Denník N

Krajči sa na súde nezdržal ani päť minút, spochybňuje zrušenie Mečiarových amnestií

Gustav Krajči na súde. Foto N – Tomáš Benedikovič
Gustav Krajči na súde. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pojednávanie pre zmarené referendum z roku 1997 sa vlastne ani nezačalo. Tri dni pred pojednávaním poslal advokát na súd podnet, aby sa sudca obrátil na Súdny dvor Európskej únie. Myslí si, že amnestie boli zrušené nezákonne.

Ani päť minút sa exminister vnútra Mečiarovej vlády Gustáv Krajči (HZDS) nezohrial na lavici obžalovaných.

Po zrušení amnestií Vladimíra Mečiara sa okrem prípadu únosu prezidentovho syna znovu otvára aj prípad zmareného referenda z roku 1997. Za to, že sa k ľuďom nedostala otázka, či súhlasia s priamou voľbou prezidenta, bol obžalovaný práve Krajči – hoci za rozhodnutím stála celá vtedajšia vláda.

Sudca Okresného súdu Bratislava I Roland Kemény musel v piatok rovno prvé pojednávanie odročiť, pretože tri dni pred ním poslal Krajčiho advokát Milan Križalkovič podanie, aby sa obrátil na Súdny dvor Európskej únie a konanie prerušil. Kladie päť otázok, ktorými spochybňuje zákonnosť zrušenia Mečiarových amnestií.

Pojednávanie je odročené na neurčito, sudca musí posúdiť, čo s podnetom urobí.

Krajči: Amnestiu nemožno zobrať

„Ak niekto zomrie, oživiť ho ťažko, a ak raz niekto dostane amnestiu, zobrať mu ju je ťažké,“ povedal po pojednávaní Krajči, ktorý pred dvadsiatimi rokmi vyhlásil, že zodpovednosť za zmenu hlasovacieho lístka berie na seba. Dnes hovorí, že na lavici obžalovaných by nemal sedieť nikto. „Bola to politická kauza,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie