Denník N

Newsfilter: Prezident si musí do nedele rozmyslieť, či podrží Fica alebo krajinu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Práve sa dejú dejiny, a preto prinášame Newsfilter aj dnes. 1. Ulice sú plné nahnevaných ľudí. 2. Kiska sa musí rozhodnúť, čo im odkáže. 3. Rodinu zavraždeného novinára bude zastupovať advokát Daniel Lipšic.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Premiér sa pozerá, či ešte má šancu

„Slovensko nepotrebuje vidieť plný stôl bankoviek, to je cynizmus. Slovensko potrebuje vidieť charakterných ľudí, vodcov, ktorí dokážu s pokorou odísť zo scény, to je vodcovské a chlapské,“ povedal v piatok v Gregorovciach pri Prešove na pohrebe Martiny Kušnírovej pomocný košický biskup Marek Forgáč.

Ak niekto doteraz nepochopil, ako sa Slovensko zmenilo za posledných päť dní, tento citát mu to už musel vysvetliť. Kňazov odkaz na cynizmus, plné stoly bankoviek a držanie sa moci za každú cenu patril, samozrejme, premiérovi, ministrovi vnútra a zvyšku vládnej koalície.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – Soundcloud – RSS

Demonštrácie sa nezvrhli. Rozsah piatkových demonštrácií v slovenských a vo svetových mestách bol najväčší od novembra 1989. Oficiálne to neboli protivládne stretnutia, pretože ich organizátori sa z piety k Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej snažili zachovať apolitickosť.

Počet a odhodlanie ľudí, ktorí prišli v piatok do ulíc, však budú pre vládnu koalíciu rozhodujúcou informáciou o tom, za akú cenu by sa jej ešte mohlo podariť uchovať si moc.

Pre budúci vývoj na Slovensku je podstatné, či sa súčasné protesty podarí udržať v kultivovanej a neútočnej podobe. V piatok sa to (ako-tak) podarilo.

Z politikov sa na tribúnu dostal v Bratislave len Andrej Kiska. Ten nepredniesol prejav, len uviedol minútu ticha za zavraždených mladých ľudí.

Reč tak predniesli len organizátori akcie a viacerí žurnalisti. Všetci sa zjavne zámerne vyhýbali tomu, aby nahromadené emócie pointovali politickým odkazom. Dav pod tribúnou si však aj s tým poradil. Keď doznela hymna, začal prirodzene skandovať: „Odstúpiť! Odstúpiť!…“

A skupina zhruba sto chuligánov s pokrikom „My sme tu doma“ sa vzápätí hneď presunula pred úrad vlády, kde ich pokriky okamžite pripomenuli neslávny koniec protestov proti Gorile.  

2. Prezident je v dileme, akú ešte nezažil

Andrej Kiska musí najneskôr v nedeľu večer v televízii povedať, či si myslí, že vláda Roberta Fica by mala ostať pri moci.

V piatok na pochode za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú ešte mal možnosť vyhnúť sa praktickým politickým otázkam a túto šancu aj využil. Do nedele ešte môže dúfať, že zmena atmosféry bude taká dramatická, že Kaliňák, Fico, či Bugár to vzdajú sami. Ak nie, Kiska bude musieť ísť do konfliktu buď s nimi alebo so svojím svedomím.

Fico a Kaliňák určite neustúpia a dobrovoľne nepôjdu do predčasných volieb.

Bugár skúsi naťahovať čas. Povedal, že rozhodnúť o osude ministra vnútra Kaliňáka by sa malo do konca marca. To je pri práve zrýchlených dejinách tak veľa, že do mesiaca budú vášne upokojené, alebo Kaliňáka vyženie z funkcie niekto iný.

Andrej Danko, tretí hráč koalície, je zatiaľ ticho, lebo mu vyhovuje každý scenár. Ak vláda ostane pri moci, Smer vyjde z krízy slabý a Danko si bude môcť klásť nové podmienky. Ak vláda padne, pôjde Smer do predčasných volieb invalidný a na jeho úkor bude bodovať najmä SNS.

Ak to spočítame, do nedele sa situácia zrejme sama nevyrieši a Kiska tak nebude mať kam uniknúť. Minimum je, že v televízii povie, že Kaliňák vo vláde nemá čo hľadať. História by si v tom prípade zaznačila, že Andrej Kiska sa v kľúčovom momente slovenskej histórie zachoval ako Béla Bugár.

Ak však Kiska pôjde ďalej a navrhne predčasné voľby, tiež to pre neho nebude jednoduché. Prezident v tejto situácii nemá ústavnú možnosť nariadiť pád vlády alebo predčasné voľby.

Ak teda prezident Kiska celou svojou autoritou v nedeľu v televízii povie, že táto vláda by mala odísť, a táto vláda dobrovoľne neodíde, nastane politická kríza, akú sme v tejto krajine ešte nemali.

3. Kuciakovu rodinu bude zastupovať advokát Lipšic

V piatok sme sa nedozvedeli žiadne nové fakty o výsledkoch vyšetrovania vraždy novinára a jeho družky, no aj tak sa udiali minimálne dve významné veci.

Na scéne je advokát Lipšic. Zastupovanie rodiny Jána Kuciaka prebral advokát Daniel Lipšic. Priaznivci vlády preto budú odteraz ešte viac hovoriť, že opozícia vyšetrovanie politizuje.

Opozícia, naopak, nebude musieť hovoriť nič. Rodina Jána Kuciaka dala prijatím služieb od bývalého top politika opozície jasne najavo, komu teraz dôveruje.   

Medzinárodný tím možno naozaj vznikne. Zároveň tak treba očakávať, že zosilnie tlak, aby sa vyšetrovanie stalo medzinárodným. Opozícia to oficiálne žiada prakticky od pondelka.

Minister vnútra sa zasa od prvého dňa snaží vyvolať dojem, že sa to už deje. V realite však ide len o možnú pomoc pri jednotlivých úkonoch, nie o reálnu účasť na vyšetrovaní. Na to, aby sa to stalo, musel by sa oficiálne vytvoriť medzinárodný vyšetrovací tím. O tom, či je naozaj potrebný, sa bude rokovať zrejme už v pondelok na generálnej prokuratúre. Ak sa vytvorí, bude to ďalšia prehra Fica a kol.

Jednou vetou:

4. Poslanec Igor Janckulík odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície, považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine trestne stíhané.

5. Riaditeľ kancelárie predsedu vlády Roman Šipoš dal Robertovi Ficovi výpoveď s tým, že dôvodom je vražda Jána Kuciaka a jeho priateľky a informácie o pôsobení talianskej mafie na Slovensku.

6. Lucia Žitňanská nehovorí o žiadnom časovom ultimáte pre Roberta Kaliňáka, nepotvrdila tak informácie o tom, že ak do týždňa minister vnútra neodíde, podá demisiu ona.

7. Šéf Reportérov bez hraníc Christophe Deloire osobne vyzval Fica, aby sa ospravedlnil novinárom. Myslí si, že by mal vyjadriť svoju ľútosť a ospravedlniť sa za to, že niekoľkokrát urazil novinárov.

8. Smer zrušil oslavy MDŽ, ktoré sa mali konať v piatok v Trnave a v sobotu v Námestove, dôvodom sú pohreby Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, podujatia Smeru k MDŽ budú pokračovať od nedele.

9. Vláda vedela o porušovaní zákonov v agentúre, ktorá dotovala aj Talianov z Kuciakovho textu, pomery pri delení peňazí pre farmárov označil šéf NKÚ po skončení kontrol v agentúre v roku 2016 za „neuveriteľné“.

10. Obchodné kontakty s talianskou rodinou Vadalovcov mal aj jeden z najbližších ľudí predsedu SNS – Ján Hoľko, ktorý však tvrdí, že s ním má zlé vzťahy, lebo Vadalova firma podviedla jeho spoločnosť.

Zaujímavé články:

Rád by som povedal, že pri tejto obrane môžeme počítať s touto vládou. Ale nemôžem to povedať, lebo tomu neverím.

Martin M. Šimečka v prejave na Námestí na slobody (dennikn.sk)

 

Že Bugár vliezol s Ficom do postele, tomu sa dalo rozumieť. Ale prečo si k nemu líha do hrobu?

Peter Tkačenko o tom, že Béla hľadá most do hrobu (sme.sk)

 

Biznis macedónskych Albáncov, ktorí pôsobia na Slovensku, je silno prepletený s biznisom rodiny Vadalà. Pozornosť sústredená na talianske rodiny výrazne ohrozuje aj biznis ich partnerov. Albánske rodiny pôsobiace na Slovensku majú oprávnený dôvod, aby sa pri pretriasaní biznisu talianskych rodín tiež cítili nepríjemne.

Fero Múčka a Jozef Majchrák o tom, že Taliani z kauzy ’ndrangheta u nás spolupracovali s Albáncami (postoj.sk)

 

Nie všetky členské štáty Európskej únie sú schopné dodržiavať jej hodnoty a Únia by s tým mala byť schopná niečo robiť.

Leonid Beršidskij o tom, že vraždy novinárov spochybňujú príslušnosť k EÚ (dennikn.sk)

 

Citát dňa:

Ospravedlňujem sa. Za to, že som prehrala súboj o zmenu generálnej prokuratúry. Pretože tá nesie spolu s políciou najväčšiu zodpovednosť za neriešenie či ututlávanie množstva závažných a politicky citlivých káuz. Za to, že som nepresvedčila, že politika má byť o riešeniach a nie o udržaní moci a že politika bez etiky je neľudská. Ospravedlňujem sa, že prežívame takúto drámu.

Ospravedlňujem sa aj za tých, ktorí slovo „prepáčte“ nepoznajú alebo, čo je horšie, uverili, že nie sú zodpovední.

Iveta Radičová v udalostiach týždňa

 

2 novinárske FB statusy dňa:

 

Novinari na vlastnej kozi zistuju, ake to je, ked media hlava nehlava riesia nasilnu smrt im blizkeho cloveka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie