Denník N

Šéfredaktor Aktualít Bárdy: Čím bol Ján lepší novinár, tým bol nebezpečnejší

Foto - archív P. B.
Foto – archív P. B.

Pred redakciou Aktualít horia sviečky a strážia ju policajti. V sobotu sa redakcia chystá spolu na pohreb, hovorí šéfredaktor servera aktuality.sk Peter Bárdy.

Kedy ste sa dozvedeli, že vám zabili reportéra?

V pondelok ráno o pol siedmej mi zavolal kolega, že nám niekto na Facebook napísal, že zavraždili Jana. Písal to príbuzný Martiny, ktorú tiež zavraždili. Po siedmej nám to potvrdili aj policajti. Asi okolo deviatej mi kondoloval minister vnútra. Povedal, že on sa o polnoci dozvedel o vražde dvoch osôb, ale nevedel, o koho išlo.

Čo ste spravili?

Prišiel som do práce. Mal som tu dvoch editorov a zbieral som silu, ako to povedať kolegom. Niektorí mali ísť na reportáže mimo Bratislavy. Všetkým som povedal, aby prišli o pol deviatej na poradu. Nevedeli, čo sa deje. Tí, čo tu neboli, boli na telefóne.

Vy ste boli aj kolegom novinára Pavla Rýpala, ktorý zmizol, však?

Robili sme v týždenníku Reportér v 90. rokoch. Ja som bol v Žiline, poznal som miestny kontext, Paľo zase poznal veľké ryby v Bratislave. Vymieňali sme si informácie, krátko bol aj mojím šéfredaktorom. V roku 2008 zmizol.

Spájate si to s jeho prácou?

Všetci, kto ho poznali, vedia, že sa vedel stratiť. Pamätám si, že ako šéfredaktor neprišiel týždeň do práce, lebo bol na nejakom svojom úlete. Vrátil sa s monoklom a povedal sorry, už budem sekať dobrotu. Po desiatich rokoch si však myslím, že to mohlo mať súvis s jeho robotou. V takýchto situáciách vždy hľadám ľahko stráviteľnejšie, pochopiteľnejšie a jednoduchšie vysvetlenia. Stále čakám na to, že niekto teraz príde a povie, že to nebolo za našu robotu. Lebo v opačnom prípade je to strašne veľký problém.

Kedy ste prijali do práce Jána Kuciaka?

V roku 2015 sme presťahovali Aktuality zo Žiliny do Bratislavy a začali sme budovať od začiatku novú redakciu. V Žiline sme mali veľké čísla, ale s úplne iným obsahom. Tým, že sme pod veľkým vydavateľským domom Ringier Axel Springer Slovakia, chcel som, aby sme mali investigatívne oddelenie. Prišlo mi vo verejnom záujme, aby, keď vieme zarobiť peniaze na bulvári, sme tieto peniaze investovali do dobrej veci. Marek Vagovič vtedy začal spolupracovať s Via Iuris a oslovil som ho, či to u nás nechce robiť. Priviedol Jána a ešte jednu kolegyňu. Povedal, že sú to začínajúci novinári, ktorí by to mohli robiť. Mne sa to nezdalo, hovoril som, že neviem, či chcem robiť so začínajúcimi novinármi, neviem, či máme čas vychovávať nových ľudí. Marek ma ubezpečoval, že to bude super, že sú naozaj dobrí. Potom Jano niečo povedal a vôbec som mu nerozumel. Povedal som si, že Vagovič by mal byť zárukou toho, že vie, čo hovorí, tak som ich zobral.

A boli ste spokojný?

Veľmi rýchlo som pochopil, akého novinára sme zobrali – najhoršieho novinára na Slovensku. Jano nevedel vôbec písať, u nás sa to učil. Vôbec som nechápal, čo z neho môže vyrásť. Sedeli sme tu, čítali jeho text a nedokázali sme ho pochopiť. Bol neuveriteľný v tom, ako čítal matrix. Keď padajú písmená a čísla, ja a veľa ľudí vidíme zhluk nezmyslov. Ale Jano to vedel prečítať, dokázal prísť k nejakému záveru a videl tam príbeh. Akurát sme mu ho museli pomôcť napísať. (smiech) Boli to šialené prepletené konštrukcie. Keď chcete schovať trestný čin a ukradli ste veľa peňazí a nechcete, aby vás zavreli, lebo nie ste úplný hlupák, musíte vymyslieť veľmi silnú a nepriestrelnú konštrukciu, na konci ktorej získate peniaze a zároveň ostanete na slobode. Potom príde nejaký Kuciak zo Štiavnika pri Bytči, ktorý to prečíta a potom zverejní. Učili sme Jana vyrábať infografiky, kde sme vysvetľovali tie vzťahy.

Jano tam mal tých šípok asi viac.

Presne tak a to bolo strašné. My sme čisto digitálne médium, nemáme print, tak som mu ukázal, ako to bude vyzerať v telefóne, keďže máme polovicu čitateľov na mobile. Spýtal som sa ho: Čo tam vidíš? On, že nič, a ja, že výborne. Tak sme sa to naučili robiť tak, aby to bolo zrozumiteľné. Hľadali sme spôsob, ako jeho príbehy preložiť do slovenčiny.

Dnes si jeho infografiku ’Ndrangheta preposiela celé Slovensko.

Presne. Tam sme sa dostali.

Naučil sa Ján písať?

Naučil a pochopil, čo od neho chcem.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie