Denník N

Fico si odbehol na oslavy MDŽ, z politikov tam bol sám a nevtipkoval

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počas svojho príhovoru Fico povedal, že krajinu neprenechá opozícii, pretože tá by ju destabilizovala.

Premiér Fico si počas vážnej politickej krízy našiel čas aj na tradičnú oslavu Medzinárodného dňa žien v bratislavskom Národnom tenisovom centre, ktorú strana Smer organizuje už roky.

Na oslavu prišli stovky ľudí, najmä starších žien z Bratislavy a okolia. V čase konania mítingu sa Ficovi koaliční partneri zo strany Most-Híd radili o tom, či a za akých podmienok budú pokračovať vo vláde so Smerom.

„Stretávame sa v čase, ktorý nie je najľahší. Ani pre mňa, ani pre moju stranu, ani pre celú krajinu,“ povedal Fico po tom, čo ľuďom premietli nové propagačné video Smeru, tentoraz doplnené napríklad aj o Ficovu nočnú zmenu vo firme, kde vyrábal zvarky. Pri vymenúvaní úspechov ministra vnútra Roberta Kaliňáka pripomenul, že žijeme v bezpečnej krajine.

Pre smrť novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej strana Smer v pondelok zrušila oslavy MDŽ v Detve. Ani v Bratislave program neprebiehal ako zvyčajne. Z programu vynechali diskusie s politikmi a „štandardný politický kabaret“. Na porovnanie – RTVS aj televízia Joj vo štvrtok stiahli z programu svoje sledované zábavné programy Zlaté časy a Sedem práve pre vraždu dvoch mladých ľudí. 

Fico na mítingu ocenil päť žien. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Za iných okolností by tu vystúpilo niekoľko predstaviteľov Smeru, možno by sme povedali pár vtipov alebo veselých príbehov, ale nechceme to, lebo si uvedomujeme vážnosť situácie,“ reagoval na situáciu premiér Robert Fico.

Smer oslavoval MDŽ na tom istom mieste v Bratislave aj pred rokom. V programe vystúpil Fico, minister vnútra Robert Kaliňák aj bývalý minister obrany Martin Glváč. Fico vtedy napríklad zarecitoval úryvok z básne francúzskeho autora Jacquesa Préverta o pojašených ženách a Glváč vtipkoval o domácom násilí.

Fico: Spory sa neriešia pištoľou

Fico sa počas svojho prejavu k vražde novinára viackrát vrátil a ani raz reč neobrátil na žart. Priznal, že s novinármi nemá dobré vzťahy, ale vražda novinára ho zaskočila. „Dámy a páni, ja som vždy bol kritický k novinárom a vy to dobre viete. Ale spory s novinármi sa neriešia pištoľou, neriešia sa,“ povedal Fico.

Počas svojho prejavu opäť obvinil opozíciu z toho, že vraždu novinára používa na rozvrat štátu. „Nemôžeme povoliť destabilizovať túto krajinu,“ zopakoval Fico niekoľkokrát a pripomenul úspechy Smeru v posledných troch parlamentných voľbách.

Na podujatí vystúpila tanečná skupina Čarovné ostrohy, Samuel Tomeček band, Pavol Hammel a Marie Rottrová. Samuel Tomeček povedal, že svoju úvodnú pieseň venuje dvom mladým ľuďom, ktorí pred pár dňami zomreli.

Fico ocenil päť senioriek z Bratislavy a okolia, ktoré prispeli k činnosti dôchodcovských klubov alebo komunít a pomáhali žiť ľuďom vo svojom okolí aktívnejší a plnohodnotnejší život. Od Fica si prebrali kyticu a bozk.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Čakali, že míting zrušia

Účastníčky Júlia a Alena povedali, že na oslavy chodia každý rok a nemyslia si, že Fico by mal oslavy MDŽ pre smrť novinára zrušiť. „Prečo by to mal zrušiť, veď to robí iks rokov,“ povedala Júlia. „Čo s tým má on spoločné, veď on ho nezavraždil.“

Ani jedna z nich Smer nevolila a prišli sa sem len zabaviť. Fica si však ako politika vážia. „Je to sympatický politik a hotovo,“ povedala Júlia.

Na druhej strane, viaceré účastníčky mítingu povedali, že pre smrť novinára počítali aj so zrušením osláv. Dúfali, že keby sa tak stalo, dali by im vedieť.

„Ja som aj volala na číslo, ktoré bolo napísané v inzeráte, aby som si to potvrdila,“ povedala Ingrid, ktorá si vstupenky vybavila po tom, čo videla ponuku v okresných novinách.

Tvrdí, že na míting prišla kvôli programu a nie kvôli politikom. Najviac sa tešila na Marii Rottrovú.

Medzi divákmi boli aj dvaja tínedžeri. Na akciu ich vraj vzali starí rodičia. Dievča povedalo, že „je zvláštne, že tu teraz budú spievať a oslavovať“, a chlapec so smiechom povedal, že sa sem prišiel pozrieť na „propagandu Smeru“.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Účastníčky osláv MDŽ. Foto N – Tomáš Benedikovič

Teraz najčítanejšie