Denník N

Fico sedí v bunkri a nepočuje ani zvony nad Kuciakovým hrobom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Kiska zrejme veľmi rýchlo dohodne parlamentnú väčšinu, ktorá ukončí vládu Roberta Fica.

Vidíme koniec Roberta Fica v priamom prenose. Zdá sa, že na Slovensku sú už iba dvaja ľudia, ktorým to nedochádza: premiér Fico a jeho minister vnútra Robert Kaliňák. Stali sa symbolom mafie vo vláde, korupcie, ktorá je silnejšia ako oni a ktorá sa končí vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Posledné dni sú šialene rýchle a neuveriteľne vyčerpávajúce. Tak to však býva, keď sa trasie všetko, čo drží spoločnosť pokope, keď je v hre štát.

Mám to pred očami v troch obrazoch.

Stojím na námestí. Mám zmrznuté nohy a nepomáha ani hruškovica od kolegu. Na pódiu hovoria novinári a potom spieva hymnu kamarát Juraj Benetin. Tak veľa ľudí som videl v uliciach naposledy v roku 1989. Napriek mrazu ma hreje zvláštny pocit, že ľuďom to nie je jedno. Že sú síce veľmi nahnevaní, ale pokojní a odhodlaní.

Druhý obraz je z kostola v Štiavniku. Stojíme na pohrebe Jána Kuciaka. Počúvam arcibiskupa Stanislava Zvolenského. Doteraz si rozumel viac s premiérom ako s ľuďmi, ktorí upozorňovali na jeho zneužívanie moci. Hovorí zvláštne slabým hlasom, ale aj on dokáže povedať, že je namieste otázka, ako nakladajú s mocou tí, ktorým ju ľudia zverili. V nedeľu ho oveľa razantnejšie doplnia ďalší kňazi po celom Slovensku.

A tretí obraz je spred obrazovky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vražda Jána Kuciaka

Teraz najčítanejšie