Denník N

Prokuratúra zváži medzinárodný tím, čo bude s Talianmi, nie je jasné

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Rodinu Jána Kuciaka zastupuje v trestnom konaní Daniel Lipšic. Hovorí, že polícia by mala tak ako Talianov preveriť aj Kočnera.

Opoziční politici, ale aj Most-Híd žiadajú, aby vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej vyšetrovali zahraniční experti, ktorí by dohliadli na to, aby bol celý proces objektívny a bez politických vplyvov.

Už v tejto chvíli sú na Slovensku zahraniční odborníci, ktorí však nie sú vyšetrovatelia alebo prokurátori, ale sú to experti na forenzné skúmanie. Ide o znalcov. Zákon zakazuje, aby slovenské trestné činy vyšetrovali napríklad agenti FBI. Neplatí to však v prípade, ak by sa zriadil medzinárodný vyšetrovací tím.

O ten by musel požiadať vyšetrovateľ alebo dozorový prokurátor prípadu. Robí sa to vtedy, ak vyšetrovatelia potrebujú vykonať veľa úkonov – výsluchov, žiadostí o informácie v zahraničí. Aby nemuseli formálne žiadať o každý jeden úkon, vytvorí sa tím. Ten schvaľuje ministerka spravodlivosti a dohoda o jeho zriadení sa podpisuje na generálnej prokuratúre.

Podľa informácií Denníka N špeciálna prokuratúra predloží analýzu prípadu na pondelkovej porade generálnej prokuratúre a oznámi, či takýto tím potrebuje alebo nie.

„To, že verejnosť nedôveruje slovenskej polícii, nie je podľa zákona dôvod na to, aby tu mohli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie