Denník N

Newsfilter: Prezident si musí do nedele rozmyslieť, či podrží Fica alebo krajinu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Práve sa dejú dejiny, a preto prinášame Newsfilter aj dnes. 1. Ulice sú plné nahnevaných ľudí. 2. Kiska sa musí rozhodnúť, čo im odkáže. 3. Rodinu zavraždeného novinára bude zastupovať advokát Daniel Lipšic.

Správy vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Premiér sa pozerá, či ešte má šancu

„Slovensko nepotrebuje vidieť plný stôl bankoviek, to je cynizmus. Slovensko potrebuje vidieť charakterných ľudí, vodcov, ktorí dokážu s pokorou odísť zo scény, to je vodcovské a chlapské,“ povedal v piatok v Gregorovciach pri Prešove na pohrebe Martiny Kušnírovej pomocný košický biskup Marek Forgáč.

Ak niekto doteraz nepochopil, ako sa Slovensko zmenilo za posledných päť dní, tento citát mu to už musel vysvetliť. Kňazov odkaz na cynizmus, plné stoly bankoviek a držanie sa moci za každú cenu patril, samozrejme, premiérovi, ministrovi vnútra a zvyšku vládnej koalície.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – Soundcloud – RSS

Demonštrácie sa nezvrhli. Rozsah piatkových demonštrácií v slovenských a vo svetových mestách bol najväčší od novembra 1989. Oficiálne to neboli protivládne stretnutia, pretože ich organizátori sa z piety k Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej snažili zachovať apolitickosť.

Počet a odhodlanie ľudí, ktorí prišli v piatok do ulíc, však budú pre vládnu koalíciu rozhodujúcou informáciou o tom, za akú cenu by sa jej ešte mohlo podariť uchovať si moc.

Pre budúci vývoj na Slovensku je podstatné, či sa súčasné protesty podarí udržať v kultivovanej a neútočnej podobe. V piatok sa to (ako-tak) podarilo.

Z politikov sa na tribúnu dostal v Bratislave len Andrej Kiska. Ten nepredniesol prejav, len uviedol minútu ticha za zavraždených mladých ľudí.

Reč tak predniesli len organizátori akcie a viacerí žurnalisti. Všetci sa zjavne zámerne vyhýbali tomu, aby nahromadené emócie pointovali politickým odkazom. Dav pod tribúnou si však aj s tým poradil. Keď doznela hymna, začal prirodzene skandovať: „Odstúpiť! Odstúpiť!…“

A skupina zhruba sto chuligánov s pokrikom „My sme tu doma“ sa vzápätí hneď presunula pred úrad vlády, kde ich pokriky okamžite pripomenuli neslávny koniec protestov proti Gorile.  

2. Prezident je v dileme, akú ešte nezažil

Andrej Kiska musí najneskôr v nedeľu večer v televízii povedať, či si myslí, že vláda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie