Denník N

Newsfilter: Fico buď do pár dní skončí, alebo sa zmení na slovenského Orbána

Nedeľný Koncert pre Jána a Martinu sledovalo v Bratislave preplnené Hlavné námestie. Foto N – Tomáš Benedikovič
Nedeľný Koncert pre Jána a Martinu sledovalo v Bratislave preplnené Hlavné námestie. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico ide proti médiám, proti prezidentovi aj proti ľuďom; 2. Kaliňák končí kariéru ako klamár s plechovým výrazom a hlbokým hlasom; 3. Slovensko sa spája za Jána a za Martinu, a proti Kaliňákovi a Ficovi + statusy a citáty víkendu, Shooty a MMŠ.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Premiér ide v mene svojej moci proti médiám, proti prezidentovi a proti ľuďom

Prezident Andrej Kiska vyhlásil, že vidí dve možnosti obnovy dôvery ľudí vo svoj vlastný štát, a to zásadnú rekonštrukciu vlády s následným potvrdením jej legitimity v parlamente alebo predčasné voľby. Z pozície svojho úradu už ani oveľa tvrdší nemohol byť. Jeho vystúpenie bolo faktickým vyslovením nedôvery vláde Roberta Fica. Premiér však obe prezidentove možnosti odmietol a rozhodol sa vzdorovať okrem všetkých ostatných aj prezidentovi.


Newsfilter Podcast nájdete aj na: Podbean – Stitcher – RSS

Zlo v základoch štátu. Na postoj prezidenta sa čakalo dlhých sedem dní, no bol o to viac zdrvujúci. Svedčí o tom aj drobnosť – že vo svojom prejave nespomenul ani raz meno ministra vnútra. Kiska dal jasne najavo, že pád Kaliňáka nestačí, že toto je problém Roberta Fica. Slová, že niečo zlé je v samotných základoch štátu a že aj keby mala vražda náhodný motív, tak odráža slovenskú realitu, zaťali na úrade vlády do živého. O dvoch prezidentových možnostiach nehovoriac.

Tancovanie na hrobe. Robert Fico reagoval mimoriadne podráždene. Prezidentovi odkázal, že nerozumie ústavnoprávnym pravidlám a popiera výsledok posledných volieb. Prezidenta, opozičných politikov a médiá obvinil, že „tancujú na hrobe dvoch mladých ľudí“. No najdôležitejšie je, že namiesto niektorej z dvoch Kiskových možností bude robiť to, čo doteraz: hrať sa na legitímneho premiéra s legitímnym ministrom vnútra, ktorý vedie legitímne vyšetrovanie. Akékoľvek zmeny vo vláde sú podľa neho otázkou dohody vnútri koalície a prezident do toho nemá čo zasahovať. „Šokovali ma slová prezidenta, že aj keby išlo o náhodný motív, reflektuje to stav spoločnosti,“ povedal Fico.

Počítanie v parlamente. Technicky má Fico pravdu, sám prezident nemá ako rekonštruovať vládu ani vyhlásiť predčasné voľby. No už to nie je ani v rukách Roberta Fica. Premiér vie, že najbližšie hlasovanie o dôvere vláde, ktoré môže prísť veľmi rýchlo, nebude ako tie doterajšie, pri ktorých si pokojne vychutnával svoju koaličnú väčšinu s istotou 76 a viac hlasov. V tejto chvíli má Fico istých možno 66 hlasov zo Smeru (bez Maďariča) a z SNS, plus od troch odídencov zo Sme rodina. Proti je 54 hlasov opozície a parlamentných solitérov. Nejasných je teda až tridsať hlasov. Okrem kotlebovcov ide hlavne o Most-Híd. A hoci Béla Bugár z dovolenky naťahuje čas a odvoláva sa na stranícke procedúry, postupné odchody jednotlivcov z Mosta-Híd naznačujú, že tieto hlasy môžu Ficovi nakoniec zlomiť väz.

za zachovanie vlády 66 za predčasné voľby 54 nejasný postoj 30
Smer-SD 48 SaS 19 Most-Híd 14
SNS 15 OĽaNO 16 Kotleba – ĽSNS 14
ex-Sme rodina 3 Sme rodina 8 Marek Maďarič (Smer) 1
Spolu – OD 7 Alena Bašistová 1
Martin Poliačik (PS) 1
Richard Vašečka (KDH) 1
Igor Janckulík 1
Zsolt Simon 1

Opozícia a kotlebovci. Rozhodujúce opozičné strany SaS a OĽaNO jednoznačne podporili vyhlásenie predčasných volieb. Postoj kotlebovcov je hádankou, no podľa statusu Milana Uhríka nie je vylúčené, že by Ficovu vládu podržali. Uhrík podobne ako Fico hovorí o „zneužívaní hrobov mladého páru na prípravu prevratu“ a obviňuje z toho tretí sektor a novinárov. Uhrík vyzýva: „Nebuďme bábkami v politických hrách médií a treťosektorovej opozície,“ ale či za tú hru považuje napríklad odvolávanie vlády, je ťažké odhadnúť.

Čo očakávať. V nasledujúcich dňoch sa dá predpokladať ďalší tlak na vládu. Hoci v tejto chvíli nie je naplánovaný žiadny podobne veľký pochod, aký bol ten piatkový, môže sa to zmeniť zo dňa na deň. Okrem davov ľudí bude rozhodujúcou silou Most-Híd, v ktorom sa buď dokončí rozbehnutý rozklad, alebo sa postaví proti Ficovi. Akokoľvek nejasné sú však detaily najbližších dní, len ťažko sa dá predstaviť, že ich vláda prežije v súčasnej podobe.

2. Kaliňák končí svoju kariéru s hlbokým hlasom a s plechovým výrazom klamára

Ak si niekto myslel, že minister vnútra Róbert Kaliňák sa najneskôr po piatkových pochodoch už neodváži vystúpiť pred verejnosťou s niečím iným ako s demisiou, hlboko sa mýlil. Cez víkend prišiel Kaliňák do dvoch debát a jeho vystúpenie bolo dôkazom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie