. Pravdaže, bunky musia rásť a deliť sa. Musia tiež vedieť, kedy prestať alebo kedy zmiznúť, aby uvoľnili miesto iným.

Diferenciácia buniek a tkanív i vývin orgánov vyžadovali už od čias svojho vzniku schopnosť vedieť, kedy ustúpiť. Každá bunka teda vstupuje do života celého organizmu so svojím „volebným programom“ (jej gény sa podriaďujú zákonom v záujme celku).

Naprogramovaný odchod

Ak by v bunke alebo v organizme nastal neriešiteľný problém, bunka má naprogramovaný svoj vlastný odchod. Je to preto, aby jediná odrodilá bunka nespôsobila masívne nádorové bujnenie. Alebo aby vírusom infikovaná bunka uväznila vírus v sebe a zabránila jeho ďalšiemu šíreniu.

Zároveň má každý živý organizmus spôsoby, ako zneškodniť tieto bunky tak, aby neohrozovali ostatné a nebránili tým najlepším vo vykonávaní svojej funkcie. Príroda sa bráni plytvaniu energie na úkor nefunkčných jedincov už na úroveň individuálnych buniek. Ich odchod zo scény je dopredu naprogramovaný v génoch. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie