Denník N

Martin M. Šimečka na spomienkovom pochode: Musíme sa brániť sami

foto N - Tomáš Benedikovič
foto N – Tomáš Benedikovič

Ani tí najodvážnejší novinári nie sú sami spasiteľmi demokracie. Potrebujú vás, verejnosť, pozorných čitateľov, poslucháčov a divákov, ktorí nebudú ľahostajní voči korupcii, ktorá zožiera našu demokraciu a útočí na našu slobodu.

Minúta po minúte: Pochody boli v desiatkach miest, v Bratislave prišlo 25-tisíc ľudí, Námestie slobody bolo plné

Pred necelými tridsiatimi rokmi som stál na tomto námestí, kde sa v novembri 1989 konala prvá veľká demonštrácia študentov na protest proti komunistickému režimu, ktorý mlátil mladých ľudí a potláčal slobodu nás všetkých. Ten režim pod tlakom verejného odporu padol a ja som vtedy veril, že to boli moje posledné demonštrácie.

Mýlil som sa. Zišli sme sa tu dnes preto, lebo niekto zabil dvoch mladých ľudí a hoci nepoznáme meno vraha, poznáme páchateľa. Je ním korupcia. Ešte do minulého týždňa sme si mohli myslieť, že korupcia je len akýsi odporný parazit na demokracii, ktorý síce okráda našu spoločnosť, ale s ktorým sa dá žiť. Ale teraz už vieme, že to tak nie je. Teraz už vieme, že korupcia môže aj zabíjať, lebo nás chce zastrašiť a umlčať, útočí na našu slobodu. A vieme, že ak sa nebudeme spoločne brániť, mŕtvych bude pribúdať.

Rád by som povedal, že pri tejto obrane môžeme počítať s touto vládou. Ale nemôžem to povedať, lebo tomu neverím. Ako tomu mám veriť, keď premiér Robert Fico celé roky útočil na novinárov, ktorí odhaľovali korupciu usídlenú priamo v jeho okolí? Ako tomu mám veriť, keď ani po vražde Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka nebol schopný novinárom povedať: prepáčte?

Musíme sa teda brániť sami. A našou obranou musí byť pravda. Ján Kuciak nám dal návod, ako ju hľadať. Každý jeho článok, nielen ten posledný, je výzvou na našu spoločnú obranu, ktorú podpísal vlastnou krvou.

Video z pochodu: Tisíce ľudí v uliciach, Šimečkov silný prejav a hymna podľa Benetina
autorka: Martina Koník

Som hrdý na svojich kolegov novinárov, ktorí Jánov odkaz pochopili a majú odvahu a odhodlanie ho nasledovať. Ale ani tí najodvážnejší novinári nie sú sami spasiteľmi demokracie. Potrebujú vás, verejnosť, pozorných čitateľov, poslucháčov a divákov, ktorí nebudú ľahostajní voči korupcii, ktorá zožiera našu demokraciu a útočí na našu slobodu.

Vyžadujme od vlády, aby spolu s nami bránila demokraciu a bojovala proti korupcii. No nespoliehajme sa na ňu. V tejto chvíli sú zárukou úspešnej obrany demokracie nezávislé médiá a demokratická verejnosť.

Jeden z najvýznamnejších amerických prezidentov, Thomas Jefferson, už pred vyše dvesto rokmi napísal toto: Ak by som si mal v demokracii vybrať medzi tým, či má existovať vláda bez novín alebo noviny bez vlády, bez zaváhania by som dal prednosť druhej možnosti.

Inými slovami povedal, že nezávislé médiá sú pre demokraciu dôležitejšie ako vláda. V tejto chvíli platia jeho slová do bodky aj pre nás.

Verím, že raz príde deň, keď budeme mať vládu, na ktorú sa bude dať spoľahnúť, že stojí na našej strane. Ten deň však nepríde bez spoločného úsilia verejnosti a nezávislých médií. To, že sa slovenská verejnosť v tejto chvíli zišla v mnohých slovenských a európskych mestách, mi dáva nádej, že sa skončila éra ľahostajnosti. Dáva mi nádej, že nezabudneme na Jána Kuciaka, ktorý za našu lepšiu budúcnosť obetoval život. Sme mu dlžní a tento dlh môžeme splatiť len tým, že budeme brániť pravdu a demokraciu s rovnakým odhodlaním, ako to robil on. A že mu zostaneme navždy verní tak, ako mu bola do posledného okamihu verná Martina.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vražda Jána Kuciaka

Za slušné Slovensko

Komentáre

Teraz najčítanejšie